Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Więcej...

INFORMACJE

2013-09-04

Walka o szybką kolej PENDOLINO


Kosztem Iławy politycy i samorządowcy z Działdowa intensywnie pracują nad tym, by niektóre pociągi Pendolino zatrzymywały się w Działdowie. Według zarządu Intercity, dziś stacją pośrednią dla szybkiej kolei jest wyłącznie Iława, ale... może się to jeszcze zmienić.


Dyskusję na ten temat rozpoczął jeden z czytelników na forum internetowym „Kuriera”.

Komentator spytał iławskiego posła Adama Żylińskiego, czy może potwierdzić, że wszystkie pociągi Pendolino na trasie Warszawa-Gdańsk, tak jak pierwotnie planowano, będą się zatrzymywały w Iławie.

– Pytam, bo chodzą słuchy, że kilka zatrzymań stracimy na rzecz Działdowa. Prawda to? – spytał.

– Sygnały o przystankach pociągów Pendolino w Działdowie kosztem Iławy otrzymywałem już wcześniej, więc rozmawiałem na ten temat z posłem Żelichowskim, mieszkańcem Ziemi Działdowskiej, który potwierdził, że owszem, władze miasta i powiatu w Działdowie czynią w tej sprawie intensywne zabiegi – odpisał Żyliński. – Spróbuję dowiedzieć się czegoś więcej w ministerstwie.


ŻYLIŃSKI PLANUJE,
ŻELICHOWSKI DZIAŁA

Skontaktowaliśmy się z iławskim posłem Adamem Żylińskim, aby sprawdzić, co ustalił. W rozmowie telefonicznej z Warszawy powiedział nam, że ma dopiero zaplanowane spotkania z między innymi przedstawicielami zarządu kolei. Zasugerował też, abyśmy na razie tego tematu jeszcze nie poruszali, aby nie doprowadzić do konfliktu politycznego na linii Iława-Działdowo.

Następnie zadzwoniliśmy do Stanisława Żelichowskiego, o którym wspomniał Żyliński.

– To prawda, staramy się znaleźć rozsądny kompromis – powiedział. – Kilka miesięcy temu, wspólnie z kilkoma innymi posłami, wystosowałem pismo do ministra transportu i poprosiłem go, aby się nad tym zastanowił.

Spytaliśmy posła, dlaczego tak zabiega o połączenia Pendolino z Działdowem i czy nie prościej byłoby, aby szybka kolej była jednocześnie w obu miastach?

– Szybka kolej decyduje o rozwoju całego terenu – odpowiedział. – Dzięki niej naszym mieszkańcom otworzyłyby się nowe rynki pracy, np. w Warszawie, do której dojazd trwałby godzinę. Czy Pendolino mogłoby się zatrzymywać jednocześnie w obu miastach, nie wiem. Niewykluczone, że mogłoby to doprowadzić do zachwiania w rozkładzie jazdy. Czekamy na opinię ekspertów w tej sprawie. Nam nie przeszkadza, by pociągi zatrzymywały się i tu i tu, ale jeżeli nie będzie to możliwe, to chcielibyśmy, aby połączenia zostały podzielone na oba miasta.


NA DZIŚ ZOSTAJĄ W IŁAWIE

O połączenia z szybką koleją walczy też starosta działdowski Marian Janicki.

– Rozmawiałem między innymi z ministrem transportu i prezesem Intercity – mówi. – Zaangażowałem się w tę sprawę już kilka lat temu, gdy tylko dowiedziałem się, że nie dostaniemy żadnego połączenia. To krzywdzące dla nas i mieszkańców sąsiednich powiatów. Na dziś oficjalne stanowisko jest takie, że wszystkie połączenia pozostają w Iławie.

Intercity podaje dziś, że żaden z dwudziestu Pendolino, które mają trafić do Polski do końca przyszłego roku, nie będzie się zatrzymywały w Działdowie. Spytaliśmy, na ile jest to wiążąca informacja i czy pociągi mogłyby się zatrzymywać jednocześnie w obu miastach. Zuzanna Szopowska, rzecznik firmy, nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć na nasze pytania.

– Dziś nie przewidujemy Działdowa jako stacji pośredniej – odpowiada. – Pociągi Pendolino wejdą do rozkładu jazdy w grudniu 2014 roku. Będzie go zatwierdzał minister transportu i to do niego należy ostateczna decyzja.

Jaki tryb postępowania przyjmą w tej sprawie burmistrz Iławy oraz starosta iławski? Postaramy się to wyjaśnić za tydzień.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
zdjęcie: Intercity
Szykuje się polityczny bój
pomiędzy Iławą a Działdowem o dostęp
do połączeń szybkiej kolei Pendolino


  2013-09-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97412767REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.