Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

INFORMACJE

2006-10-04

Wiecznie młodzi „Żeromka” absolwenci


Aż ponad 800 absolwentów zjechało na wielki jubileusz 60 lat swojej dawnej szkoły – ogólniaka w Iławie. Liceum to kawał historii miasta nad Jeziorakiem. Dla wielu odżyły wspomnienia... Dla wielu te najpiękniejsze w życiu...


Zaczęło się w piękne sobotnie przedpołudnie od mszy w czerwonym kościele, a potem uroczystej akademii w iławskiej hali, gdzie prócz setek absolwentów przybyli zaproszeni goście: posłowie, samorządowcy, duchowni i sponsorzy szkoły – wiele z tych osób na stanowiskach jest absolwentami LO w Iławie.

– Nigdy w życiu nie myślałem o zawodzie nauczyciela – wspominał dyrektor „licka” Andrzej Lewandowski, który właśnie tu 40 lat temu pisał maturę. – Miałem zupełnie inne plany. Ale życie płata figle... Los tak mną pokierował, że znalazłem się w szkole i jestem nauczycielem już 36 lat. Dziś mam na nią inne spojrzenie. Nie wyobrażam siebie życia poza szkołą. Stała się ona moim drugim, a jak mówi rodzina, pierwszym domem!

Liceum Ogólnokształcące zostało założone w Iławie 12 listopada 1946 roku i rozpoczęło pracę w dzisiejszym Gimnazjum Samorządowym nr 1 („czerwona szkoła”). Do obecnej siedziby przeniesiono liceum w 1957 roku. Obecny budynek został zbudowany na fundamentach Królewickiego Męskiego Gimnazjum, utworzonego dokładnie 100 lat temu.

Obecnie przy ul. Sienkiewicza w Iławie działa Zespół Szkół Ogólnokształcących (liceum, gimnazjum, szkoła policealna oraz licea wieczorowe dla dorosłych).

– W tym roku wszyscy zdali maturę i to jest powód do dumy – podkreślał dyrektor Lewandowski. – Nasi uczniowie coraz częściej uczestniczą w finałach ogólnopolskich olimpiad i konkursów, zajmując bardzo dobre miejsca.

Przykłady: Małgorzata Miaskowska wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Promocji Zdrowia, Karol Lewandowski jest laureatem Olimpiady Historycznej, zaś Łukasz Głowacki dwukrotnie uczestniczył w finałach olimpiady ekologicznej.

Szkoła od kilku lat prowadzi bogatą współpracę z niemieckimi szkołami w Herborn i Rodgau, a od 2004 roku holenderskim Bergen up Zoom. Obecnie nawiązywana jest współpraca ze szkołami na Łotwie i w Hiszpanii.

Atutem ZSO są imprezy kulturalne i sportowe, np. Prezentacje Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej, Festiwal Piosenki Autorskiej, czy też Memoriał prof. Antoniego Gierszewskiego.

Sama szkoła pięknieje. W ostatnich latach dzięki staraniom i wsparciu Starostwa Powiatowego w Iławie, dokonano modernizacji i rozbudowy wielu obiektów.

– Mamy wspaniałą salę konferencyjną, duży funkcjonalny pokój nauczycielski, adaptowaną na siłownię starą kotłownię, jeszcze nie wyposażoną, ale to kwestia czasu, i wiele odnowionych sal oraz korytarzy z nowym sprzętem, a także wyremontowany i wypieszczony internat – wymieniał dyrektor. – Wszystkim za to z całego serca w imieniu swoim, pracowników i młodzieży bardzo dziękuję.

Nie zabrakło także prezentów i życzeń od zaproszonych gości.

Później w słoneczne popołudnie było zwiedzanie szkoły, piknik pod jej murami, spotkania absolwentów z wychowawcami i ukochanymi profesorami, a wieczorem huczny bal, na którym na chwilę odżyła niejedna licealna miłość...

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
absolwent LO

foto: Grzegorz OlszlegierWszyscy absolwenci „Żeromka” to jedna wielka rodzina. Zaliczają się do niej m.in. starosta iławski Ryszard Zabłotny, wicemarszałek województwa Piotr Żuchowski, przewodniczący rady powiatu i były dyrektor iałwksiego szpitala Stanisław Siłka oraz wielu, wielu innych zacnych ludzi, piastujących prestiżowe stanowiska w Iławie i regionie.Ogólniak w Iławie wykształcił już pełne trzy pokolenia mieszkańców regionuW specjalnie przygotowanym koncercie galowym wystąpili obecni uczniowie, jak i utalentowani absolwenci.

  2006-10-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103754729REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.