Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Więcej...

INFORMACJE

2004-03-17

Surrealistyczna logiczność trójkąta


ANDRZEJ KLEINA:
Słówko o Olszewskim, Wyszyńskim i Niesiobędzkim

Pisać, czy nie pisać?... Oto jest pytanie... Gdzie, jak, za ile?... I niekoniecznie w takiej kolejności... Czy pisać w ogóle, skoro ZYGMUNT WYSZYŃSKI – i nie tylko on – nie jest w stanie zaakceptować mojego stylu, czy też pozornej komplikacji semantycznej. Czyli, jak to nazywa... pseudofilozoficznego bełkotu.

Brakuje w moich tekstach Zygmunta Wyszyńskiemu wstępu, rozwinięcia i zakończenia? Toż to nie opowiadania. Bełkot, który mi przypisuje, to konsekwencja dysonansu poznawczego, który on sam przeżywa. Irytacji, polegającej na niemożliwości zrozumienia. A wystarczy naprawdę tak niewiele, choćby normalna zawodówka (nie wieczorowa). I odrobinę oczytania. Może być nawet seria „Poczytaj mi mamo”. Samodzielnego czytania!

Mimo wszystko proponuję Zygmuntowi Wyszyńskiemu zapoznanie się z poniższym tekstem. Ostatecznie zawsze ktoś z przyjaciół może mu pomóc w zrozumieniu. Może Wiesiek Niesiobędzki? We dwójkę raźniej! Nie tylko na rybach...

W tekście pt. „Człowiek z kryminalną przestępczością” (cytat dosłowny wypowiedzi Jarosława Maśkiewicza – przyp. red.) Leszek Olszewski po raz kolejny ze swoją nadwyżką testosteronu zmienił łamy NKI w turniej macho. Tym razem Maśkiewicza pożerał tak łakomie, jak gdyby tamten chciał się z Iławy wyprowadzić naprędce, a Olszewski obawiał się, że nie zdąży go skonsumować. Albo, że burmistrz stanie się daniem niejadalnym. Albo inni ubiegną Olszewskiego – w konsumpcji! Oddał też Olszewski wymiarowi sprawiedliwości ordynaryjną wręcz „cześć za bezstronne i chłodne ważenie wszelkiego za i przed”. Bezstronności można wymagać od sędziego piłkarskiego, szczególnie w meczu derbowym. Mówienie natomiast o bezstronności sędziego sądowego jest mimo wszystko niezręcznością. I chyba niedźwiedzią przysługą.

Szkoda, że Olszewski nie posiada odrobiny poczucia humoru. Sprawia wrażenie wręcz ponuraka. Podobnie jak Wyszyński zresztą. Czy nie mógłby Olszewski powiedzieć na przykład tak: Oj doskonali się nam wymiar sprawiedliwości, doskonali... Można przyjść bowiem teraz do sądu i powiedzieć: „Dzień dobry” i pociągnąć jednym tchem: „Poproszę pół roku w zawieszeniu, jak biskup Śliwiński za jazdę po pijanemu”. I sąd się przychyli! Więzienia wszak przepełnione. Nie wykluczone, że być może na tym polega wychowawcza funkcja kary. Aż dziw bierze, że Maśkiewicz tak nie uczynił. Że też mu adwokaci nie podpowiedzieli... To, że nie przyszedł na ogłoszenie własnego wyroku, specjalnie mnie nie dziwi. Kto miał go zwolnić na ten czas z pracy i nieobecność usprawiedliwić? Przecież on w magistracie najważniejszy. Ze zwolnienia wojewody mógłby nie chcieć skorzystać, obawiając się, i słusznie poniekąd, że jednodniowe zwolnienie może wojewoda przedłużyć na czas nieokreślony...

Proponuje Olszewski mieszkańcom Iławy atrakcyjną ofertę relaksacyjną, czyli „pikiety przed ratuszem oraz marsze”. Z Wyszyńskim na czele? Pokojowe, bezwzględnie! Marsze, naturalnie krótkodystansowe, przede wszystkim dlatego, żeby Wyszyński mógł wytrzymać kondycyjnie, bo sądząc z jego zdjęcia w gazecie, higieniczny tryb życia nie jest tym, co kocha najbardziej.

