Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Więcej...

INFORMACJE

2017-03-01

WSPÓLNA IŁAWA rusza do boju


Społecznicy i aktywiści z iławskiej starówki utworzyli nieformalną grupę, pod szyldem której chcą, jak sami przekonują, działać dla miasta i budzić mieszkańców. Jednym z planów jest... dyscyplinowanie lokalnej władzy.

Grupę o nazwie „Wspólna Iława” założyli znani lokalni społecznicy i aktywiści: Dawid i Anna Kopaczewscy oraz Mariusz Gołębiowski.

– Chcemy budować wspólnotę, która będzie brana pod uwagę podczas trwania całej kadencji, a nie tylko podczas wyborów samorządowych – tłumaczy Dawid Kopaczewski. – Dlatego będziemy powtarzać, żeby władza nie rościła sobie prawa do ciągłego decydowania o najważniejszych kwestiach związanych z miastem, ale żeby wsłuchiwała się w oddolne inicjatywy, w to, co mają do powiedzenia zwykli mieszkańcy i żeby szanowała te inicjatywy.

Założyciele wspólnoty mówią, że w podczas swoich działań wyciągnęli jeden poważny wniosek – że działając wspólnie można dużo więcej osiągnąć niż w pojedynkę.

Chcą przede wszystkim skupiać się na tematach związanych z kulturą, sportem, transportem ulicznym, rowerowym, pieszym, ale także na obszarach związanych z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.

Kopaczewski zaznacza, że grupa nie sympatyzuje z żadnym ugrupowaniem politycznym ani ogólnopolską organizacją pozarządową, jednak jej członkowie jak dotąd kojarzeni są z liberalno-lewicową stroną sceny polityczno-społecznej.

Zapraszają do współpracy mieszkańców, którzy czują w sobie potencjał i chcą działać. W ciągu kilku tygodni mają przedstawić swój plan działania.

– Żeby nie być gołosłownym już dziś złożymy do biura rady wniosek o to, żeby wprowadzono zmianę do regulaminu rady miejskiej, która będzie pozwalała mieszkańcom na przedkładanie pod obrady sesji obywatelskich projektów uchwał – kontynuuje społecznik. – Dziś taka inicjatywa przysługuje tylko burmistrzowi, radnym i komisjom.

Zapytaliśmy, czy w 2018 roku działacze wystartują w wyborach samorządowych pod szyldem komitetu „Wspólnej Iławy”. Na dziś nie ma takich założeń, jednak jeśli któryś z członków pokusiłby się o start, to będzie wspierany przez grupę.

A jeśli ktoś z zewnątrz poprosi o poparcie swojej kandydatury?

– Jeśli to będzie sensowny kandydat, zwłaszcza prospołeczny, i zwróci się o pomoc, temat zostanie poddany dyskusji – kończy Kopaczewski. – Jednak jak na razie nas działających jest garstka. Chcemy skupić się na oddolnych inicjatywach. Nie każdemu polityka pasuje.

Założyciele grupy znani są z organizacji wraz z miejską radną Ewą Jackowską wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych na Starym Mieście w Iławie i nad Małym Jeziorakiem.

Mariusz Gołębiowski i Dawid Kopaczewski zasłynęli też z tego, że zebrali ponad 500 podpisów pod petycją sprzeciwiającą się budowie w Iławie pomnika smoleńskiego z pieniędzy podatników.

Kopaczewscy do końca zeszłego roku wraz z ratuszem organizowali spotkania podróżnicze „4 Strony”. W tym roku miasto wycofało się ze współpracy, co w efekcie zakończyło się konfliktem i złożeniem przez Kopaczewskiego skargi na bezczynność burmistrza do wojewódzkiego sądu administracyjnego. (ok, saf)

Dawid Kopaczewski i Mariusz GołębiowskiStowarzyszenie „Wspólna Iława”
ma już swoje logo i znaczki identyfikacyjne


  2017-03-01  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97379072REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.