Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Więcej...

INFORMACJE

2017-05-17

Sprawdź punkty karne przez Internet


Punkty karne online? Na ekranie komputera w domu? Zgodnie z obietnicami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, sprawdzenie liczby posiadanych punktów karnych wreszcie jest możliwe – służy do tego system CEPIK 2. Od teraz dostęp do danych z ewidencji można uzyskać bezpośrednio przez internet, bez wizyty w pobliskim komisariacie. Możliwość ta jest szczególnie ważna dla kierowców zawodowych.

Ile punktów znajduje się obecnie na koncie oraz kiedy minie rok od popełnienia naruszenia?

Te pytania zadają sobie tysiące polskich kierowców, którzy w wyniku np. przekroczenia prędkości otrzymali podczas kontroli stosowny mandat wraz z punktami karnymi.
Dzięki systemowi CEPIK 2.0, który jest dostępny na platformie internetowej obywatel.gov.pl – szczegółowe informacje można uzyskać niemalże natychmiast. Jak to zrobić?

Na początku: profil zaufany

Aby uzyskać dostęp do systemu, należy uprzednio założyć tzw. profil zaufany (eGO). W ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość i jednocześnie mamy pewność, że nikt niepowołany nie otrzyma dostępu do poufnych danych.

Posiadanie profilu zaufanego będzie przydatne nie tylko w przypadku skorzystania z systemu CEPIK, ale również podczas dokonywania formalności w innych sprawach urzędowych (np. EPUAP, PUE ZUS czy CEIDG).

Profil zaufany założyć można przez Internet oraz w punkcie potwierdzającym. W pierwszym przypadku, konto weryfikowane jest za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Warto również wiedzieć, że założenie profilu jest zupełnie bezpłatne, a ważność konta to 3 lata. Natomiast po upłynięciu tego okresu, możemy wnioskować o jego przedłużenie na kolejne 3.

Ile punktów na koncie?

W sytuacji, w której posiadamy już dostęp do systemu CEPIK, wystarczy odwiedzić stronę obywatel.gov.pl i wybrać stosowną opcję, czyli sprawdzenie ilości punktów karnych.

Po zalogowaniu się otrzymujemy dostęp do aktualnej bazy danych – według informacji dostępnych na stronie, baza danych aktualizowana jest raz dziennie. Zatem aby nie mieć żadnych wątpliwości, zaleca się sprawdzić swoje punkty jeszcze raz, np. kolejnego dnia.

– Dostęp do danych odnośnie ilości punktów karnych jest niezwykle ważny zwłaszcza dla kierowców zawodowych, którzy ze względu na specyficzny charakter swojej pracy, muszą monitorować sytuację niemalże na bieżąco. Jednak nawet dla kierowców tzw. „osobówek”, informacja o dokładnej dacie, kiedy to punkty zostaną anulowane, jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, że owa anulacja następuje w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli od dnia naruszenia określonego przepisu, minie równo rok i po drugie, kiedy ukończone zostanie szkolenie pozwalające zmniejszyć liczbę punktów. Szkolenie takie organizowane jest przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a o uczestnictwo w nim może starać się każda osoba, jednak nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Efektem szkolenia jest ujęcie z puli 6 „najstarszych” punktów – informuje Mariusz Hendzel, ekspert ds. transportu.

Dane, które poprzez komputer zobaczymy w systemie CEPIK możemy również eksportować sobie do pliku PDF i tym samym wydrukować.

Należy jednak pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest to dokument urzędowy, o którego przedłożenie możemy zostać poproszeni np. przez sąd czy też stosowny urząd. W konsekwencji oznacza to, że wspomniany wcześniej organ może odmówić uznania takiego dokumentu, jeżeli miałby on być dowodem w sprawie.

W przypadku, gdy jesteśmy zobowiązani do posiadania urzędowego zaświadczenia, musimy (tak jak do tej pory) udać się do najbliższego komisariatu policji.

CEPIK w przyszłości.
Co jeszcze zaoferuje?

W przyszłości, właśnie z myślą o kierowcach zawodowych, MSW planuje również wprowadzić opcję pozwalającą na udostępnienie swoich danych pracodawcy.

– Dzięki temu odpowiedni podmiot będzie miał dostęp do określonych danych, np. zgromadzonej ilości punktów karnych. Oczywiście informacje te zostaną przekazywane dobrowolnie przez samego kierowcę, a pracodawca nie będzie miał możliwości na nikim wymusić ich udostępniania. Kolejną e-usługą, jakiej wdrożenie planowane jest w 2018 roku, to m.in. „mój pojazd”, gdzie będziemy mogli sprawdzić wszelkie dane dotyczące naszego samochodu – informuje ekspert Mariusz Hendzel.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które może okazać się przydatne nie tylko dla przedsiębiorstw i kierowców zawodowych, jest opcja „przypominaj o terminach”.

W przypadku skorzystania z niej, system poinformuje nas o nadchodzącym badaniu technicznym pojazdu, obowiązku przedłużenia polisy ubezpieczeniowej czy też o badaniach lekarskich dla kierowców.

MAGDALENA BRZĘCZEK













  2017-05-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
105481728



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.