Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2014-08-27

Więzienni celebryci aresztowani przez CBŚ


Dwaj sportowcy, którzy odwiedzili skazanych z iławskiego więzienia, zostali aresztowani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wcześniej redakcja Kuriera otrzymała anonimowy donos, że organizowane w iławskiej jednostce spotkania z celebrytami służą nielegalnym kontaktom osadzonych ze światem przestępczym.


W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Olsztynie i Warszawie czterech zawodników sztuk walki klubu Arrachion MMA Olsztyn. Klub ma także filie w Iławie, Morągu, Mrągowie i Nidzicy.

Zatrzymani to Czeczeni Aslambek S. (30 l.), Aslan A. (33 l., podawał się za Abulkhana K. i był poszukiwany przez Interpol za zabójstwo, do którego miało dojść w Kaliningradzie) oraz Piotr P. (27 l.) i Michał Sz. (30 l.).

Najbardziej znanym z ringu zawodnikiem w tej grupie jest Aslambek. To kuzyn innej gwiazdy MMA – Mameda Chalidowa.

Podejrzani usłyszeli między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zostali tymczasowo aresztowani. Grupa miała się zajmować wymuszaniem haraczy i siłowym odzyskiwaniem wierzytelności od przedsiębiorców. Według ustaleń policji na terenie Warmii i Mazur działała przez kilka lat.


CELEBRYCI TO
PRZYKRYWKA?

Aslambek S. i Michał Sz., wspólnie z innymi zawodnikami Arrachionu, w marcu 2013 roku odwiedzili skazanych z iławskiego więzienia.

– Celem sportowców było uświadomienie osadzonych, iż walki w sportowym aspekcie tego słowa mogą być sposobem na życie, a dla innych godnym przykładem do naśladowania – czytamy w komunikacie sporządzonym przez jednostkę penitencjarną. – Było to kolejne spotkanie organizowane przez wychowawcę ds. sportu w ramach programu readaptacyjnego „Kulturalni” zainicjowane przez jednego z osadzonych.

We wrześniu 2013 roku Kurier dostał list podpisany przez „grupę funkcjonariuszy z ZK Iława”. Autor w donosie sugeruje, że organizowane w iławskim więzieniu spotkania z celebrytami (znanymi osobami ze świata telewizji czy sportu) służą nielegalnym kontaktom osadzonych ze światem przestępczym. Twierdzi też, że w czerwcu 2012 roku wysoko postawieni funkcjonariusze Zakładu Karnego w Iławie pojechali do Warszawy na mecz piłki nożnej Polska – Andora. Wyjazd miał być częściowo zasponsorowany przez mieszkańca stolicy, który organizował spotkania w więzieniu.

– Jak się potem okazało, mecz ten oraz część wyjazdu – pobytu w Warszawie łącznie z obiadem, biletami, piwem, był sponsorowany przez człowieka o nazwisku [do wiadomości redakcji] – czytamy w donosie. – Jest to bliski znajomy wielu skazanych, którzy przebywają w ZK w Iławie. Są to skazani z grup przestępczych. Od tamtego czasu ten (...) często przyjeżdża do Iławy wspólnie z różnymi osobami, znanymi sportowcami (...), zawsze w towarzystwie innych byłych skazanych. (...) W celu zatarcia śladów w ostatnim czasie nawet wywieźli z Iławy jednego ze skazanych, który był zamieszany w ten proceder. A żeby go wywieźć, to spreparowali dokumenty na niego.

Oryginał donosu przekazaliśmy iławskiej prokuraturze na jej wniosek, zaś kopię olsztyńskiej komendzie wojewódzkiej policji.

Organy ścigania poinformowały nas, że donos zostanie zbadany w ramach śledztwa dotyczącego korupcji w ZK Iława (Kurier otrzymał list, gdy śledztwo trwało). Kilka miesięcy później sprawę przejęła Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Doniesienie badał też niezależnie Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie.

W iławskim więzieniu cały czas organizowane są spotkania skazanych ze znanymi sportowcami.


