Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2011-09-14

Remont wiaduktu odetnie mieszkańców


Do redakcji Kuriera zgłosili się mieszkańcy ulicy Wojska Polskiego w Iławie, którzy mieszkają tuż za wiaduktem nad torami kolejowymi nieopodal lokomotywowni. Ludzie boją się, że startująca właśnie przebudowa wiaduktu, o której dowiedzieli się w niemal ostatniej chwili, odetnie ich od miasta.


Dwa domy znajdują się tuż za wiaduktem kolejowym w ciągu powiatowej drogi Iława-Radomno. W związku z remontem linii kolejowej Warszawa-Gdańsk, lada dzień wiadukt zostanie zburzony, a co za tym idzie – na czas budowy nowego wiaduktu iławianie mieszkający z drugiej strony torów będą musieli jeździć do miasta aż 25 km: naokoło przez Jamielnik, Szeplerzyznę, Karaś i Wikielec.


DOWIEDZIELI SIĘ Z RADIA

− Na dniach zostanie zburzony wiadukt, który jest jedyną drogą do Iławy − mówi Katarzyna Granica, mieszkająca wspólnie z narzeczonym Sebastianem Zalewskim i z synkiem, który przyszedł na świat dwa tygodnie temu. − O zburzeniu wiaduktu dowiedzieliśmy się w połowie sierpnia z ogólnopolskiego radia.

Mieszkańcy prosili wykonawcę robót (Budimex) oraz zarządcze drogi (Powiatowy Zarząd Dróg) o wybudowanie nad torami zastępczej, drewnianej kładki dla pieszych. Bez skutku.

− Kiedy dzwoniłam do Budimexu powiedziano mi, że mogą jedynie ułatwić przejście przez tory, ale żadnej kładki nie będzie − mówi pani Katarzyna. − Nie wiem jak oni sobie to wyobrażają, skoro trzeba zejść a potem wejść po wysokim nasypie kolejowym. Nie wyobrażam sobie tego zimą, na dodatek z dziecięcym wózkiem.

− Proponowaliśmy, by zrobić przejście przez drugi wiadukt kolejowy, który jest tuż za nami (krzyżują się tam kolejowe linie do Warszawy i Torunia – red.) − dodaje Sebastian Zalewski. – Nasyp z wiaduktu do drogi nie jest tam stromy.

Po drugiej stronie drogi mieszka rodzina Jakielskich.

− Nie wiem, mamy latać nad tymi torami, gdy zburzą wiadukt? − pyta retorycznie Edmund Jakielski. Jak podkreśla, jest po dwóch zawałach. − O rozbiórce mostu dowiedzieliśmy się od sąsiadki. Gdyby nie ona, pewnie do dziś byśmy o tym nie wiedzieli.


CO NA TO WYKONAWCA?

− Zgodnie z projektem, jaki otrzymał wykonawca, nie jest tutaj przewidziana ani kładka, ani tunel − mówi Monika Reut, kierownik robót w Budimexie. − Aby coś takiego wybudować należy najpierw sporządzić projekt, zdobyć pozwolenie na budowę, wyłonić wykonawcę robót i przede wszystkim zdobyć fundusze na jego budowę. My nie jesteśmy zobligowani do tego, by taką kładkę wykonać, a projekt nie przewiduje takiego rozwiązania. W rzeczywistości wygląda to tak, że w momencie, kiedy ktoś wykonałby tę kładkę, my oddalibyśmy już gotowy wiadukt do użytkowania.

Kierownik powiedziała również, że Budimex nie miał formalnego obowiązku uzgadniania z mieszkańcami reorganizacji ruchu na czas przebudowy wiaduktu, gdyż inwestycja nie narusza ich terenów. Co innego mówi zarządca drogi.

− Budimex miał nałożony przez nas obowiązek powiadomienia wszystkich mieszkańców, których ta inwestycja dotyka oraz wszystkich służb działających na terenie miasta o tym, że droga w kierunku Radomna będzie zamknięta − mówi Radosław Augustyniak, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie.

Budimex mieszkańców o inwestycji poinformował w ubiegłym tygodniu.

Również przejście sąsiednim wiaduktem kolejowym, o co postulowali mieszkańcy, nie będzie możliwe, ponieważ jak poinformował nas Tomasz Sędziński, dyrektor kontraktu w Budimexie, obiekt ten będzie przebudowywany w tym samym czasie.


ZARZĄDCA TEŻ NIE WIDZI KŁADKI

− Nie można zrobić w tam byle jakiej kładki i narazić mieszkańców na niebezpieczeństwo − uważa zastępca dyrektora PZD. − Według mojej wiedzy budowa kładki dla pieszych nie była brana w ogóle pod uwagę. Będziemy rozmawiać z wykonawcą, by zapewnił w miarę bezpieczne przejście dla ludzi.

Jak zakończy się ta sprawa? Do tematu wrócimy.

TOMASZ SŁAWIŃSKILada dzień wiadukt na torami w ciągu trasy
z Iławy do Radomna zostanie zburzonyNa czas budowy nowego wiaduktu wyznaczony zostanie
objazd drogowy przez Jamielnik


Radosław Augustyniak, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie

  2011-09-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102694307REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.