Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2008-09-03

Służba zdrowia się prywatyzuje


Poradnie alergologiczna i endokrynologiczna oraz stacja dializ od 1 stycznia 2009 roku nie będą już działać w strukturach iławskiego szpitala. Lekarze otworzą poradnie niepubliczne podpisując kontrakt z NFZ, z kolei na dializy kontrakt podpisze prywatna firma. Iławscy radni miejscy wyrazili obawy co do likwidacji publicznych jednostek i nie wydali oficjalnej opinii w tej sprawie.


Likwidację publicznych poradni dyrektor szpitala Elżbieta Gelert zapowiedziała już w czerwcu tego roku. Niedawno Rada Powiatu Iławskiego zwróciła się do Rady Miejskiej w Iławie o wydanie opinii na temat projektu uchwały w sprawie ograniczenia działalności iławskiego szpitala. Chodzi o zamknięcie poradni alergologicznej, endokrynologicznej oraz stacji dializ.


W PRYWATNE RĘCE

Decyzja o likwidacji dwóch poradni wyniknęła z tego, że lekarze, którzy obecnie tam pracują, chcą sami prowadzić usługi medyczne w ramach własnej działalności gospodarczej. Zatem to lekarze bezpośrednio podpiszą kontakt na usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia i co za tym idzie wyłącznie oni, a nie szpital, będą na tym zarabiać.

– Dotychczas świadczone usługi na terenie szpitala zostaną zapewnione przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej – powiedziała na sesji rady w ratuszu Agnieszka Paturalska-Miehlau, kierownik działu organizacyjnego w szpitalu. – Poradnie zostaną utworzone przez specjalistów: lekarza endokrynologa Bożenę Biereg oraz doktora Jerzego Bortkiewicza, alergologa. Lekarze w oświadczeniach zobowiązali się do przejęcia nieprzerwanie pełnego zakresu świadczeń.

Jak powiedziała Paturalska, szpital nie ma wpływu na działania tych osób, bo nikogo do pracy w szpitalu zmusić nie można.

Z kolei działalność stacji dializ przejmie firma Gambro Healtcare Poland, która już dziś jako podwykonawca (od kwietnia tego roku) świadczy usługi hemodializoterapii w iławskim szpitalu.


MNIEJ NIE BĘDZIE

Radni pomimo tych zapewnień obawiają się ograniczenia dostępu do usług, jeśli niepubliczne zakłady zawrą umowy z NFZ na mniejszą liczbę przyjmowanych osób.

– Nie ma takiej obawy – powiedziała Paturalska. – Obecnie poradnie przyjmują pacjentów przez 12 godzin tygodniowo. To minimum narzucone przez NFZ. Lekarze zobligowali się do podpisania umów z funduszem, więc ilość godzin, w jakich będą przyjmować, musi wynosić co najmniej 12.

Nie wiadomo jeszcze, czy poradnie będą nadal działać na terenie szpitala i dzierżawić od niego lokale oraz sprzęt. Zwróciliśmy się z pytaniem o to do zespołu prasowego szpitala, jednak ze względu na urlop dyrektor Gelert udzielenie odpowiedzi będzie możliwe dopiero po 8 września.

Paturalska na sesji na ratuszu stwierdziła jeszcze, że na brak pacjentów niepubliczne przychodnie narzekać nie będą, bo dziś w kolejce do „państwowego” endokrynologa czeka się nawet do 5 miesięcy.


PRYWATYZACJA SZPITALA?

Radny Eugeniusz Dembek miał wątpliwości, czy szpital – by zachować kontrakt z NFZ dla siebie – w ogóle szukał nowych specjalistów do obydwu poradni.

– Już raz zlikwidowaliśmy poradnie reumatologiczną i sportową – przypomniał Dembek. – I co mamy w to miejsce? Czy przekazanie kolejnych poradni w ręce niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej nie doprowadzi w rezultacie do prywatyzacji szpitala? Czy to nie są celowe działania szpitala?

Paturalska zapewniła, że szpital podjął starania o specjalistów (szukano na medycznych portalach internetowych), ale zdobycie fachowców w tych dziedzinach nie jest łatwe.

