Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2010-09-22

Waldemar Pawlak wylądował w Iławie


Z wizytą do Iławy przyleciał śmigłowcem Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Spotkał się z biznesmenami, politykami PSL, strażakami i maszynistami. W starostwie przedsiębiorcy spotkali się nie tylko z Pawlakiem, ale także z wiceministrem kultury Piotrem Żuchowskim i wojewodą Marianem Podziewskim. Wszyscy PSL.


Pawlak na początek wyjawił, że miał okazję osobiście zetknąć się z firmami naszego regionu, bo… sam składał meble lubawskiej firmy Szynaka.

NA ROSYJSKI RYNEK

I właśnie jako pierwszy o sprawy gospodarcze zapytał premiera właściciel firmy meblarskiej Jan Szynaka, jeden z największych pracodawców w regionie: – Bardzo chciałbym wrócić ze sprzedażą na rynek rosyjski. Jest problem, bo Rosja do tej pory utrzymuje cła na towary pochodzenia roślinnego, a meble się do nich zaliczają. W związku z tym ceny naszych produktów nie są konkurencyjne. Czy rząd może doprowadzić do tego, by polsko-rosyjskie cła zostały obniżone?

Waldemar Pawlak: – W tej chwili trwa dyskusja w sprawie umowy o współpracę między Unią Europejską a Rosją. Bardzo się to ślimaczy i przeciąga w czasie. Trzeba brać pod uwagę, że Rosja opiera się o doktrynę suwerennej demokracji i na niektóre produkty jest wyższe cło, niż na poszczególne komponenty. Będziemy starali się poprawić warunki handlowe.


ZAMROŻONE PIENIĄDZE

Szynaka: – Młode firmy, które chciałyby szybko zafunkcjonować na rynku, muszą czekać na rozliczenie podatku VAT do 3 miesięcy. Czasem trzeba odłożyć kilka lub kilkaset milionów w oczekiwaniu na zwrot podatku z urzędu skarbowego. Czy jest możliwość, by firmy, które są znane i mają już pewną pozycję na rynku, mogły szybciej otrzymywać zwroty? Środki te mogłyby być wykorzystywane w firmach na działalność bieżącą, a nie czekały 2-3 miesiące w urzędzie skarbowym.

Pawlak: – Urząd skarbowy to ulica jednokierunkowa. Mam nadzieję, że sytuacja będzie się stopniowo poprawiać, choć minister finansów Jan Vincent-Rostowski jest w tej chwili oporny na wszelkie takie działania. Minister mówi, że to nie jest czas na ulgi. Chciałbym państwa zachęcić do korzystania z nowych możliwości. W tym roku będzie nabywanie środków na wspieranie eksportu zagranicznego w zakresie reklamy, obecności na targach i promocji. To środki europejskie i warto po nie sięgnąć.


MAŁE FIRMY POMINIĘTE

Właściciel iławskiej restauracji Andrzej Kubat: – Chciałbym pozyskać środki na rozbudowę. Mimo tego, że 3 lata temu napisałem projekt, to dla małych restauracji nie ma środków unijnych.

Pawlak: – Nie mam orientacji, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa regionalne.

Tu do dyskusji włączył się wiceminister kultury Piotr Żuchowski, były wicemarszałek województwa: – Pan Kubat mówi o sprawie, która dotyczy strategii wojewódzkich. Rozpisane są konkretne programy i należy stosować się do wymogów. Inwestycje dotyczące restauracji i usług turystycznych były określone limitem. Dlatego już dziś trzeba działać i składać wnioski na 2013 rok.

Zbigniew Ziejewski, właściciel firmy rolnej ze Szwarcenowa w gminie Biskupiec zauważył, że w całej Unii Europejskiej kupuje się rzepak przy 9% wilgotności, zaś Polska jest jednym krajem, gdzie kupuję się go przy 7% wilgotności. Polscy producenci tracą na tym olbrzymie pieniądze. Ziejewski, podobnie jak Szynaka, wskazał też na konieczność ożywienia handlu z Rosja, która kiedyś była dla nas olbrzymim rynkiem zbytu.


PODROBIONY SER

Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Suszu Kazimierz Małecki: – W tym roku przed Wielkanocą w sieci PoloMarket pojawił się podrobiony ser z naszej mleczarni. Do dziś organy do tego powołane nie mogą ustalić, kto go wyprodukował. Nadzór nad fałszowaniem produktów nie jest dobry.

Pawlak: – Będziemy prowadzić do rozwiązań ustawowych, które będą chroniły przetwórców i dostawców przed tego typu praktykami. W przypadku żywności to spore zagrożenie. Jeśli w produkcie pojawiłyby się trujące składniki, to nie można byłoby znaleźć jego producenta. Postaram się własnymi kanałami wyjaśnić sprawę, o której pan powiedział.

NATALIA ŻURALSKA
RADOSŁAW SAFIANOWSKI

* Waldemar Pawlak gościł także u strażaków – na zawodach w Iławie oraz 115-leciu OSP w Lubawie, a także na zjeździe maszynistów w IławieWaldemar Pawlak przyleciał do Iławy amerykańskim śmigłowcem Bell 412 (polskie siły powietrzne posiadają tylko ten jeden egzemplarz)...… zaś po Iławie i Lubawie podróżował służbową Hondą Accord wiceministra Piotra ŻuchowskiegoPrzedsiębiorcy na spotkaniu z wicepremieremRestaurator Andrzej Kubat pytał o unijne wsparcie
dla małych firmMeblarz Jan Szynaka (w środku) skarżył się m.in. na rosyjskie cła (w lewej szef powiatowego PSL Wiesław Szmigiel, z prawej wicestarosta Zygmunt Kasprowicz)Prezes Kazimierz Małecki zainteresował wicepremiera sprawą podrabianych produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Suszu, sprzedawanych w sieci PoloMarket
  2010-09-22  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102854800REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.