Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Więcej...

INFORMACJE

2014-07-09

Słońce ma też cienie


Mamy upragnione lato, jednak nie zapominajmy chronić się przed intensywnymi promieniami słonecznymi, które mogą być dla nas niebezpieczne. Kremy z filtrem i woda mineralna to podstawa. Co radzą nam specjaliści z Iławy?


Lato! Momentalnie poprawia nam się nastrój, ponieważ wzrasta w naszym organizmie ilość endorfin – hormonów dodatnio wpływających na samopoczucie. Ale to nie wszystko.

Dzięki słońcu w skórze syntetyzowana jest witamina D (potrzebna do wchłaniania wapnia i fosforu, czyli budulca kości i zębów), pobudzana jest przemiana materii, zmniejszane są odczyny alergiczne, a niektóre badania wykazują, że poprawia nam się nawet płodność.

Jednak nie zapominajmy, że korzystanie ze słońca ma też swoje ciemne strony, o których ostrzegają specjaliści.


NIEZDROWA MODA

Od lat panuje moda na piękną opaleniznę. Już przed wakacjami część z nas udaje się do solarium, aby zrobić sobie „dobry podkład” pod tę plażową. Jednak musimy mieć świadomość, że kąpiele słoneczne mogą wyrządzić nam dużo szkody.

– Opalenizna nadal jest postrzegana jako synonim zdrowia i urody – mówi Anna Elmerych, pediatra w Niepublicznej Przychodni Medycyny Rodzinnej „Zdrowie”. – Powinno zmienić się ten sposób myślenia.

Opalać należy się z głową. W naszej szerokości geograficznej mamy do czynienia z ostrymi reakcjami posłonecznymi głównie latem, ponieważ wtedy dociera na ziemię większa ilość krótszych promieni ultrafioletowych UVB, które są rumieniotwórcze (zimą dominują UVA).

– Najlepszą profilaktyką przeciwsłoneczną jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne – kontynuuje pediatra. – Jeśli przebywamy na pełnym słońcu, powinniśmy regularnie stosować zewnętrzne środki chroniące od światła, czyli filtry.

Ważne, abyśmy prawidłowo je stosowali: kilkakrotnie nakładali, ponieważ w wyniku pocenia się ścieramy warstwy, podobnie jak podczas kąpieli. Filtry powinny mieć wysoki wskaźnik protekcji (ponad 30) i najlepiej, żeby zawierały w swym składzie filtry fizyczne, które rozpraszają i odbijają promienie, a były pozbawione substancji zapachowych, które m.in. przyciągają owady.

Szczególnie ostrożne powinny być osoby o jasnej karnacji, te po przebytych operacjach, ospie lub innych chorobach wytryskowych, chorujące na bielactwo, ze schorzeniem układu krążenia i z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, ci pod wpływem alkoholu, ludzie starsi, dzieci lub osoby, które przyjmują na stałe leki (niektóre z nich mogą wchodzić w reakcję ze światłem słonecznym, dlatego zalecana jest wizyta u lekarza).

– Nie powinniśmy zapominać o jasnej odzieży ochronnej, czapkach, kapeluszach i okularach przeciwsłonecznych koniecznie z filtrem – kontynuuje Elmerych. – Należy również wypijać odpowiednią ilość płynów, najlepiej wodę mineralną niegazowaną. Dawka dzienna dla młodzieży i dorosłych wynosi 2-3 litry, dla dzieci 1-1,5 l/dobę. Jednak podczas upałów zapotrzebowanie na nią wzrasta.

Promienie UV przyśpieszają starzenie się skóry, mogą być powodem zmian rumieniowych, oparzenia słonecznego, przebarwień skórnych, zaskórników, chorób oczu, osłabienia układu odpornościowego i reaktywacji wirusa opryszczki a nawet nowotworu skóry – czerniaka.

Musimy uważać z dawkowaniem słońca, aby nie dostać udaru, który jest reakcją na przegrzanie organizmu. Jego objawy to: osłabienie, wzrost pulsu, tętna i temperatury, dreszcze oraz nudności. Co wtedy?

– Należy taką osobę przenieść w zacienione miejsce, zrobić zimny okład na głowę, podać chłodne napoje, a gdy jest możliwość, przygotować chłodną kąpiel – kontynuuje Anna Elmerych. – Gdy osoba jest nieprzytomna, należy natychmiast wezwać pogotowie, a w przypadku braku oddechu wykonać resuscytację aż do przyjazdu karetki.


PIĘKNA LATEM

Letnie promienie szkodzą naszej skórze, a intensywne opalanie szybko ją postarza. W sezonie letnim pamiętajmy o jej pielęgnacji.

– Nie dajmy namówić się na jakiekolwiek złuszczanie, mikrodermabrazję i darcie skóry, ponieważ po nich promieniowanie działa bardzo niekorzystnie i tworzą się plamy – mówi Sylwia Jędrychowska, właścicielka salonu urody „Glamour”. – Polecam nawilżanie, masaże twarzy, zabiegi z prądem czy mezoterapię, tylko bez złuszczeń.

Dużo osób chodzi dodatkowo w sezonie letnim do solarium.

– Proponuję, aby zasłonić ręcznikiem twarz i nie postarzać się na siłę – kontynuuje. – Powinniśmy używać filtrów 50. Nie bójmy się, że twarz będzie jaśniejsza. Są świetne krople opalające czy balsamy do twarzy – produkty, które nie wysuszają, nie robią plam, a wyglądają naturalnie.

OLA KROTOWSKAPediatra Anna Elmerych
przestrzega, aby chronić się przed słońcem


Sylwia Jędrychowska
z Salonu Urody „Glamour” na upały poleca nawilżanie i masaże


Sonda


Mieszkańcy, których spotkaliśmy, z utęsknieniem czekali na lato. Nie boją się słońca, ale jednocześnie pamiętają o wodzie, kapeluszach czy kremach z filtrem.
Pan Stanisław: – Latka lecą, ja nadal nie unikam słońca, a mam już 90 lat. Wcześniej aktywnie spędzałem czas, teraz spaceruję lub siedzę na ławce. Lubię ciepło, ale pamiętam o noszeniu kapelusza, aby nie dostać udaru. Co do wody to nigdy jej za dużo nie piłem. Słońce mi nie szkodzi, nawet nie wiem, co to szpital.Dominika i Julia: – Lubimy wakacje, a słońca się nie boimy. Właśnie idziemy na plażę. Jest lato, więc trzeba się opalić. Ale wolimy tak naturalnie a nie w solarium.Pani Renata: – Lubię słońce, nie jest dla mnie groźne i specjalnie się przed nim nie chronię. Taki dzień jak dzisiaj najlepiej spędzić nad wodą, a ja od 4 nad ranem łowię rybki. Hobby tym zaraził mnie mój kolega. Oczywiście nie zapominam o napojach, mam herbatkę z cytryną.Julia: – Lubimy się opalać i w tym celu chodzimy na plażę. Nigdy jeszcze słońce mnie nie poparzyło.
Zosia: – Osobiście wolę się jednak opalać za granicą, ponieważ tam słońce szybciej opala. Nie zapominam smarować się kremem z filtrem, ale niezbyt mocnym, ponieważ mam z natury ciemną karnację.


  2014-07-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101332314REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.