Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-15

Władzy rośnie portfel


Majątek burmistrzów, wójtów i starosty wzbudza wiele emocji. Poniżej opisujemy kilka naszych spostrzeżeń, wynikających z porównania bieżących oświadczeń majątkowych z zeszłorocznymi. Jak powodzi się finansowo naszym włodarzom? Generalnie przybywa im.

Najbogatszym z badanych przez nas samorządowców jest chyba Kazimierz Wiśniewski, przewodniczący rady w Biskupcu. Wartość samego jego gospodarstwa wynosi 2 miliony złotych! Do tego dochodzą dwa domy oraz liczne pojazdy.

Wójt tejże gminy to z kolei samorządowiec z najlepszą pensją wypłacaną z publicznej kasy – Kazimierz Tomaszewski w ubiegłym roku zarobił z tytułu zatrudnienia aż 150 tysięcy złotych brutto! Rok wcześniej mógł się pochwalić zarobkiem o 38 tysięcy mniejszym.

INNI Z PODWYŻKAMI

W stosunku do wójta Biskupca, starosta iławski Ryszard Zabłotny to „ubogi krewny”, bo zarobił „tylko” 117 tysięcy. Krewny to jednak z bardzo dobrymi perspektywami, bo w stosunku do 2003 roku zarobił teraz prawie o 20 tysięcy więcej. Do tego starosta szybko, bo w ciągu roku, spłacił 27-tysięczny kredyt samochodowy (w bieżącym oświadczeniu nie ma już o nim wpisu).

Wzrost dochodów wypłacanych z gminnych lub miejskich kas zanotowali także: burmistrz Lubawy Edmund Standara (89 tys. w 2003 r., 118 tys. w 2004 r.), burmistrz Zalewa Andrzej Dawid (65 tys. w 2003 r., 91 tys. w 2004 r.) oraz burmistrz Prabut Bogdan Pawłowski (81 tys. w 2003 r., 99 tys. w 2004 r.).

Więcej zarobił również przewodniczący powiatowej rady Piotr Matusik, z zawodu leśnik (niecałe 60 tysięcy w 2003 roku, zaś w 2004 roku – 95 tys.).

UBYTKI I SAMOCHODY

O dziwo znaleźli się też tacy, którym ubyło. Oto burmistrz Kisielic Tomasz Koprowiak zanotował mniejsze zarobki (94 tys. w 2003 r., 87 tys. w 2004 r.), do tego około 4-krotnie (w porównaniu do roku 2003) powiększyło się jego zadłużenie w bankach. Jakby na pocieszenie burmistrz Koprowiak zmienił sobie samochód: z Opla Astry rocznik 1999 przesiadł się do Citroena Xara z 2003 roku.

Jeśli już jesteśmy przy motoryzacji: nowym nabytkiem zakasował wszystkich wspomniany na wstępie Kazimierz Wiśniewski, kupując dość luksusowego Citroena C5 (rok wcześniej jeździł jeszcze Oplem Omegą ’95).

Generalnie jednak samorządowcy z naszego regionu w ubiegłym roku nie zmieniali aut. Do tych nielicznych, którzy jednak nabywali nowe 4 kółka, należy przewodniczący kisielickiej rady Janusz Więcek. Kupił on bowiem nowiutką (ale co prawda na kredyt) Skodę Fabię. Wcześniej nic jeżdżącego o wartości powyżej 10 tysięcy złotych przewodniczący Więcek nie miał.

Z ciekawostek wymieńmy tylko, że najstarszym wpisanym do oświadczenia autem spośród „badanych” włodarzy jeździ burmistrz Susza Jan Sadowski. Ci jednak, którzy znają poprzednie auto burmistrza, wiedzą, że obecna 12-letnia Honda w stosunku do tamtego to „prawie nówka”.

JEDEN BEZ ZATRUDNIENIA

U dwóch samorządowców zauważyliśmy znaczne ubytki w majątku. I tak: burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz jeszcze przed rokiem deklarował posiadanie 219 tys. zł i ok. 5 tys. euro. Kwota w euro pozostała co prawda ta sama, ale konto złotówkowe stopniało aż o połowę – do 109 tysięcy! Co ciekawe, inne dane w oświadczeniu majątkowym się nie zmieniły: burmistrz nie nabył ani nowego auta, ani żadnej nieruchomości.

Podobnie u wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego: w 2003 roku prócz domu miał jeszcze 60-metrowe mieszkanie o wartości 75 tysięcy, a już rok później mieszkania do oświadczenia nie wpisał, przy czym pozostały stan majątkowy pozostał bez zmian (oszczędności pieniężne zwiększyły się tylko o tysiąc złotych).

– Mieszkanie w bloku sprzedałem, a uzyskane pieniądze przeznaczyłem na wykończenie i wyposażenie nowego domu – wyjaśnia tę sprawę „Kurierowi” wójt Harmaciński.

Jedynym opisywanym samorządowcem nie posiadającym zatrudnienia (ani etatu, ani żadnego własnego biznesu) jest Władysław Laskowski, przewodniczący rady w Zalewie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-06-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103704664REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.