Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2019-11-27

Wykładowca z Iławy został sędzią Trybunału Konstytucyjnego


Ogromne wyróżnienie. Jednym z trójki nowo wybranych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego został Jakub Stelina, były wykładowca Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Iławie. Jego kandydaturę zgłosiło PiS. Profesor nauk prawnych zapewnia, że nie czuje się związany z żadną partią.

Trybunał Konstytucyjny (TK) jest organem władzy sądowniczej, który orzeka w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją.

Zgodnie z art. 194 Konstytucji RP TK składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą.

3 grudnia bieżącego 2019 roku kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

KONTROWERSYJNI KANDYDACI

Klub PiS pod koniec października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch.

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do TK będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów, jednak już bez osoby Chojny-Duch a z kandydaturą Roberta Jastrzębskiego. Niedługo potem kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego.

Ostatecznie trzecim wyborem PiS na wolne miejsce sędziego TK okazał się 50-letni Jakub Stelina.

SIEDEM LAT W IŁAWIE

Jakub Stelina urodził się w Ostródzie, a dziś mieszka w Gdańsku. Jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-18. Był doktorantem u śp. Lecha Kaczyńskiego.

W iławskiej Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku wykładał w latach 2001-08, gdzie był adiunktem. Osoby, z którymi miał zajęcia i których był promotorem, wspominają, że był otwarty na studentów i chętnie im doradzał.

Stelina jest autorem 3 i współautorem 11 książek. Napisał ponad 70 artykułów i ponad 20 naukowych komentarzy (tzw. glos) do orzeczeń sądowych. Prywatnie nowy prezes TK jest ojcem dwóch synów.

PYTANIE O PRZYNALEŻNOŚĆ

Przed wyborem Jakuba Steliny do TK opozycja zarzucała, że miała zbyt mało czasu na przygotowanie się do przesłuchania kandydata, które odbyło się podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Od otrzymania przez posłów informacji o tym, że komisja się odbędzie, do jej zwołania minęły 3,5 godziny.

W trakcie komisji na pytanie Magdaleny Filiks z Koalicji Obywatelskiej, czy Stelina czuje się związany ze środowiskiem PiS, odpowiedział, że nie jest związany z partią rządzącą, choć zna z tego kręgu osoby, ale również z innych politycznych kręgów, jednak też nie za wiele, ponieważ nie funkcjonuje w polityce.

Za powołaniem Jakuba Steliny na sędziego TK zagłosowało 233 posłów, 209 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu (dla porównania za wyborem Pawłowicz głosowało 230 posłów, 213 było przeciw, za Piotrowiczem było 230 posłów, 218 było przeciw; w przypadku Pawłowicz i Piotrowicza nie było głosów wstrzymujących).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani sędziowie TK złożą ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru.

ALEKSANDRA MALINOWSKA


Jakub Stelina przez 7 lat wykładał
na iławskiej wyższej uczelni.
Teraz zasiądzie w Trybunale Konstytucyjnym

  2019-11-27  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100442687REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.