– Działania szpitala w tej kwestii są zakrojone na szeroką skalę – powiedziała przedstawicielka szpitala. – Zapewniam, że nie prowadzimy żadnych celowych działań zmierzających do prywatyzacji szpitala. Jeżeli chodzi o poradnie sportową, to nie została ona utworzona ze względu na brak fachowca w tych dziedzinach. Prowadzimy obecnie działania w kierunku otwarcia oddziału rehabilitacyjnego.

W rezultacie podczas głosowania nie ustalono opinii na temat ograniczenia działalności szpitala w Iławie. Po głosowaniu stwierdzono bowiem nieprawidłowości: 5 radnych było za wydaniem opinii pozytywnej, 5 przeciw, a 7 się wstrzymało, co daje w sumie 17 głosów. Tymczasem na obradach było 19 radnych, ci wiec stwierdzili, że głosowanie powinno być powtórzone. Na to nie zgodził się jednak radca prawny Dariusz Obara. Radna Anna Zakrzewska zapowiedziała, że upomni się o pisemną opinię prawną w tej sprawie.


VETO OD ZWIĄZKÓW

Opinię na temat likwidacji publicznych poradni i stacji dializ wydały również związki zawodowe działające na terenie szpitala. Przeciwko są NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych.

– Mamy obawy, czy pacjenci nadal będą mieli tak szeroki dostęp do poradni – mówi Danuta Olszewska, szefowa związku pielęgniarek i położnych. – Wiele osób nie stać na prywatne leczenie. Naszym zdaniem należałoby poprzez masowe środki przekazu poszukać specjalistów, a nie zamykać poradnie.

Związki ponadto uważają, że nie sporządzono analizy zysków i strat w związku z planowaną likwidacją. Zdaniem związkowców ta sytuacja spowoduje zmniejszenie liczby badań w szpitalnym laboratorium.

„Uważamy, że zaproponowane zmiany godzą w dobro szpitala” – czytamy w proteście związkowców. – „Rezygnowanie z tego rodzaju usług zmniejszy dochody szpitala, co w konsekwencji spowoduje zmniejszenie zatrudnienia i możliwości płacowe zakładu pracy”.
Jak powiedziała Olszewska, związki na swoje pismo odpowiedzi jeszcze nie dostały.

JUSTYNA JASKÓLSKA




Agnieszka Paturalska-Miehlau ze szpitala w Iławie zapewnia, że od nowego roku opieka w niepublicznych przychodniach alergologicznych i endokrynologicznych będzie taka, jak dotychczasowej – lekarze podpisali stosowne oświadczenia

Kontrakt nie jest pewny

Na temat mającej powstać niepublicznej poradni alergologicznej w Iławie póki co nie można powiedzieć nic konkretnego, bo NFZ nie ogłosił jeszcze konkursu na świadczenie usług medycznych w tym zakresie na 2009 rok.


Justyna Jaskólska: – W jakim wymiarze godzin będzie działała prowadzona przez pana od stycznia poradnia alergologiczna?

Dr JERZY BORTKIEWICZ, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog: – Nie został póki co przez Narodowy Fundusz Zdrowia ogłoszony konkurs na świadczenie specjalistycznych usług medycznych. Dlatego nie można w tej chwili jednoznacznie ocenić, ile godzin w tygodniu będą świadczone usługi. Prawdę mówiąc, nie jest nawet pewne, czy w ogóle kontrakt zostanie przyznany.

– Czy może zatem zdarzyć się, że poradni alergologicznej w Iławie w ogóle nie będzie?

– Na terenie powiatu iławskiego nie ma innej przychodni, oprócz tej działającej na terenie szpitala. Jeśli ta przestanie istnieć, a 5-letni kontrakt na wykonywanie tych usług przez szpital właśnie w grudniu się kończy, to nie będzie jej w ogóle. Z tego powodu jestem przekonany, że fundusz udzieli pozwolenia na świadczenie tych usług przez niepubliczny zakład opieki zdrowotnej.

– Czy pańska poradnia będzie działała na terenie szpitala?

– Narodowy Fundusz Zdrowia stawia konkretne wymogi co do każdej placówki służby zdrowia, również poradni. Jeśli tylko to będzie możliwe, usługi będą świadczone poza szpitalem, prawdopodobnie w przychodni „Zdrowie” na ulicy Mierosławskiego na Starym Mieście.

  2008-09-03  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102776178



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.