PEWNE UCHYBIENIA
I TRWAJĄCE ŚLEDZTWA

Olsztyńska służba więzienna zakończyła już wewnętrzne postępowanie, ale o jego wynikach informuje tylko ogólnikowo.

– Po czynnościach wyjaśniających (...) w sprawie anonimowych zarzutów dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu Zakładu Karnego w Iławie większość z nich nie znalazła potwierdzenia – napisał nam Jarosław Witek, rzecznik prasowy olsztyńskiego inspektoratu. – W wyniku przeprowadzonych czynności stwierdzono również pewne uchybienia. Wobec osób winnych zaniedbań wyciągnięto konsekwencje służbowe. W celu odpowiedniej weryfikacji i służbowego wykorzystania stosowne materiały zostały przekazane do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Śledztwo przeciwko zatrzymanym zawodnikom MMA prowadzi Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe. Szef tej jednostki Arkadiusz Szwedowski nie potrafił nam obecnie odpowiedzieć na pytanie: czy informacje zawarte w donosie otrzymanym przez redakcję Kuriera mają jakikolwiek związek z ostatnimi zatrzymaniami.

– Akta sprawy aktualnie są w sądzie, a prokurator prowadzący przebywa na urlopie – powiedział Szwedowski. – Wrócił na kilka dni do pracy w celu wykonania czynności związanych z ostatnimi wydarzeniami. Na pytanie będziemy mogli odpowiedzieć najwcześniej we wrześniu.

Prowadząca śledztwo w sprawie korupcji w ZK Iława gdańska prokuratura apelacyjna również nie wypowiada się w sprawie, ponieważ jej rzecznik Mariusz Marciniak wyjechał służbowo.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
Czterej zawodnicy sztuk walki zostali
aresztowani pod zarzutem udziału w grupie przestępczej
trudniącej się wymuszaniem haraczy i ściąganiem długów.
Dwaj z nich w marcu ubiegłego roku odwiedzili
osadzonych w Zakładzie Karnym w Iławie
We wrześniu 2013 r. Kurier dostał donos,
z którego wynika, że organizowane w iławskim więzieniu
spotkania z celebrytami służyły nielegalnym kontaktom
skazanych ze światem przestępczym
Apel śledczych

Organy ścigania zajmujące się sprawą członków grupy przestępczej trudniącej się wymuszaniem haraczy od przedsiębiorców i siłowym odzyskiwaniem długów szukają poszkodowanych.

Z ustaleń śledczych wynika, że pokrzywdzonych może być znacznie więcej. Osoby, które stały się ofiarami podejrzanych, mogą zgłosić ten fakt do Centralnego Biura Śledczego pod numerem tel. 89 522-46-50.Śledztwo w sprawie korupcji

Przejęte przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku śledztwo dotyczące korupcji w Zakładzie Karnym w Iławie nadal trwa.

Jako pierwszy zatrzymany i aresztowany został jesienią 2011 roku oddziałowy Przemysław W., który w zamian za pieniądze wnosił na teren więzienia niedozwolone przedmioty (w tym telefony komórkowe, substancje przyspieszające przyrost mięśni oraz strzykawki) i przekazywał je skazanym. Dodatkowo, podczas popołudniowych dyżurów, pozwalał na otwieranie cel i przymykał oko na handel różnymi rzeczami, który prowadzili więźniowie. W. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze – został skazany na więzienie w zawieszeniu.

W areszcie od wielu miesięcy przebywa za to Dariusz L., emerytowany wychowawca więzienia. Jemu policja zarzuca przyjęcie łapówki (kilkanaście tys. zł) w zamian za pomoc więźniowi w uzyskaniu przepustki czy przyznaniu tak zwanego „programu wolnościowego”.

– Jego oceny zachowania skazanych miały wpływ na decyzje, które podejmował sąd – czytamy w komunikacie policji.

Zarzuty przedstawiono także jednemu więźniowi, który miał pomagać we wręczaniu łapówek Dariuszowi L.


  2014-08-27  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98553518REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.