Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Mieszkał z trupem
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Więcej...

INFORMACJE

2020-05-27

Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji


Do redakcji Kuriera zgłosiła się mieszkanka Iławy, którą zaniepokoił ogromny szerszeń. Owad znalazł się w jej łazience. Kobieta obawiała się z uwagi na jego wielkość, że może to być szerszeń azjatycki. Według ostatnich doniesień medialnych, szerszeń azjatycki jest już w Europie i w wyniku jego ukąszeń zmarł np. 54-letni mieszkaniec Hiszpanii.

Mieszkanka Iławy znalazła w domu dużego szerszenia. Natrafiła na niego w godzinach wieczornych w łazience. Najpewniej wszedł przez kratkę wentylacyjną.

Był żywy. Ciężko było go zabić. Mimo kilku trafień żył nadal. Robak padł dopiero po utopieniu go. Kobieta obawia się, że owad, z którym miała do czynienia, może być szerszeniem azjatyckim, o którym ostatnio zrobiło się głośno.

W Hiszpanii 54-letni mężczyzna chciał wbrew zaleceniom samemu usunąć gniazdo szerszeni, które znajdowało się niedaleko jego uli. Pszczelarz został użądlony w brew przez owada i zmarł. Okazało się, że użądlił go szerszeń azjatycki.

AGRESYWNIEJSZE NIŻ INNE

Naukowcy szerszeniom azjatyckim nadali przydomek „szerszeni morderców”, ponieważ mają żądło, które może zabić człowieka, jeśli zostanie ukąszony wiele razy. Gatunek ten jest agresywniejszy niż inne owady z rodziny osowatych. Dorosłe szerszenie azjatyckie mierzą ponad pięć centymetrów długości, a rozpiętość ich skrzydeł może sięgnąć osiem centymetrów, co czyni je największymi w rodzinie osowatych.

Szerszenie azjatyckie są uciążliwe dla pszczelarzy, ponieważ chętnie żywią się pszczołami, których potrafią zabić nawet 40 w ciągu jednej minuty.

Zgłaszająca sprawę kobieta dostarczyła nam szerszenia. Chcieliśmy go pokazać powiatowemu lekarzowi weterynarii w Iławie. Lek. wet. Małgorzata Kalitowska przekazała, że nie jest specjalistką w tej dziedzinie, ale doradziła nam, żebyśmy w tej sprawie skontaktowali się uczelnią, gdzie są naukowcy zajmujący się owadami.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii nie ma przekazanych informacji, żeby w związku z doniesieniami o szerszeniach azjatyckich należało podejmować specjalne działania, ponieważ nie ma zidentyfikowanych zagrożeń dla innych zwierząt, a ich zdrowiem zajmuje się inspektorat weterynarii.

ZDANIE NAUKOWCÓW

Wysłaliśmy zdjęcie szerszenia do trzech różnych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prof. dr hab. Jerzy Wilde z katedry pszczelnictwa wydziału bioinżynierii zwierząt napisał, że trudno na podstawie zdjęć jednoznacznie ocenić, czy jest to szerszeń azjatycki. Dodał on, że katedra nie ma informacji o tym, iż szerszeń azjatycki może być już w Polsce.

– Konsultowałam się z pracownikami wydziału, którzy zajmują się chorobami owadów użytkowych – wyjaśnia Barbara Choszcz z wydziału medycyny weterynaryjnej. – Uzyskałam odpowiedź, że niestety nie zajmują się szerszeniami i nie mogą potwierdzić, czy na zdjęciach jest to ten owad. Dodali, że znane są im doniesienia medialne o zagrożeniu, jakim jest ten owad.

OGLĘDZINY NA ŻYWO

Telefonicznie skontaktowała się z nami prof. dr hab. Bożena Kordan z katedry entomologii, fitopatologii i diagnostyki molekularnej. Profesor Kordan wskazała, że owad jest najpewniej szerszeniem europejskim, czyli tym naturalnie występującym w Polsce. Poprosiła nas ona o przysłanie szerszenia pocztą tradycyjną, ponieważ zdjęcia nie oddają stuprocentowej rzeczywistości, a na żywo będzie można zbadać wszystkie jego cechy.

Owad został przez nas wysłany na wskazany adres, a Bożena Kordan zapewniła, że po obejrzeniu go jeszcze do nas zadzwoni.

Dodajmy, że także użądlenie przez szerszenia europejskiego może wywoływać w miejscu wprowadzenia jadu dotkliwy ból i obrzęk, a u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Szerszenie z drugiej strony mogą pełnić także pożyteczną rolę, zjadając przykładowo muchówki.

ALEKSANDRA MALINOWSKA


Tak prezentował się szerszeń zaraz po zabiciu go
  2020-05-27  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
132970799


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.