Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Lekarze uciekają ze szpitala
Pociąg ściął pół samochodu
Wojna o dziecko
PODSUMOWANIE ROKU 2021
ŚWIĄTECZNI DESPERACI
GOTUJEMY RAZEM NA SYLWESTRA!
Taaaaka ryba!
Ostatni taki facet w mieście
„Tata zabierał mnie na operacje”
Sąsiedzkie piekło w bloku
Kobieta wpadla do studni na cmentarzu
Tragedia rodzinna na drodze. Nie żyje ojciec
Prezes wodociągów nagle odwołany
Chciał spalić go żywcem
Mieszkał z trupem
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Więcej...

INFORMACJE

2005-09-14

Przymusowe chlorowanie


Bakterie z grupy coli znaleziono w iławskim wodociągu. Teraz z polecenia sanepidu woda jest chlorowana. Do naszej redakcji dotarły też głosy, że zanieczyszczenie poprzedził wybuch w stacji uzdatniania wody.

Pierwsze sygnały na temat wody w Iławie oraz miejskiej stacji jej uzdatniania dotarły do naszej redakcji w piątek 2 września.

PREZES DEMENTUJE WYBUCH

– Na stacji uzdatniania był wybuch. Pękła rura – zadzwonił do nas anonimowy rozmówca.

Jeszcze tego samego dnia inny z zorientowanych informatorów powiedział nam, że wybuch spowodowany był niewłaściwą obsługą filtrów w stacji uzdatniania wody, zaś straty spowodowane tym zdarzeniem sięgnęły 50 tysięcy złotych. Wybuch był podobno tak silny, że poleciały szyby w pomieszczeniu stacji, a kawałki rur powbijały się w ściany.

– Cud, że nikogo przy tym nie było, bo mogło skończyć się tragicznie – mówi nasz informator. – Wodociągi ściągnęły specjalistów z Krevoxu (firma, której filtry są zainstalowane w Iławie – przyp. red.), żeby wszystko naprawili.

Iławskie Wodociągi wszystkie te informacje dementują.

– Mieliśmy jedynie pęknięcie rury doprowadzającej wodę, ale szybko zrobiliśmy obejście i nawet przez minutę mieszkańcy nie odczuli braku wody – mówi Andrzej Kolasiński, prezes IW. – Wszystko jest pod kontrolą. Straty z powodu awarii nie były duże.

Prezes Kolasiński zaprzeczył też, jakoby ostatnio w wodzie na jednym z osiedli znaleziono rureczniki – nitkowate robaki. Takie informacje także nam zgłaszano.

BAKTERIE W WODZIE

Kilka dni później Iławę obiegła kolejna informacja na temat wodociągu w Iławie – tym razem o tym, że woda jest zanieczyszczona bakteriami. Sanepid ten fakt potwierdza. Bakterie z grupy coli wykryła właśnie ta instytucja.

– W związku z pogorszeniem jakości mikrobiologicznej wody w Iławie i Redakach zaleciliśmy jej chlorowanie aż do uzyskania pożądanych parametrów wody – mówi Danuta Błażejewska, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie. – Woda w tych ujęciach zanieczyszczona jest bakteriami z grupy coli. Świadczy to o świeżym zanieczyszczeniu, które mogło mieć związek z konserwowaniem urządzeń wodociągowych.

Sanepid zaleca przegotowanie wody przed spożyciem.

Po kilku dniach bakterie zniknęły, nadal jednak woda jest chlorowana.

– Teraz zagrożenie jest praktycznie żadne, ale bezpieczniej jest wodę dalej gotować przed wypiciem – powiedział nam w ostatni poniedziałek Julisz Bittel, szef iławskiego sanepidu. – Nadal zalecamy też Iławskim Wodociągom chlorowanie wody.

MOCNYCH ZACHOROWAŃ
NIE BYŁO

– Ilość bakterii coli, jej obecność w wodzie nie ma przełożenia na ilość zachorowań – mówi Małgorzata Grajewska, bakteriolog z iławskiego laboratorium bakteriologicznego. – Bakteria coli, w zależności od toksyn jakie produkuje, może powodować różne objawy chorobowe. Gdyby zaobserwowano takowe bakterie w wodzie, odnotowano by wzrost biegunek wśród ludności. W ostatnim tygodniu jednak nie zaobserwowano takiego wzrostu.

Takiego samego zdania jest lek. Przemysław Ramel, dyrektor iławskiego szpitala: – Nie odnotowaliśmy większej liczby pacjentów z objawami zatrucia w szpitalu.

Jednak w iławskich aptekach, jak nam powiedziano, o jakieś 10% wzrosła sprzedaż preparatów przeciwbiegunkowych, a także wspomagających odzyskiwanie flory bakteryjnej w organizmie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
JOANNA MAJEWSKA
Andrzej Kolasiński, prezes Iławskich Wodociągów,
zaprzecza, jakoby doszło do wybuchu
na stacji uzdatniania wody


  2005-09-14  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
133724773


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.