Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2004-10-14

Turystyczny blamaż władz


Władze Iławy pomimo publicznych zapewnień nie pozyskały dla miasta żadnego inwestora branży turystycznej. Miały powstać hotele (w tym jeden z basenem) i restauracje (także z tarasami na wodzie), ale na razie nie będzie nic. Ostateczne propozycje inwestycyjne były bowiem zdaniem władz miasta niekorzystne dla Iławy.

O fakcie, że pojawili się lokalni inwestorzy chcący ulokować pieniądze w hotele i restauracje na terenie Iławy, władze miasta poinformowały opinię publiczną pod koniec ubiegłego roku w ratuszowym biuletynie. Nie podano jednak nazw inwestorów. Oficjalnie wiadomo było jedynie, że są to grupy kapitałowe poważne i zdeterminowane, by zainwestować w turystykę właśnie w Iławie.

O JAKIE DZIAŁKI CHODZI

Większy teren, prawie 8-hektarowy, położony jest między ulicą Dąbrowskiego a brzegiem Dużego Jezioraka. Kiedyś mieściły się tam zakłady drobiarskie.

Według specyfikacji przetargowej inwestor był zobowiązany do zabudowy tego gruntu m.in. hotelem o standardzie czterogwiazdkowym na minimum 300 miejsc.

Druga działka ma powierzchnię ponad półtora hektara i położona jest przy ulicy Biskupskiej u zbiegu z ulicą Mickiewicza, nad brzegiem Małego Jezioraka.

Po przejęciu działki inwestor miał postawić tam m.in. hotel na minimum 60 miejsc wraz z restauracją na 120 miejsc (z tarasami nad wodą).

Obydwa tereny miały zostać oddane inwestorom w użytkowanie wieczyste (w drodze przetargu) i potem ewentualnie sprzedane, ale już po zakończeniu inwestycji.

Specyfikację przetargową dopracowały i ostatecznie zatwierdziły działające przy radzie komisje: budżetowa oraz rozwoju miasta. Gdyby dana inwestycja po przekazaniu ziemi nie była realizowana w określonym terminie, wówczas użytkownik gruntu miał płacić miastu kary umowne.

NIE DAWALI GWARANCJI

Dwa przetargi na oddanie gruntów pod inwestycje nie odbyły się z powodu braku ofert.

Zgodnie z prawem kolejnym etapem po przetargach były negocjacje prowadzone przez burmistrza Iławy Jarosława Maśkiewicza, w których cena ziemi mogła spaść nawet do symbolicznej złotówki.

Informacja o inwestorach pojawiła się w publicznej wypowiedzi burmistrza Maśkiewicza po raz ostatni 15 lipca na sesji Rady Miejskiej: – Wpłynęły dwie oferty i po dwóch przetargach oferenci zgłaszali, by nie było żadnych zabezpieczeń. Po długich negocjacjach doszło do kwoty 150 tys. zł. Innych ofert na dzień dzisiejszy nie ma. Dyskusje z jednym z oferentów trwają trzy miesiące.

Do 21 września negocjacje i kontakty z inwestorami nie przyniosły skutku.

– Żadna z ofert nie była korzystna z punktu widzenia interesu miasta – wyjaśnia sekretarz miasta Andrzej Dzieniszewski. – Zainteresowane podmioty nie chciały dać gwarancji w miarę szybkiego zakończenia inwestycji.

22 września weszła w życie znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami – teraz nie ma już możliwości sprzedaży ziemi za złotówkę po dwóch nieudanych przetargach. Minimalna kwota, za jaką miasto czy gmina po negocjacjach będą mogły sprzedać ziemię, wynosi teraz 40% jej wartości określonej przez rzeczoznawcę.

POZOSTAŁY TYLKO OBIETNICE

O inwestorach władze miasta informowały opinię publiczną już w zeszłym roku. W tamtym czasie podkreślano wiarygodność potencjalnych inwestorów. Sugerowano też, że inwestycje turystyczne w Iławie są jedynie kwestią czasu.

Dziś nadal nie wiadomo, jak długo jeszcze przyjdzie czekać na pierwszy nowy hotel z prawdziwego zdarzenia w Iławie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

  2004-10-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102479256



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.