Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2006-04-05

Sztuka darowania z nieswojego


Na forum internetowym „Kuriera” czytelnik poskarżył się, że Urząd Miejski w Lubawie nie podaje informacji o umorzeniach podatkowych. Informacji tych nie było również w obowiązkowym Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Redakcję „Kuriera” poproszono o interwencję w tej sprawie.


Początkowo redakcja „Kuriera” przyjęła dwa założenia: * skoro tego typu informacji nie ma, to być może zwolnień podatkowych burmistrz Lubawy nie stosuje; * w dalszym ciągu sprawy tego rodzaju mają, z przyczyn wiadomych tylko burmistrzowi Lubawy Edmundowi Standarze, charakter nieprzejrzysty.

Niewykluczone też, że burmistrz – w trosce o ochronę dobrego imienia zwolnionych z podatku – ich nazwiska utajnił. Wszak uzyskanie zwolnienia z podatku jest dowodem wprost na to, iż osoba taka ma problemy finansowe.

Wywiązał się w internecie dialog. Włączyła się kolejna osoba, która podpisała się jako: „Kapelan” (niekoniecznie musi być to ksiądz). Jej wpis jest charakterystyczny, więc zacytujemy go w całości: „Gdyby panowie chodzili do kościoła, to zapewne by tych wątpliwości nie mieli. Jakieś 4-5 tygodni temu ksiądz proboszcz w mojej parafii (w Lubawie), czytając ogłoszenia parafialne, podsumowujące finanse parafii, podał i podziękował panu burmistrzowi Lubawy za zwolnienie z podatku. Szczęść Boże”.

Znalazł się też kolejny wpis: „Dziękuję redakcji „Kuriera” za szybką interwencję w Urzędzie Miasta Lubawy. Lista osób, którym burmistrz umorzył podatek za rok 2005 na terenie miasta Lubawy, została już zamieszczona w BIP”.

Szkopuł w tym, że... redakcja nie interweniowała wprost w magistracie! Nie zdążyła. Informacja istotna dla internauty, a niewykluczone, że również dla wielu mieszkańców Lubawy, błyskawicznie ukazała się w związku z przepływem informacji poprzez forum internetowe „Kuriera”, co przez stosowną komórkę magistratu zostało błyskawicznie zauważone. Dłużej informacji tej magistrat czynić nieprzejrzystą zapewne nie mógł.

Mieszkańcy nie poznają stanowiska magistratu w Lubawie. Burmistrz Edmund Standara odmówił redakcji odpowiedzi lub komentarza w tej (i wielu innych) sprawach: – Nie mam ochoty rozmawiać, nikomu nie muszę się tłumaczyć – wycedził w telefonicznej rozmowie z redaktorem naczelnym Jarosławem Synowcem i rozłaczył się.

ANDRZEJ KLEINA


Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Lubawie


UMORZENIA PODATKÓW

„(...) Burmistrz Miasta Lubawy podaje do publicznej wiadomości wykaz podatników będących przedsiębiorcami, którym umorzono zaległości podatkowe z tytułu podatków i opłat lokalnych (...), którym umorzono zaległości podatkowe w kwocie wyższej niż 100 złotych w okresie od początku 2005 roku.

1. SKIBICKI KAZIMIERZ – 4.780,10 zł – podatek od nieruchomości – trudności finansowe oraz problemy zdrowotne podatnika i jego rodziny;

2. WIECZOREK PIOTR – 1.616,30 zł – podatek od nieruchomości – trudności finansowe;

3. PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA – 2.665,30 zł – podatek rolny – wydatki związane z remontem ołtarza;

4. ZOZ MIEJSKI OŚRODEK ZDROWIA – 2.814,30 zł – podatek od nieruchomości – trudności finansowe;

5. LUBAWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO – 3.977,20 zł – trudności finansowe”.

Komentarz

Powyższa sytuacja jest niezwykle diagnostyczna. Zarówno dla burmistrza Edmunda Standary, jak i „Kapelana”.

Jest rzeczą wręcz oczywistą, a przynajmniej bardzo prawdopodobną, iż umorzenie podatku parafii św. Jana wynika z motywacji populistyczno-egoistycznej burmistrza, czyli jest elementem strategii przedwyborczej. Wszak wierni to też wyborcy. I ci wierni, mając w pamięci czyn burmistrza wobec ukochanego proboszcza, winni mu się zrewanżować, oddając głos na niego. To znaczy na Standarę, nie proboszcza.

Czy wszystko jest w porządku? Z formalno-prawnego punktu widzenia, nie ma o czym nawet gadać. Z socjotechnicznego punktu widzenia – ruch nadzwyczaj poprawny.

Jest prawdopodobne też bardzo, że ksiądz będzie nawoływał do głosowania na pierwszego parafianina Lubawy. Delikatnie. To, że ów parafianin był funkcjonariuszem partyjnym nieboszczki PZPR, jest tylko dowodem wprost na to, że zabłąkana owieczka wróciła. Na pastwisko właściwe. Odpowiednią roślinnością porośnięte. A Kościół mu błędy wybaczył. Pozostaje jednak kategoria etyczna i obyczajowa. Ten element pozostawiam do rozstrzygnięcia indywidualnie.

Zadziwiająca jest natomiast infantylność rozumowania „Kapelana”. Ja nie chcę pozyskiwać wiedzy, dotyczącej spraw publicznych z ambony kościelnej. Wedle mojej wiedzy, Kościół winien zaspokajać całkowicie inny rodzaj potrzeb. Ponadto wiedzę o umorzeniu podatków winienem pozyskiwać ze świeckich form przekazu. Parafia może, a nawet powinna, za tę „wielkoduszność” burmistrza podziękować. W kościele! Formułą „Bóg zapłać!”. I tylko tyle.

Brak transparentności decyzji burmistrza Standary, podejmowanie ważnych i tych mniej ważnych ustaleń, odbywa się nie przy długim wspólnym stole z radnymi, a w gabinecie za zamkniętymi drzwiami, co nie jest dobrym kierunkiem i rozwiązaniem. Ponadto, wszystkie decyzje złe, a przynajmniej kontrowersyjne, ukazują się w świetle dziennym w wyniku prezentacji ich opinii publicznej tylko przez „Kurier”. Przez „prasę” zaprzyjaźnioną z burmistrzem, w czym prym wiedzie „Gazeta Romana”, działania te są nazywane „ośmieszaniem burmistrza i jego współpracowników”.

Gdyby tekst ten wywołał polemikę, prosiłbym o wyjątkową kulturę słowa i szacunek dla poglądów „innych”, niż powszechnie obowiązujące. Jestem (to dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą) „płaszczem ortalionowym”, a więc rówieśnikiem „moherowych beretów”, czyli należy mi się wyjątkowa pobłażliwość i zrozumienie...

Proszę też nie mówić, że nie mam prawa zabierania głosu na powyższy temat, bo „Kapelan” stwierdził, że do kościoła nie chodzę, co jest w pewnych kręgach, zbliżonych do kołtuńskich, wręcz tożsame z zabraniem mi głosu...

Andrzej Kleina


  2006-04-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102186893REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.