Olszewski powiada zdecydowanie: „było więc surrealistycznie, jak w najlepszych obrazach pędzla śp. Picassa”. Zadrżałem! Czyżby moja pani od polskiego w podstawówce się pomyliła? Mówiła nam przecież, że Picasso był współtwórcą kubizmu. A jeśli tak, to stwierdzenie Olszewskiego jest kolejną dyskwalifikacją snobującego nieudolnie quasi dekadenta.

Olszewski, cały nabuzowany, powiada: „W Lubawie, grodzie trochę mniejszym, ale widać po elekcji, której dokonali – również niewyrobionym mózgowo” (aż dziw bierze, że nie zauważyła tego fragmentu specjalistyczna komórka lubawskiego magistratu...). Jasne, ma Olszewski prawo do każdego rodzaju ataku. Podobnie jak Wyszyński, czy też Niesiobędzki. Nawet przy użyciu odrzutowców bojowych F-16. Ma więc niezbywalne prawo Olszewski do pokazywania, iż w jego przypadku homo sapiens nie od myślenia, ale od sapania pochodzi. Nie można wszakże zapominać, że istnieje prawo do obrony. Czy można jednak polemizować z gośćmi, którzy sprawiają wrażenie jak gdyby byli cały czas na kacu intelektualnym? Wcale nie surrealistycznym!

Zastanawiam się, co jest motorem napędowym twórczości Olszewskiego? I wierze, iż dla niego „złośliwość bywa czasem lekiem”. Sam to powiedział! Ale agresja, jako forma odreagowania, jest lekiem krótkoterminowym. Poprawia samopoczucie na krótko. Jak narkotyk! Albo alkohol wysokoprocentowy! (żeby Wyszyński lepiej to zrozumiał). Dzisiaj samopoczucie Olszewskiemu poprawia Maśkiewicz, jutro będzie ktoś inny. Złośliwość bywa lekiem – powiada Olszewski... I korzysta z tego leku całymi garściami, stosując coraz większe dawki.

A może się pomyliłem, może Olszewski mnie oszukał? Może jego celem nie jest odreagowanie chronicznego stanu frustracji, ubranego w manierę nihilisty? Może Olszewski jest tak przebiegły, iż rzekomy cel doraźny, którym jest Maśkiewicz aktualnie, ma zaowocować w przyszłości. Ot, chociażby jako dobrze płatny rzecznik prasowy nowego burmistrza. A kim chce zostać Wyszyński? Jakie ma predyspozycje? Ambicje zapewne posiada niemałą... I potrzebuje kasę na nowe spławiki! Żeby mu wreszcie drgnęły!

Dziwi się Wyszyński, że nie nadąża za redaktorem Synowcem, dlaczego ów łamy mi udostępnił? Doszedł zapewne Synowiec do wniosku, że będę przydatny. Chciał poszerzyć ligę trampkarzy o zawodnika z innej ligi. Wszak gazetę różni ludzie czytają. Nie tylko o mentalności wyszyńsko-olszewskiej...

Mam prawo sądzić, że dobry felieton to taki, iż jak jest o niczym, to i tak jest o czymś. Chciałbym umieć takie pisać. Pisać precyzyjnie, logicznie. Nie uczestniczyć w egocentrycznej orgii rozpoczynającej się od „ja”. Czy felietonista ma prawo przesadzać, a nawet zbzikować? Jeśli tak, to i ja tak chcę. Chciałbym pisać teksty kosmopolityczne, a także lokalne i doraźne. Złośliwe tak! Traktując sarkazm jak sól i pieprz, a nie główne danie. Zawsze wszystkiego ciekawe.

Spróbuję nie moralizować i nie pouczać. Bez monopolu na jedyną rację. Kompetentne i ze szczyptą rozumu. Czasami zawężać krąg odbiorców, do tych wyrobionych intelektualnie. Czasami więc stosować terminologię hermetyczną, nigdy semantyczne mglistą. Nie podlizywać się nikomu, o rzeczach śmiesznych nie pisać poważnie i poważnych śmiesznie. Czasami rysować coś grubą kreską. Przejaskrawiać świadomie, ale z umiarem – tylko tyle, ile trzeba. Dyskutując z kimś pamiętać jego tezy. Pisać inteligentnie i z klasą. Nigdy monotematycznie. Bez fauli. Od czasu do czasu z zadumą. Niekoniecznie z okazji zaduszek. Bez rozgrywek interpersonalnych.

