Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2014-06-18

Urzędowa czynszówka dla... urzędnika


Urzędniczka iławskiego ratusza wygrała konkurs na wynajęcie mieszkania w czynszówce ITBS, której głównym udziałowcem jest... ten sam ratusz. Sprawdzamy, czym kierowała się komisja rozpatrując wnioski.


Konkurs rozstrzygnięto w ubiegłym tygodniu. Wygrała go kobieta pracująca na co dzień w Urzędzie Miasta Iławy. W ogłoszeniu podano, że będzie wynajmowała mieszkanie wspólnie ze swoim partnerem. Mężczyzna pochodzi z Ostródy.

Anna Chudzikowska, prezes Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego głównym udziałowcem jest miasto, poinformowała nas, że w sprawie wynajęcia wspomnianego mieszkania wpłynęło pięć wniosków.


ZAWAŻYŁ DOCHÓD

– Wszyscy wnioskodawcy spełnili wymogi formalne niezbędne do wynajmu lokalu – mówi prezes. – Wygrał wniosek, w którym dochód uzyskiwany przez osoby zgłoszone do zamieszkania był największy.

To oznacza, że wygrali ci, którzy zarabiają najwięcej.

– To nie jest mieszkanie socjalne – zastrzega prezes. – Kryterium dochodowe zmniejsza prawdopodobieństwo, że przyszły najemca nie będzie płacił czynszu.

Urzędniczka ratusza jeszcze nie może być pewna, że mieszkanie zostanie jej przyznane. We wtorek minął termin składania odwołań od decyzji komisji. Do siedziby ITBS wpłynęło jedno, ale niewykluczone, że w najbliższych dniach kolejne zostaną dostarczone pocztą. Termin rozpatrzenia odwołań nie został jeszcze ustalony.


DOBRY KĄSEK?

O co konkretnie „bili się” wnioskodawcy? Mowa o mieszkaniu w dość nowym bloku przy ul. Skłodowskiej-Curie 2A. To kawalerka o powierzchni 29,1 m2, znajdująca się na poddaszu. Przyszli najemcy na starcie będą musieli wpłacić 30 procent tak zwanej wartości odtworzeniowej lokalu, która dla tego mieszkania wynosi obecnie niecałe 28 tys. złotych.

Jeżeli jednak najemcy zdecydują się wyprowadzić, wpłacona początkowo wartość odtworzeniowa zostanie im zwrócona – w rzeczywistości nie jest więc to zapłata, ale kaucja. Co ciekawe, przy zwrocie może ona być wyższa, niż obecnie! Wszystko zależy od odpowiedniego wskaźnika GUS. Dla przykładu w województwie warmińsko-mazurskim ów wskaźnik wzrósł ostatnio o 2 proc, zaś w Wielkopolsce aż o 18 proc.

– Złośliwi mówią, że na nas można nawet zarobić. Ale takie są przepisy – komentuje prezes.

Lokal cały czas pozostaje własnością miasta. Czynsz (230 zł) jest nieco wyższy, niż w zwykłym mieszkaniu komunalnym, bo dochodzi do niego cząstkowa rata kredytu zaciągniętego przez ITBS na budowę czynszówki. Przyszli najemcy opisywanego lokalu będą musieli także wpłacić kaucję wynoszącą 12-krotność czynszu, czyli 2.794 zł.

Mimo takich obostrzeń finansowych mieszkania w kilku iławskich czynszówkach (bloki przy ul. Skłodowskiej, Jagiellończyka i na os. Ostródzkim, wszystkie wykonane w nowych technologiach) cieszą się bardzo dużym powodzeniem u mieszkańców.

KRYSTIAN KNOBELZDORF


Ps. Lista osób, którym przyznawane są mieszkania w czynszówkach, jest jawna. W tym wypadku jednak nie publikujemy personaliów najemcówIława. O kawalerkę znajdującą się na poddaszu
tego bloku czynszowego przy ul. Skłodowskiej-Curie 2A
„bili się” wnioskodawcy. Jeżeli odwołania zostaną odrzucone,
zamieszka tam pracownica ratusza.


  2014-06-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102179973REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.