Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Więcej...

INFORMACJE

2006-10-04

Wiecznie młodzi „Żeromka” absolwenci


Aż ponad 800 absolwentów zjechało na wielki jubileusz 60 lat swojej dawnej szkoły – ogólniaka w Iławie. Liceum to kawał historii miasta nad Jeziorakiem. Dla wielu odżyły wspomnienia... Dla wielu te najpiękniejsze w życiu...


Zaczęło się w piękne sobotnie przedpołudnie od mszy w czerwonym kościele, a potem uroczystej akademii w iławskiej hali, gdzie prócz setek absolwentów przybyli zaproszeni goście: posłowie, samorządowcy, duchowni i sponsorzy szkoły – wiele z tych osób na stanowiskach jest absolwentami LO w Iławie.

– Nigdy w życiu nie myślałem o zawodzie nauczyciela – wspominał dyrektor „licka” Andrzej Lewandowski, który właśnie tu 40 lat temu pisał maturę. – Miałem zupełnie inne plany. Ale życie płata figle... Los tak mną pokierował, że znalazłem się w szkole i jestem nauczycielem już 36 lat. Dziś mam na nią inne spojrzenie. Nie wyobrażam siebie życia poza szkołą. Stała się ona moim drugim, a jak mówi rodzina, pierwszym domem!

Liceum Ogólnokształcące zostało założone w Iławie 12 listopada 1946 roku i rozpoczęło pracę w dzisiejszym Gimnazjum Samorządowym nr 1 („czerwona szkoła”). Do obecnej siedziby przeniesiono liceum w 1957 roku. Obecny budynek został zbudowany na fundamentach Królewickiego Męskiego Gimnazjum, utworzonego dokładnie 100 lat temu.

Obecnie przy ul. Sienkiewicza w Iławie działa Zespół Szkół Ogólnokształcących (liceum, gimnazjum, szkoła policealna oraz licea wieczorowe dla dorosłych).

– W tym roku wszyscy zdali maturę i to jest powód do dumy – podkreślał dyrektor Lewandowski. – Nasi uczniowie coraz częściej uczestniczą w finałach ogólnopolskich olimpiad i konkursów, zajmując bardzo dobre miejsca.

Przykłady: Małgorzata Miaskowska wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Promocji Zdrowia, Karol Lewandowski jest laureatem Olimpiady Historycznej, zaś Łukasz Głowacki dwukrotnie uczestniczył w finałach olimpiady ekologicznej.

Szkoła od kilku lat prowadzi bogatą współpracę z niemieckimi szkołami w Herborn i Rodgau, a od 2004 roku holenderskim Bergen up Zoom. Obecnie nawiązywana jest współpraca ze szkołami na Łotwie i w Hiszpanii.

Atutem ZSO są imprezy kulturalne i sportowe, np. Prezentacje Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej, Festiwal Piosenki Autorskiej, czy też Memoriał prof. Antoniego Gierszewskiego.

Sama szkoła pięknieje. W ostatnich latach dzięki staraniom i wsparciu Starostwa Powiatowego w Iławie, dokonano modernizacji i rozbudowy wielu obiektów.

– Mamy wspaniałą salę konferencyjną, duży funkcjonalny pokój nauczycielski, adaptowaną na siłownię starą kotłownię, jeszcze nie wyposażoną, ale to kwestia czasu, i wiele odnowionych sal oraz korytarzy z nowym sprzętem, a także wyremontowany i wypieszczony internat – wymieniał dyrektor. – Wszystkim za to z całego serca w imieniu swoim, pracowników i młodzieży bardzo dziękuję.

Nie zabrakło także prezentów i życzeń od zaproszonych gości.

Później w słoneczne popołudnie było zwiedzanie szkoły, piknik pod jej murami, spotkania absolwentów z wychowawcami i ukochanymi profesorami, a wieczorem huczny bal, na którym na chwilę odżyła niejedna licealna miłość...

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
absolwent LO

foto: Grzegorz OlszlegierWszyscy absolwenci „Żeromka” to jedna wielka rodzina. Zaliczają się do niej m.in. starosta iławski Ryszard Zabłotny, wicemarszałek województwa Piotr Żuchowski, przewodniczący rady powiatu i były dyrektor iałwksiego szpitala Stanisław Siłka oraz wielu, wielu innych zacnych ludzi, piastujących prestiżowe stanowiska w Iławie i regionie.Ogólniak w Iławie wykształcił już pełne trzy pokolenia mieszkańców regionuW specjalnie przygotowanym koncercie galowym wystąpili obecni uczniowie, jak i utalentowani absolwenci.

  2006-10-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97413346REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.