Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Mieszkał z trupem
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Więcej...

INFORMACJE

2020-08-05

Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej


Ciężko chorzy w trudnej sytuacji. Dwóch radnych powiatu iławskiego zapytało na piśmie o działalność poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego przy szpitalu w Iławie. Okazuje się, że poradnia nie funkcjonuje! Dyrektor szpitala odpowiedziała radnym, że w takiej sytuacji to lekarze rodzinni zobowiązani są do objęcia opieką pacjentów w zakresie opieki paliatywnej.

W sprawie poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego przy szpitalu w Iławie swoje zapytania złożyli radni powiatu iławskiego Ewa Junkier i Eugeniusz Dembek. Skierowali je do starosty w związku z dochodzącymi do nich skargami mieszkańców powiatu na działalność opieki paliatywnej i hospicyjnej świadczonych przez iławski szpital.

Junkier i Dembek byli ciekawi, czy na obecną chwilę tego typu działalność jest kontynuowana, a jeżeli tak, to w jakim zakresie.

Dodatkowo radna Ewa Junkier chciała wiedzieć, czy prawdą jest fakt, iż to brak lekarzy do pracy powoduje zawieszenie działalności poradni.

Radną ciekawiło także, jakie działania podjęła dyrektor szpitala w celu zapewnienia ciągłości pracy poradni oraz czy mimo braku lekarza personel pielęgniarski nadal w niej pracuje.

BRAK LEKARZY

Z odpowiedzi przygotowanej dla radnych na wstępie dowiedzieliśmy się, że poradnia medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowe Szpitala Powiatowego w Iławie zawiesiły swoją działalność od 7 lipca br. za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.

Szpital tłumaczy, że powodem zawieszenia są problemy z zapewnieniem obsady lekarskiej, co spowodowane jest faktem, iż w ostatnim czasie lekarze udzielający świadczeń w poradni wypowiedzieli umowy podpisane z placówką.

– Mając na względzie dobro naszych pacjentów a także rodzaj schorzeń, z którymi przyjmowani są oni do objęcia opieką przez poradnię i hospicjum, do chwili obecnej podjęliśmy szereg działań mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania poradni medycyny paliatywnej – czytamy dalej w odpowiedzi podpisanej przez dyrektor iławskiego szpitala Iwonę Orkiszewską. – Przeprowadzone zostały rozmowy z lekarzami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje, którzy mogliby podjąć pracę w naszej poradni. Rozmowy były prowadzone zarówno z lekarzami pracującymi w szpitalu, jak i spoza naszej placówki, z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Na stronie internetowej szpitala oraz na ogólnopolskim portalu dla lekarzy zostały zamieszczone ogłoszenia z ofertą pracy. Zwróciliśmy się również z pismem do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej działających na terenie powiatu iławskiego z prośbą o objęcie opieką pacjentów należących do ich przychodni. Wystosowaliśmy także apel do lekarzy rodzinnych o pomoc w zapewnieniu obsady lekarskiej w poradni, jednakże do tej pory nie ma odzewu z ich strony w tym zakresie.

Szpital wyjaśnił, że zgodnie z wymogami NFZ i rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, świadczenia mogą być udzielane przez lekarza specjalistę. Są to lekarze, którzy mają specjalizacje w dziedzinie medycyny paliatywnej, tacy, którzy są w trakcie takiej specjalizacji lub lekarze legitymujący się dokumentem ukończenia kursu zgodnego z programem specjalizacji w dziedzinie medycyny paliatywnej dotyczącego problematyki bólu, objawów somatycznych i psychicznych.

Następnie dyrektor Orkiszewska w odpowiedzi dla radnych tłumaczy, że kontrakt z NFZ obliguje szpital do zapewnienia w poradni paliatywnej zarówno obsady lekarskiej, jak i pielęgniarskiej. Zaznacza, że funkcjonowanie takiej poradni jedynie poprzez udzielanie świadczeń przez personel pielęgniarski jest niemożliwe. Szpital wskazuje, że podjął rozmowy z NFZ w tym zakresie, ale nie otrzymał zgody na takie rozwiązanie.

Orkiszewska zaznaczyła, że w sytuacji, kiedy poradnia medycyny paliatywnej nie funkcjonuje na terenie powiatu iławskiego, to lekarze rodzinni zobowiązani są do objęcia taką opieką swoich pacjentów.

ALEKSANDRA MALINOWSKA


Dwoje radnych powiatu iławskiego Ewa Junkier
i Eugeniusz Dembek zainteresowało się sprawą
działalności poradni medycyny paliatywnej
oraz hospicjum domowego przy iławskim szpitalu


Poradnia medycyny paliatywnej
zawiesiła swoją działalność z powodu na...
brak lekarzy!

  2020-08-05  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
132970343


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.