Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2007-08-15

„Rzuciłem perły przed wieprze”


To dopiero był eksces! Sesja rady w Lubawie była miejscem emocjonującego wydarzenia obyczajowego. Bohaterami stali się ANDRZEJ KLEINA, mieszkaniec ulicy Sądowej w Lubawie oraz JACEK RÓŻAŃSKI, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.


Niejednego o szybsze bicie serca na sesji przyprawiły słowa Andrzeja Kleiny, zabierającego głos jako „mieszkaniec Lubawy z ulicy Sądowej” (w innych okolicznościach także felietonisty Kuriera):

– Panie burmistrzu, miałbym subiektywną prośbę. Jeżeli jest to możliwe, ażeby przesadzić pana Różańskiego, ponieważ wytrzeszcz oczu, który prezentuje, spozierając na mnie, powoduje, iż po każdej sesji dostaję łupież, a nawet zaczynam się moczyć!

– Panie Kleina, nie przesadzajmy! Pan obraża pana Różańskiego! – przerwał obrady wiceprzewodniczący Zygmunt Grubaski. Na sali podniósł się szum, ale wątku nikt nie pociągnął.

Co chciał Kleina wyrazić poprzez swoje słowa? Zapytaliśmy po sesji.

– Cóż, mogłem przemówić do Jacka Różańskiego frazą np. Orestesa z Eurypidesa: „Ach bracie! Twój wzrok staje się dziki (na mój widok). Popadłeś teraz w złość, a przed chwilą byłeś rozumny” – odpisał nam drogą internetową Kleina. – Ja jednak przemówiłem sobą, akcentując, że mowa ciała, którą Różański przemawia do mnie, charakterystycznym wytrzeszczem oczu, powoduje moje lęki, uzewnętrzniające się łupieżem i nocnym, mimowolnym się moczeniem. Mimika Różańskiego, ten charakterystyczny dla samców naczelnych grymas i wytrzeszcz gałek ocznych jak w chorobie Gravesa-Basedova, pozwalały mi na oczekiwanie lada moment ryku bojowego i walenia się pięściami po klatce piersiowej. Jak u goryli... Żeby odstraszyć przeciwnika. No to poprosiłem burmistrza o pomoc...

O zdanie poprosiliśmy również druga stronę: – Dopiero gdy pan Kleina to powiedział, to zrobiłem wielkie oczy. Oczywiście chory na wytrzeszcz nie jestem, a pan Kleina w każdej chwili mógł sam się przesiąść – skomentował po sesji Jacek Różański. – A tak na poważnie, to ucieszyła mnie postawa radnych, którzy zażądali, by odebrać głos panu Kleinie. Inni, podobnie jak ja reagują na jego zachowanie. Słowa zawsze świadczą o autorze. Widocznie autor nie wytrzymuje nerwowo.

W odpowiedzi Kleina uśmiecha się szeroko: – Różański chyba kompletnie zbzikował, bo nie ma powodu żebym ja musiał się denerwować, wszak to on z całą resztą „układu lubawskiego” jest zależny od opinii publicznej. Zrozumiałem wtedy na sesji, że rzucam perły przed wieprze i sam podziękowałem za głos. Najgłośniej wydzierała się radna Anna Tańska, mega-specjalistka od budowy mostów i autostrad. Wtórowała jej dwójka facetów-milczków, którzy nigdy, ale to nigdy nie zabierali głosu: Tadeusz Licznerski oraz Marian Kasprowicz. Wrzask o zabranie mi mikrofonu to z jednej strony świadectwo sprawności intelektualnej, z drugiej zaś arogancji. Demokracja, zwłaszcza ta lokalna, na dyspucie, nawet ostrej polega, a nie na zamykaniu adwersarzowi ust.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
JAROSŁAW SYNOWIEC
Po prawej: Jacek Różański. W głębi: Andrzej Kleina.


  2007-08-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102144639REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.