Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Więcej...

INFORMACJE

2011-03-09

Służby porządkowe karzą właścicieli psów


Policja i straż miejska przeprowadzają kontrole w miastach i wsiach, czy właściciele odpowiednio trzymają zwierzęta. W ciągu ostatnich dni w powiecie nowomiejskim ukarano kilkunastu właścicieli czworonogów, w iławskim kilkudziesięciu. Za łamanie przepisów grozi nagana lub mandat do 250 złotych.


Kilkanaście dni temu w Katlewie (pow. nowomiejski) został pogryziony na śmierć 5-letni Kubuś. Zabiły go trzy wałęsające się po wsi psy. Wcześniej suka błąkająca się w okolicach ul. Wojska Polskiego w Iławie zagryzła dwa psy, w tym jednego śmiertelnie.

Policja i straż miejska zapewniają, że reagują na każdy donos o czworonogach wałęsających się po miastach i wsiach.

– Kontrole trwają na bieżąco – zapewnia Małgorzata Hauchultz z nowomiejskiej policji. – Odbywały się także przed tragiczną śmiercią 5-latka. Bezpańskie psy zgłaszane są do odpowiedniego urzędu gminy, który kieruje je do schronisk. W przypadku ustalenia właściciela jest on upominany, karany lub kierowany jest przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu.

Jak mówi Hauchultz, kilkanaście osób właśnie w ten sposób zostało już ukaranych. Rzecznik powiedziała, że policja nie prowadzi statystyk w tej kwestii, dlatego nie może podać konkretnych liczb.

Podobne działania prowadzi iławska policja.

– W ciągu ostatnich tygodni zostało ukaranych kilkadziesiąt osób – informuje Sławomir Nojman, oficer prasowy policji w Iławie. – Policjant w takim przypadku może nałożyć mandat w wysokości 200 złotych.

Wyższe kary za nieupilnowanie psa, a dokładnie za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (kojec, smycz, a w przypadku groźniejszych ras – także kaganiec), stosuje iławska straż miejska.

– Za tego rodzaju wykroczenie grozi grzywna w wysokości 250 zł albo nagana – informuje Andrzej Masica, komendant iławskich strażników.

Masica przyznaje, że do strażników dociera coraz więcej informacji o biegających wolno psach.

– Ostatnio pomagaliśmy złapać wałęsającego się i dość niebezpiecznego psa na ogródkach działkowych za dawną Fabryką Domów, a także kontrolowaliśmy ulicę Przemysłową, gdzie przy jednej z posesji nie ma ogrodzenia, a psy biegają bez nadzoru – dodaje.

Do tysiąca złotych kary grozi osobie, która drażnieniem lub płoszeniem doprowadza zwierzę do tego, by stało się niebezpieczne.

JUSTYNA JASKÓLSKA



Ta niegroźnie wyglądająca suka, która wciąż oczekuje
na swojego właściciela w iławskim schronisku,
w połowie lutego zagryzła dwa psy, w tym jednego śmiertelnie



Prawo o trzymaniu zwierząt

Kodeks Wykroczeń (art. 77): Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Miasto Iława: brak konkretnych przepisów miejscowych dotyczących trzymania psów!

Uchwała Rady Gminy Iława: Właściciel lub opiekun psa i innych zwierząt domowych jest zobowiązany zapewnić ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi i ponosi pełną odpowiedzialność za zachowania zwierząt. Czworonogi powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych lub na ogrodzonych nieruchomościach, zabezpieczonych przed ich samodzielnym wydostaniem się na zewnątrz. Wyprowadzać psa można jedynie na smyczy i w kagańcu. Osoby, które zauważają bezdomnego, wałęsającego się psa, powinny zgłosić ten fakt sołtysowi lub w urzędzie.

O rasach uznanych za agresywne

Utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia właściwego z urzędu gminy. W Iławie takiego wniosku od kilku lat nikt nie złożył.

Koszt zezwolenia to ok. 80 zł (w tym opłata skarbowa). Zezwolenia nie wymagają psy nierasowe, mieszańce ras agresywnych, np. pit bulla z rottweilerem oraz te, które nie posiadają udokumentowanego rodowodu.

Za rasy agresywne uznaje się amerykańskiego pit bull terriera, perro de Presa Mallorquin (psa z Majorki), buldoga amerykańskiego, doga argentyńskiego, perro de Presa Canario (psa kanaryjskiego), tosa inu, rottweilera, akbash doga, anatolian karabash, moskiewskiego stróżującego oraz owczarka kaukaskiego.

Właściciel psa rasy uznanej za agresywną ma od 2005 roku nakaz posiadania zezwolenia od psychologa na posiadanie takich zwierząt. Zezwolenie jest wydawane w trybie podobnym, jak pozwolenie na broń. Właściciel musi się także ubezpieczyć od ewentualnych szkód wyrządzonych przez zwierzę i przejść z nim szkolenie tresury. Niepodporządkowanie grozi więzieniem lub grzywną oraz utratą psa.

  2011-03-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101355541



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.