Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2004-10-14

Turystyczny blamaż władz


Władze Iławy pomimo publicznych zapewnień nie pozyskały dla miasta żadnego inwestora branży turystycznej. Miały powstać hotele (w tym jeden z basenem) i restauracje (także z tarasami na wodzie), ale na razie nie będzie nic. Ostateczne propozycje inwestycyjne były bowiem zdaniem władz miasta niekorzystne dla Iławy.

O fakcie, że pojawili się lokalni inwestorzy chcący ulokować pieniądze w hotele i restauracje na terenie Iławy, władze miasta poinformowały opinię publiczną pod koniec ubiegłego roku w ratuszowym biuletynie. Nie podano jednak nazw inwestorów. Oficjalnie wiadomo było jedynie, że są to grupy kapitałowe poważne i zdeterminowane, by zainwestować w turystykę właśnie w Iławie.

O JAKIE DZIAŁKI CHODZI

Większy teren, prawie 8-hektarowy, położony jest między ulicą Dąbrowskiego a brzegiem Dużego Jezioraka. Kiedyś mieściły się tam zakłady drobiarskie.

Według specyfikacji przetargowej inwestor był zobowiązany do zabudowy tego gruntu m.in. hotelem o standardzie czterogwiazdkowym na minimum 300 miejsc.

Druga działka ma powierzchnię ponad półtora hektara i położona jest przy ulicy Biskupskiej u zbiegu z ulicą Mickiewicza, nad brzegiem Małego Jezioraka.

Po przejęciu działki inwestor miał postawić tam m.in. hotel na minimum 60 miejsc wraz z restauracją na 120 miejsc (z tarasami nad wodą).

Obydwa tereny miały zostać oddane inwestorom w użytkowanie wieczyste (w drodze przetargu) i potem ewentualnie sprzedane, ale już po zakończeniu inwestycji.

Specyfikację przetargową dopracowały i ostatecznie zatwierdziły działające przy radzie komisje: budżetowa oraz rozwoju miasta. Gdyby dana inwestycja po przekazaniu ziemi nie była realizowana w określonym terminie, wówczas użytkownik gruntu miał płacić miastu kary umowne.

NIE DAWALI GWARANCJI

Dwa przetargi na oddanie gruntów pod inwestycje nie odbyły się z powodu braku ofert.

Zgodnie z prawem kolejnym etapem po przetargach były negocjacje prowadzone przez burmistrza Iławy Jarosława Maśkiewicza, w których cena ziemi mogła spaść nawet do symbolicznej złotówki.

Informacja o inwestorach pojawiła się w publicznej wypowiedzi burmistrza Maśkiewicza po raz ostatni 15 lipca na sesji Rady Miejskiej: – Wpłynęły dwie oferty i po dwóch przetargach oferenci zgłaszali, by nie było żadnych zabezpieczeń. Po długich negocjacjach doszło do kwoty 150 tys. zł. Innych ofert na dzień dzisiejszy nie ma. Dyskusje z jednym z oferentów trwają trzy miesiące.

Do 21 września negocjacje i kontakty z inwestorami nie przyniosły skutku.

– Żadna z ofert nie była korzystna z punktu widzenia interesu miasta – wyjaśnia sekretarz miasta Andrzej Dzieniszewski. – Zainteresowane podmioty nie chciały dać gwarancji w miarę szybkiego zakończenia inwestycji.

22 września weszła w życie znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami – teraz nie ma już możliwości sprzedaży ziemi za złotówkę po dwóch nieudanych przetargach. Minimalna kwota, za jaką miasto czy gmina po negocjacjach będą mogły sprzedać ziemię, wynosi teraz 40% jej wartości określonej przez rzeczoznawcę.

POZOSTAŁY TYLKO OBIETNICE

O inwestorach władze miasta informowały opinię publiczną już w zeszłym roku. W tamtym czasie podkreślano wiarygodność potencjalnych inwestorów. Sugerowano też, że inwestycje turystyczne w Iławie są jedynie kwestią czasu.

Dziś nadal nie wiadomo, jak długo jeszcze przyjdzie czekać na pierwszy nowy hotel z prawdziwego zdarzenia w Iławie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

  2004-10-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104585962



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.