Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2005-09-14

Przymusowe chlorowanie


Bakterie z grupy coli znaleziono w iławskim wodociągu. Teraz z polecenia sanepidu woda jest chlorowana. Do naszej redakcji dotarły też głosy, że zanieczyszczenie poprzedził wybuch w stacji uzdatniania wody.

Pierwsze sygnały na temat wody w Iławie oraz miejskiej stacji jej uzdatniania dotarły do naszej redakcji w piątek 2 września.

PREZES DEMENTUJE WYBUCH

– Na stacji uzdatniania był wybuch. Pękła rura – zadzwonił do nas anonimowy rozmówca.

Jeszcze tego samego dnia inny z zorientowanych informatorów powiedział nam, że wybuch spowodowany był niewłaściwą obsługą filtrów w stacji uzdatniania wody, zaś straty spowodowane tym zdarzeniem sięgnęły 50 tysięcy złotych. Wybuch był podobno tak silny, że poleciały szyby w pomieszczeniu stacji, a kawałki rur powbijały się w ściany.

– Cud, że nikogo przy tym nie było, bo mogło skończyć się tragicznie – mówi nasz informator. – Wodociągi ściągnęły specjalistów z Krevoxu (firma, której filtry są zainstalowane w Iławie – przyp. red.), żeby wszystko naprawili.

Iławskie Wodociągi wszystkie te informacje dementują.

– Mieliśmy jedynie pęknięcie rury doprowadzającej wodę, ale szybko zrobiliśmy obejście i nawet przez minutę mieszkańcy nie odczuli braku wody – mówi Andrzej Kolasiński, prezes IW. – Wszystko jest pod kontrolą. Straty z powodu awarii nie były duże.

Prezes Kolasiński zaprzeczył też, jakoby ostatnio w wodzie na jednym z osiedli znaleziono rureczniki – nitkowate robaki. Takie informacje także nam zgłaszano.

BAKTERIE W WODZIE

Kilka dni później Iławę obiegła kolejna informacja na temat wodociągu w Iławie – tym razem o tym, że woda jest zanieczyszczona bakteriami. Sanepid ten fakt potwierdza. Bakterie z grupy coli wykryła właśnie ta instytucja.

– W związku z pogorszeniem jakości mikrobiologicznej wody w Iławie i Redakach zaleciliśmy jej chlorowanie aż do uzyskania pożądanych parametrów wody – mówi Danuta Błażejewska, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie. – Woda w tych ujęciach zanieczyszczona jest bakteriami z grupy coli. Świadczy to o świeżym zanieczyszczeniu, które mogło mieć związek z konserwowaniem urządzeń wodociągowych.

Sanepid zaleca przegotowanie wody przed spożyciem.

Po kilku dniach bakterie zniknęły, nadal jednak woda jest chlorowana.

– Teraz zagrożenie jest praktycznie żadne, ale bezpieczniej jest wodę dalej gotować przed wypiciem – powiedział nam w ostatni poniedziałek Julisz Bittel, szef iławskiego sanepidu. – Nadal zalecamy też Iławskim Wodociągom chlorowanie wody.

MOCNYCH ZACHOROWAŃ
NIE BYŁO

– Ilość bakterii coli, jej obecność w wodzie nie ma przełożenia na ilość zachorowań – mówi Małgorzata Grajewska, bakteriolog z iławskiego laboratorium bakteriologicznego. – Bakteria coli, w zależności od toksyn jakie produkuje, może powodować różne objawy chorobowe. Gdyby zaobserwowano takowe bakterie w wodzie, odnotowano by wzrost biegunek wśród ludności. W ostatnim tygodniu jednak nie zaobserwowano takiego wzrostu.

Takiego samego zdania jest lek. Przemysław Ramel, dyrektor iławskiego szpitala: – Nie odnotowaliśmy większej liczby pacjentów z objawami zatrucia w szpitalu.

Jednak w iławskich aptekach, jak nam powiedziano, o jakieś 10% wzrosła sprzedaż preparatów przeciwbiegunkowych, a także wspomagających odzyskiwanie flory bakteryjnej w organizmie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
JOANNA MAJEWSKA
Andrzej Kolasiński, prezes Iławskich Wodociągów,
zaprzecza, jakoby doszło do wybuchu
na stacji uzdatniania wody


  2005-09-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102144047REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.