Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2007-08-29

Prywatni chcą budować


Iławą interesują się prywatne firmy budowlane. Szykują się trzy budynki z nowymi lokalami handlowo-usługowymi. Pojawią się też apartamenty na sprzedaż w spichlerzu nad Małym Jeziorakiem!


Stary spichlerz między ul. Sobieskiego a Małym Jeziorakiem w Iławie należy do Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Początkowo IPB chciało sprzedać obiekt z przeznaczeniem na hotel, brano także pod uwagę opcję, że inwestorem będzie samo IPB.

Dziś już wiadomo, że w spichlerzu nie będzie hotelu oraz że gmach nie zmieni właściciela.

– Dół obiektu przeznaczymy na lokale użytkowe, zaś na górze urządzimy apartamenty na sprzedaż – zapowiada Eugeniusz Jaremko, prezes i dyrektor naczelny IPB.


JAKI BLOK PRZY KAUFLANDZIE?

Waży się natomiast kwestia tego, co powstanie na 30 arach należącej do IPB ziemi przy Kauflandzie (w głąb od ulicy Wyszyńskiego), gdzie dziś są ogródki działkowe i murowany barak garażowo-gospodarczy (z użytkownikami nieruchomości, okolicznymi mieszkańcami, umowy dzierżawy już rozwiązano).

– Sprawa wykorzystania tego terenu cały czas się waży – informuje prezes Jaremko. – Jesteśmy w trakcie przygotowywania biznes planu, a na to potrzeba czasu.

Problem z tą atrakcyjną ziemią polega na tym, że w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego jest ona przeznaczona pod przemysł, magazyny, bazy transportowe lub budownictwo, gdy tymczasem jego lokalizacja „kusi” urządzeniem tam budynku mieszkalnego. Lokale użytkowe są tam pewne, waży się jednak sprawa „mieszkaniówki”.

By wybudować przy Kauflandzie nowy blok mieszkalny, władze Iławy musiałyby na wniosek IPB zmienić plany. O tym przedstawiciele firmy rozmawiały już w burmistrzem.

– IPB wniosku o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego jeszcze nie złożyło, ale wstępnie nie widzę problemu, by temu terenowi nadać funkcję mieszkaniową, tym bardziej że na sąsiedniej działce, przy samej ulicy Wyszyńskiego, stoi przecież blok wspólnoty mieszkaniowej – komentuje Stanisław Kieruzel, wiceburmistrz Iławy.


CENTRUM PO MLECZARNI

Wyjaśniły się też losy nieruchomości po mleczarni w centrum Iławy przy ul. Królowej Jadwigi 6, nad Małym Jeziorakiem. Wybudowane zostanie tam duże centrum handlowe, nieco na wzór Galerii Centrum powstałej po Nenufarze. Właścicielem handlowo-usługowej Galerii Jeziorak – bo tak nazywać ma się nowy obiekt – jest warszawka spółka Dion Investments.

– Inwestor otrzymał już od nas pozwolenie na budowę centrum handlowego. Pozwolenie ważne będzie 2 lata – informuje Benedykt Dutka, dyrektor wydział budownictwa, architektury i inwestycji w iławskim starostwie.

Wiadomo już, że w obiekcie mającym 12 tys. m kw. powierzchni użytkowej, trzy poziomy (dwa handlowe i podziemny parking) oraz ruchome schody i windy, aż 1,3 tys. m kw. zajmą delikatesy olsztyńskiej sieci Rast. Firma handlowa ogłosiła już ten fakt na swojej stronie internetowej.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Spichlerz przy ul. Sobieskiego w Iławie czeka remont.
W jego efekcie na dole będą lokale użytkowe,
a na górze apartamenty ©
Wiadomo, że na działce przy Kauflandzie
(za widocznym parkingiem i płotem) powstanie budynek
z lokalami usługowo-handlowymi. Nie wiadomo
jeszcze, czy będą tam też mieszkania ©
Póki co nieruchomość po mleczarni w Iławie straszy,
ale niebawem ma się to zmienić ©


Historyczna licytacja
ziemi przy Kauflandzie

Zanim 30-arowa działka przy Kauflandzie trafiła w ręce IPB, odbyła się zaciekła licytacja o tę ziemię pomiędzy właśnie IPB a spółdzielnią mieszkaniową „Przyszłość”. W przetargu zanotowano aż 220 postąpień!

Przetarg odbył się rok temu, a organizowało go starostwo powiatowe – poprzedni właściciel ziemi. Do kupna stanęły dwa wspomniane wyżej podmioty: IPB i „Przyszłość”.

Po 220 postąpieniach (podbiciach ceny) na przemian to z jednej, to z drugiej strony, działkę kupiło IPB za 570 tys. zł. Cena wywoławcza była prawie 4-krotnie niższa i wynosiła 146 tys. złotych.

Z rozmów z urzędnikami wynika, że był to rekordowy pod względem liczby postąpień przetarg na kupno ziemi w dziejach Iławy po 1989 roku.


Kopiowanie lub przetwarzanie materiałów
bez podania źródła jest naruszeniem prawa.


  2007-08-29  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102144090REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.