Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2009-05-06

Rodzice protestują przeciwko przeniesieniu SOSW


Oburzeni rodzice uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego protestują przeciw rzekomej likwidacji placówki w Iławie. Starosta i dyrektor szkoły uspakajają, że do niczego takiego nie dojdzie. W planach jest jedynie utworzenie filii SOSW w Kisielicach, co jednak ma nie zagrozić bytowi iławskiej centrali.


– Obawiamy się, że plany utworzenia filii w Kisielicach, skończą się na tym, że w końcu cała szkoła zostanie tam przeniesiona – mówi Marek Biernacki, przewodniczący rady rodziców. – A przecież wiele podopiecznych ośrodka jest niepełnosprawnych fizycznie. Jak oni wyobrażają sobie dowóz do Kisielic? Odnosimy wrażenie, że ktoś chce pozbyć się naszych dzieci z Iławy.

Jak zapewnił odpowiedzialny za placówkę starosta iławski Maciej Rygielski, ani rodzice, ani podopieczni nie mają powodów do obaw.

– Nowa filia szkoły ma zostać utworzona dla dzieci z Kisielic i okolicznych miejscowości
– zapewnia. – W związku z tymi planami absolutnie nie ucierpi iławska placówka.

Nieco inne światło na sprawę rzuca dyrektor SOSW. Według niej o tym, czy dane dziecko będzie uczyć się w Iławie, czy też w Kisielicach, zadecyduje rodzaj i stopień jego niepełnosprawności.

– Istotnie jest propozycja, abyśmy na potrzeby naszej placówki zaadoptowali część budynków, które stoją bezużytecznie w Zespole Szkół w Kisielicach – wyjaśnia Beata Szoka i zastrzega, że wszystko jest w fazie planów. – Na chwilę obecną nie ma żadnej pewnej decyzji odnośnie tego, czy filia faktycznie powstanie i które dzieci zostaną tam przeniesione. Przymierzamy się, aby ewentualnie w pierwszej kolejności umieścić tam najbardziej samodzielnych uczniów z naszej placówki. Oczywiście dzieci niechodzące i sparaliżowane zostaną tutaj na miejscu. Na zastanowienie się i dokładne zaplanowanie przedsięwzięcia mam półtora roku. Rozumiem, że niepokój rodziców wynika z faktu, że martwią się oni o to, jak dzieci będą dowożone do Kisielic. W przyszłych poczynaniach postaramy się uwzględnić wynajęcie przewoźnika, który naszych podopiecznych będzie tam dowoził, a po zajęciach odwoził do domów. Niestety w Iławie jako szkoła zamiast się rozwijać, kurczymy się. Zielone boisko przy Iławce ze względu na plany inwestycyjne miasta dzierżawimy ostatni rok. Natomiast w Kisielicach w obrębie szkoły jest sporo terenów zielonych z miejscami spacerowymi i placami, gdzie stworzyć można obiekty przeznaczone do zabaw, a dla naszych dzieci jest to szczególnie istotne. Oczywiście mamy obawy co do tego projektu, jednak poważnie się nad nim zastanawiamy, ponieważ upatrujemy w nim szansę dla naszych podopiecznych.

Zaniepokojeni rodzice podczas sesji Rady Miejskiej w Iławie poprosili zastępcę burmistrza Bernadetę Hordejuk o zorganizowanie spotkania ze starostą, na którym wyjaśniona zostanie im sprawa przeniesienia części uczniów SOSW do oddalonych od Iławy o 24 kilometry Kisielic. W trakcie spotkania, które odbyło się w ostatni wtorek w starostwie, Maciej Rygielski w obecności Marka Biernackiego i innych rodziców jeszcze raz potwierdził, że SOSW w Iławie nie zostanie zlikwidowany. Według relacji rodziców dodał też, że do filii w Kisielicach przeniesieni zostaną uczniowie najstarszych klas oraz osoby mieszkające w tych okolicach (północ powiatu). Natomiast iławska placówka będzie funkcjonowała na tych samych zasadach, jak dotychczas.

Rodzice dzieci uczęszczających do SOSW nadal z obawą czekają na dalszy rozwój wydarzeń. Sprawę będziemy monitorować na bieżąco.


MONIKA BINEK


Dyrektor Beata Szoka
uspakaja, że o likwidacji
iławskiego ośrodka nie ma mowy
Na sesji Rady Miejskiej w Iławie przewodniczący
rady rodziców interweniował u zastępcy burmistrza
Bernadety Hordejuk. Rodzice żądali, aby wyjaśniono
im pogłoski o rzekomym przeniesieniu Specjalnego
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Iławy do Kisielic
Siedziba ośrodka przy ul. Kościuszki w Iławie

  2009-05-06  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97161112REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.