Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2009-11-11

Świńska grypa – nie lękajcie się


W Ostródzie u pięciu osób stwierdzono wirusa świńskiej grypy. Jednak specjaliści zgodnie uspokajają: nie ma powodu do niepokoju. Zdaniem medyków, ludzie niepotrzebnie nakręcają się strachem, zamiast po prostu zadbać o swoje zdrowie. A wystarczy tak niewiele: ciepły ubiór, zdrowe jedzenie i unikanie tłumów.


Zachorowania na Ukrainie wywołały niepokój. Kilka dni temu w pobliskiej Ostródzie ujawniono przypadki występowania u ludzi wirusa A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy.


GRYPA W OSTRÓDZIE

– Pojawiły się przypadki występowania wirusa u pięciorga dzieci z gimnazjum i szkoły średniej – informuje Zdzisław Sokołowski z ostródzkiego sanepidu. – Jednak ich stan nie wymagał hospitalizacji. Młodzież już uczęszcza do szkoły. Dzieci nie miały styczności z osobami z Ukrainy ani nie przebywały w tym kraju.

Na obserwacji w ostródzkim szpitalu przebywa mieszkanka powiatu nidzickiego, która 31 października wróciła z Ukrainy. Kobieta nie ma gorączki, a występujące u niej objawy są charakterystyczne dla typowej grypy.

Sokołowski podkreśla, że nie ma powodu do niepokoju.

– Okres jesienno-zimowy to wzmożony czas zachorowań – mówi. – Rzeczywiście, nietypowo grypa pojawia się u tak wielu osób w tym okresie, bo przeważnie nasila się raczej od stycznia do kwietnia.


ROZSĄDEK I PROFILAKTYKA

Jednak zdjęcia Ukraińców chowających się za chirurgicznymi maseczkami zrobiły swoje. W iławskich aptekach takie maseczki to obecnie towar deficytowy.

– Nie mieliśmy zbyt dużych zapasów maseczek, także w hurtowniach nikt nie był przygotowany na taki popyt – mówi Jacek Woźniak, szef apteki w Kauflandzie. – Oczywiście zapasy będą uzupełniane. Jednak moim zdaniem zamiast maseczek wystarczy minimum rozsądku i maksimum profilaktyki: a więc unikanie dużych skupisk, szczególnie przychodni lekarskich. Jeśli nie musimy, nie pojawiajmy się w takich miejscach.

Woźniak poleca również zdrowe odżywianie i ubiór na tzw. „cebulkę”.

– Można się wspomagać ewentualnie witaminą C i preparatami zawierającymi rutynę – dodaje farmaceuta. – Pamiętajmy jednak, że maseczka i szczepionka na niewiele się zda, jeśli nie zadbamy o siebie.


RECEPTA NA ZDROWIE

– W moim gabinecie od września nie zdarzył się jeszcze przypadek grypy – mówi Elżbieta Kudyk, internistka z Iławy. – Choć pacjenci często mówią już na wejściu, że mają grypę, jednak typowe objawy, takie jak wysoka gorączka ok. 40 st. Celsjusza, bolesność ciała i kości, ból gałek ocznych, a nawet skóry u nich nie występują.

Kudyk obserwuje wręcz, że w tym roku zachorowań jest dużo mniej. Zasługę przypisuje coraz popularniejszym szczepionkom, które pacjentom bardzo poleca. Lekarka zapewnia, że racjonalnych przesłanek do obaw przed epidemią nie ma.

– Wszystkim, którzy chcą się uchronić przed zachorowaniem, polecam dużo wypoczynku i wysypianie się – wylicza lekarka. – Ważne jest również zdrowe, racjonalne odżywianie i ciepły ubiór. Przeraża mnie, jak widzę, że tyle osób chodzi bez czapek. Zakładajmy je, koniecznie!

JUSTYNA JASKÓLSKA
Farmaceuta Jacek Woźniak uważa, że najlepiej przed grypą chroni zdrowe odżywianie i środki stymulujące odpornośćKolejki w aptekach nie są większe,
niż przed rokiem o tej samej porze

Co to jest grypa?

GRYPA to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem. Jest przenoszona między ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy: bóle mięśniowe i kostno-stawowe, ogólne osłabienie, wysoką gorączkę, dreszcze. Zdarzają się też przypadki śmierci w wyniku powikłań (np. zapalenie mięśnia sercowego), szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi poważnymi chorobami. Największa epidemia grypy, tzw. „hiszpanka”, wystąpiła w latach 1918-19 i pochłonęła 50 milionów istnień, więcej niż I wojna światowa.

  2009-11-11  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98667742REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.