Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
„Pytanie (urodziny) na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Fałszywi policjanci
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-15

Władzy rośnie portfel


Majątek burmistrzów, wójtów i starosty wzbudza wiele emocji. Poniżej opisujemy kilka naszych spostrzeżeń, wynikających z porównania bieżących oświadczeń majątkowych z zeszłorocznymi. Jak powodzi się finansowo naszym włodarzom? Generalnie przybywa im.

Najbogatszym z badanych przez nas samorządowców jest chyba Kazimierz Wiśniewski, przewodniczący rady w Biskupcu. Wartość samego jego gospodarstwa wynosi 2 miliony złotych! Do tego dochodzą dwa domy oraz liczne pojazdy.

Wójt tejże gminy to z kolei samorządowiec z najlepszą pensją wypłacaną z publicznej kasy – Kazimierz Tomaszewski w ubiegłym roku zarobił z tytułu zatrudnienia aż 150 tysięcy złotych brutto! Rok wcześniej mógł się pochwalić zarobkiem o 38 tysięcy mniejszym.

INNI Z PODWYŻKAMI

W stosunku do wójta Biskupca, starosta iławski Ryszard Zabłotny to „ubogi krewny”, bo zarobił „tylko” 117 tysięcy. Krewny to jednak z bardzo dobrymi perspektywami, bo w stosunku do 2003 roku zarobił teraz prawie o 20 tysięcy więcej. Do tego starosta szybko, bo w ciągu roku, spłacił 27-tysięczny kredyt samochodowy (w bieżącym oświadczeniu nie ma już o nim wpisu).

Wzrost dochodów wypłacanych z gminnych lub miejskich kas zanotowali także: burmistrz Lubawy Edmund Standara (89 tys. w 2003 r., 118 tys. w 2004 r.), burmistrz Zalewa Andrzej Dawid (65 tys. w 2003 r., 91 tys. w 2004 r.) oraz burmistrz Prabut Bogdan Pawłowski (81 tys. w 2003 r., 99 tys. w 2004 r.).

Więcej zarobił również przewodniczący powiatowej rady Piotr Matusik, z zawodu leśnik (niecałe 60 tysięcy w 2003 roku, zaś w 2004 roku – 95 tys.).

UBYTKI I SAMOCHODY

O dziwo znaleźli się też tacy, którym ubyło. Oto burmistrz Kisielic Tomasz Koprowiak zanotował mniejsze zarobki (94 tys. w 2003 r., 87 tys. w 2004 r.), do tego około 4-krotnie (w porównaniu do roku 2003) powiększyło się jego zadłużenie w bankach. Jakby na pocieszenie burmistrz Koprowiak zmienił sobie samochód: z Opla Astry rocznik 1999 przesiadł się do Citroena Xara z 2003 roku.

Jeśli już jesteśmy przy motoryzacji: nowym nabytkiem zakasował wszystkich wspomniany na wstępie Kazimierz Wiśniewski, kupując dość luksusowego Citroena C5 (rok wcześniej jeździł jeszcze Oplem Omegą ’95).

Generalnie jednak samorządowcy z naszego regionu w ubiegłym roku nie zmieniali aut. Do tych nielicznych, którzy jednak nabywali nowe 4 kółka, należy przewodniczący kisielickiej rady Janusz Więcek. Kupił on bowiem nowiutką (ale co prawda na kredyt) Skodę Fabię. Wcześniej nic jeżdżącego o wartości powyżej 10 tysięcy złotych przewodniczący Więcek nie miał.

Z ciekawostek wymieńmy tylko, że najstarszym wpisanym do oświadczenia autem spośród „badanych” włodarzy jeździ burmistrz Susza Jan Sadowski. Ci jednak, którzy znają poprzednie auto burmistrza, wiedzą, że obecna 12-letnia Honda w stosunku do tamtego to „prawie nówka”.

JEDEN BEZ ZATRUDNIENIA

U dwóch samorządowców zauważyliśmy znaczne ubytki w majątku. I tak: burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz jeszcze przed rokiem deklarował posiadanie 219 tys. zł i ok. 5 tys. euro. Kwota w euro pozostała co prawda ta sama, ale konto złotówkowe stopniało aż o połowę – do 109 tysięcy! Co ciekawe, inne dane w oświadczeniu majątkowym się nie zmieniły: burmistrz nie nabył ani nowego auta, ani żadnej nieruchomości.

Podobnie u wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego: w 2003 roku prócz domu miał jeszcze 60-metrowe mieszkanie o wartości 75 tysięcy, a już rok później mieszkania do oświadczenia nie wpisał, przy czym pozostały stan majątkowy pozostał bez zmian (oszczędności pieniężne zwiększyły się tylko o tysiąc złotych).

– Mieszkanie w bloku sprzedałem, a uzyskane pieniądze przeznaczyłem na wykończenie i wyposażenie nowego domu – wyjaśnia tę sprawę „Kurierowi” wójt Harmaciński.

Jedynym opisywanym samorządowcem nie posiadającym zatrudnienia (ani etatu, ani żadnego własnego biznesu) jest Władysław Laskowski, przewodniczący rady w Zalewie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-06-15  

 TWOJE ZDANIE
Tacy to pożyją...
Zero stresu, tylko mały przed wyborami i gra gitara.
~Grzesiek W.
2005-07-06

Wróć   Góra strony
95850108REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.