Dwóch wrogów śmiertelnych: głupotę ośmieszać, chamstwo piętnować. Z determinacją, skutecznie! Zero tolerancji dla wykastrowanego rozumu... Com napisał, napisałem.

ANDRZEJ KLEINA
  2004-03-17  

 TWOJE ZDANIE
Dlaczego nie odpowiadają ???
No to odpaliłeś Pan, Panie Kleina z grubej rury Olszewskiemu i Wyszyńskiemu. Trochę dziwi mnie ich...
~Grzesiek W.
2004-03-18
Kto? Oni!
Oni milczą a nie powinni, ty piszesz a powinieneś milczeć - choć zgadnij kto wg mnie jest kretynem?
~roab
2004-03-18
Brawo Panie Andrzeju!
Czyżby Iława się otrząsała z dominacji bufonady, siepactwa i dziennikarskiej amatorszczyzny?...
~Viper
2004-03-18
Pochlebca prawi morały
Ha ha ha! No to kolego przedstaw się i walnij felieton swojego autorstwa na temat SLD w Iławie - to...
~Kazimierz Oleksiak
2004-03-18
DOM WARIATÓW
Debil burmistrz, debil "u pióra", debil trzyma kciuki! DEBILOLAND MADE IN ILAWA!
~aaaadseer
2004-03-18
Mamy cię! Zostałeś zdemaskowany!
Jestem pod wrażeniem. Zwłaszcza, że słowa powyższe wklepał sam wielki Bogdan Żmijewski z Olsztyna,...
~Leszek
2004-03-19
Durniu lubawski!
Prowincjonalny gadzie, zamilcz! Jesteś chory psychicznie dziadziu z Lubawy. Masz tego świadomość?
~werter
2004-03-18
Polemizować z zerem...?
Nie odpowiadają, bo idiotę trzeba zostawić samemu sobie! Tak trzymać!
~hyryb
2004-03-18
Front przeciw psycholom!
Kleina, szmato zamilcz! Nie masz o czym pisać to zanalizuj własną głupotę! Mniej jadu a może kogoś...
~vior
2004-03-21
Racja!
Brukowy artykuł i śmieszny autor. NKI zadbaj trochę o poziom swojej publicystyki! W jakiej gazecie...
~faraon
2004-03-21
Leszek ponurakiem?
Teza podobnie trafna co stwierdzenie, że Kleina to mędrzec! Pogadajcie z Leszkiem na żywo a...
~justa
2004-03-21
Surrealistyczna...
logiczność debila-grafomana JK!
~gross_
2004-03-22
BEZ TYTUŁU - od autora
Tym wszystkim, którzy swe bezmyślne impetynencje traktują jako konstruktywny krytycyzm. Wpadł do...
~ANDRZEJ KLEINA
2004-03-24
Oto kretyn w całej okazałości!
Przeczytajcie ile ludziom wmawia, kto może być mądrzejszy, głupszy, że jest dorożkarzem... Pajac!...
~freddie
2004-03-25
do Andrzeja Kleiny
Przepraszam za szczerość, ale intelektualnie to się może pan zaprzyjaźnić z moim jamnikiem, chociaż...
~faraon
2004-03-25
Do faraona
FARAONOWI... Nie dziwi mnie w kontekście twoich wypowiedzi posiadanie jamnika . W odróżnieniu...
~Andrzej Kleina
2004-03-29
Kleino!
Nie rozpisuj się na trzeci raz tyle, bo to katorga czytać tak żenujące wypociny! Nikt tu nie jest...
~faraon
2004-03-29
propozycja!
Róbcie Kleinie ignora, pieprzyć zmaganie się z imbecylem!
~truh
2004-03-31

Wróć   Góra strony
95969436REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.