Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2015-04-22

Pupa w sosie własnym, czyli sexi kucharki


Nepotyzm i kolesiostwo wśród pracowników szkoły, bicie i zastraszanie uczniów oraz dziwne sytuacje ze szkolnej kuchni uwiecznione na zdjęciach – anonimowy donos z takimi informacjami otrzymała redakcja Kuriera.

Dostaliśmy anonimowy list, w którym czytamy o nieprawidłowościach, jakie miały zaistnieć w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Donos dotyczy zarówno pracowników szkoły z ul. Kościuszki, jak i internatu placówki znajdującego się wraz z kuchnią przy ul. Mierosławskiego (w kompleksie iławskiego „mechanika”).

– To, co się tam dzieje przechodzi jakiekolwiek normy przyzwoitości społecznej i moralnej – czytamy na wstępnie.

NEPOTYZM, KOLESIOSTWO
BICIE I ZASTRASZANIE?

Autor twierdzi, że w placówce panuje nepotyzm i kolesiostwo. Podając nazwiska i stanowiska konkretnych osób wykazuje powiązania rodzinne i towarzyskie pomiędzy pracownikami szkoły, a kierownictwem i niektórymi urzędnikami.

– Zatrudniani są tylko znajomi (…), zwłaszcza pani (...) – czytamy. – Proszę spojrzeć na PUP w Iławie (urząd pracy - red.), czy są tam jakieś ogłoszenia z tej placówki? W ostatnich latach zero! No liczą się tylko koneksje. Lecz meritum tej sprawy to bicie uczniów i zamiatanie pod dywan.

W liście podano nazwiska dwóch pracowników szkoły, którzy mieli bić i zastraszać wychowanków internatu. Czytamy, że matka ucznia Jakuba z Wilczan zgłosiła sprawę policji, ale podano też nazwiska i adresy byłych, rzekomo poszkodowanych uczniów: Pawła z Łąkorza, Macieja z Mózgowa, Jacka z Wikielca oraz Wojciecha z Jakubowa Kisielickiego (w liście są podane pełne personalia i dokładne adresy uczniów). Dodano, że jeden z pracowników szkoły płacił innym uczniom, aby donosili na wymienionego w liście Wojciecha.

KUCHENNA SESJA

Kolejnym elementem donosu jest sześć zdjęć wykonanych rzekomo w kuchni oraz na terenie internatu „szóstki” przy ul. Mierosławskiego.

Na czterech zdjęciach widać kucharki. Jedna uśmiechnięta i lekko roznegliżowana siedzi w patelni, obok której w garze gotuje się jakaś potrawa, i pozuje do zdjęć. Druga na jednym ujęciu łapie pozującą za biust.

Na dwóch pozostałych zdjęciach widoczni są inni pracownicy, którzy w jakimś pomieszczeniu oraz na zewnątrz internatu palą papierosy – w obu przypadkach na zdjęciach zapisana jest data 19 sierpnia 2013 roku.

– Gdzie dyrekcja? – czytamy w liście. – Niektórym wolno wszystko, bo dobrze żyją z (…)? Notoryczne palenie papierosów w kuchni placówki oraz w szatni tuż przy kuchni. Siedzenie z d… gdzie popadnie.

DYREKTOR ZAPRZECZA

W celu wyjaśnienia sprawy pełną treść donosu oraz wszystkie zdjęcia przekazaliśmy dyrektor „szóstki” Beacie Lenartowicz, staroście iławskiemu Markowi Polańskiemu oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Starostę i kuratorium spytaliśmy, czy informacje zawarte w donosie i sytuacje uwiecznione na zdjęciach zostaną wyjaśnione, a dyrektor poprosiliśmy o odniesienie się do treści donosu i zdjęć.

– Opisane zdarzenia nie miały miejsca – odpisała dyrektor. – Odnośnie zawiadomienia policji dotyczącego syna pani (...) Jakuba (...), policja prowadziła postępowanie.

Dyrektor dodała, że „postępowanie kadry tutejszej placówki jest prawidłowe i nie budzi zastrzeżeń”.

– Wychowawcy i nauczyciele reagują w sposób prawidłowy na sytuacje kryzysowe. Odnośnie zdjęć to ustalono, że zdjęcia w kuchni nie były robione na terenie placówki i są zdjęciami prywatnymi znajdujących się na nich osób – napisała.

Na końcu dyrektor potwierdziła, że dwa ostatnie zdjęcia, na których uwieczniono palących papierosy pracowników, zostały wykonane w wakacje.

Po otrzymaniu odpowiedzi dopytaliśmy dyrektor o wątek szkolnej kuchni. Według naszego rozeznania zdjęcia wykonano na terenie kuchni internatu „szóstki”. Co na to dyrektor?

– Panie na piśmie mi oświadczyły, że zdjęcia zostały wykonane 6 lat temu poza terenem naszej placówki – odparła Lenartowicz. – Widoczna kuchnia nie jest kuchnią znajdująca się przy internacie.

We wtorek tuż po kolacji w internacie pojawiliśmy się w stołówce. Spytaliśmy znajdującą się tam kobietę, czy możemy wejść, aby porównać przekazane nam zdjęcia z aktualnym wyglądem kuchni. Odmówiła, odsyłając nas po zgodę do dyrekcji.

KURATORIUM SPRAWDZI
STAROSTA MILCZY

Jaka będzie reakcja powiadomionych przez nas instytucji? Barbara Antczak, dyrektor wydziału kształcenia, wychowania i opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie poinformowała, że sprawa będzie wyjaśniana dwutorowo.

– Kuratorium ze względu na wagę zarzutów, mimo iż pismo ma charakter anonimowy, podejmie działania wyjaśniające w sprawie sygnalizowanych nieprawidłowości w zakresie odnoszącym się do zapewniania bezpiecznego pobytu wychowanków w ośrodku – czytamy. – Sprawy dotyczące nieprzestrzegania higieny pracy i warunków sanitarnych zostaną przekazane do Sanepidu, zgodnie z właściwością.

Jedynie starosta Polański nie odpowiedział dotąd na nasze pytania. We wtorek rano dzwoniliśmy do starostwa z pytaniem, czy możemy spodziewać się odpowiedzi. Pracownica sekretariatu powiedziała, że po rozmowie ze starostą oddzwoni do nas w tej sprawie, ale nie uczyniła tego.

Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF

Na zdjęciach przekazanych nam anonimowo
widać pracownicę kuchni siedzącą w patelni
i pozującą do zdjęć.
Obok gotuje się jedzenie


Na innym zdjęciu kucharka łapana jest za biust
przez towarzyszącą jej inną pracownicę

Dyrektor „szóstki” zapewnia, że zdjęcia
nie zostały wykonane w kuchni internatu znajdującego się
przy ul. Mierosławskiego. Chcieliśmy wejść do kuchni
i porównać jej wygląd ze zdjęciami,
ale nie zostaliśmy wpuszczeni

  2015-04-22  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102171262REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.