Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2008-05-21

Problem w starostwie z zarejestrowaniem terenówki


Jedno słowo wpisane w belgijskim dowodzie rejestracyjnym jeepa spowodowało lawinę problemów z zarejestrowaniem auta w iławskim wydziale komunikacji. Badania diagnostyczne, opinia rzeczoznawcy i dziesiątki innych dokumentów kontra urzędnicy. Walka zakończyła się na korzyść właściciela pojazdu.


– Kupiłem jeepa grand cherokee w Belgii – mówi nam pan Paweł z Iławy. – Samochód zgodnie z przepisami musi przejść u nas badanie diagnostyczne, gdzie potwierdza się kategorię pojazdu, w tym wypadku osobowego. Urząd celny pobrał także opłatę akcyzową za zakup osobówki. Z tymi dokumentami i wymaganym tłumaczeniem dokumentów udałem się do wydziału komunikacji w starostwie, by zarejestrować samochód. I tu zaczęły się schody.

W wydziale komunikacji panu Pawłowi powiedziano, że jego świeżo zakupiony jeep jest samochodem… ciężarowym!

– Nie uznano przeglądu wykonanego w stacji diagnostycznej i opinii diagnosty. Jako powód podano: „pomyłka diagnosty” – opowiada właściciel auta. – Zalecono mi przeprowadzenie badania diagnostycznego w innej stacji, wyznaczonej przez panią z wydziału komunikacji. Dodatkowo zmuszono mnie do powołania rzeczoznawcy, który to miał ostatecznie rozstrzygnąć, czy jeep jest ciężarowy czy osobowy. Narażono mnie z tego tytułu na dodatkowe koszta.


DRUGI DIAGNOSTA ZA PIERWSZYM

Pan Paweł pojechał do wskazanej przez urzędniczkę stacji diagnostycznej. Miał ze sobą już opinię rzeczoznawcy.

– Diagnosta powiedział, że nie podważy poprzedniej opinii diagnosty. Potwierdził tym samym, że jest to samochód osobowy i tak powinien być zarejestrowany – zaznacza właściciel jeepa.

W belgijskim dowodzie rejestracyjnym był zapis „lekki samochód ciężarowy” i to on spowodował całe zamieszanie.

– Samochód nie miał kratki z tyłu ani niczego, co by potwierdzało, że jest ciężarówką – wyjaśnia dalej pan Paweł. – W Polsce nie figuruje takie określenie jak „lekki samochód ciężarowy”, jest tylko osobowy lub ciężarowy.


WYDZIAŁ TŁUMACZY

– Urząd celny wystawia dokumenty akcyzowe na podstawie złożonej przez klienta deklaracji i badań diagnostycznych. Nie ogląda samochodu – mówi Jadwiga Syguła, szefowa wydziału komunikacji w iławskim starostwie. – Wątpliwość co do rejestracji auta wzięła się z niezgodności w dokumentach. W belgijskim dowodzie auto miało miano „lekkiego samochodu ciężarowego”, a diagnosta przeprowadzający w Polsce pierwsze badanie techniczne wpisał „samochód osobowy”. Trzeba było tę niezgodność wyjaśnić.

Urzędniczka nie uwierzyła wyspecjalizowanemu diagnoście i zażądała dodatkowych badań.

– Zażądaliśmy od diagnosty dodatkowego opisu samochodu – mówi dalej Syguła. – Chcieliśmy wiedzieć, czy auto ma z tyłu kratkę i jak rozmieszczone są w nim siedzenia. Ta dodatkowa opinia miała nam pozwolić podjąć ostateczną decyzję.

Jeep nie ma kartki, a siedzenia rozmieszczone są tak, jak w samochodzie osobowym. W rezultacie wydział komunikacji uwzględnił wreszcie też opinię rzeczoznawcy.

– Jego ocena i dodatkowy opis diagnosty pozwoliły nam na jednoznaczne określenie samochodu – dodaje Syguła.

Jeep pana Pawła został zarejestrowany jako osobówka.


W NOWYM MIEŚCIE BEZ PROBLEMU

Do redakcji Kuriera docierały już wcześniej informacje, że w ościennym powiecie – nowomiejskim, o wiele łatwiej jest zarejestrować samochód.

– Gdy zaczęły się schody, znajomi mówili, bym pojechał do Nowego Miasta, bo tam nie robią takich problemów jak w Iławie – mówi pan Paweł. – Nie zrobiłem tego, bo wiedziałem, że mam rację i urzędnik nie będzie podważał opinii specjalistów z dziedziny mechaniki pojazdowej.

Jak się okazuje, mieszkańcy powiatu iławskiego nie tylko wolą rodzić w Nowym Mieście (coraz częściej właśnie tam jeżdżą rodzące kobiety), ale i rejestrować auta. Jakiś czas temu jeden z mieszkańców Iławy sprowadził do Polski limuzynę. Podobnie jak pan Paweł walczył z iławskim wydziałem komunikacji. Problem leżał w kierownicy auta.

Urzędnicy iławscy uparli się, że jeśli auto było wyprodukowane w Anglii, to kierownicę musiało mieć po prawej stronie. Nie brano pod uwagę tego, że limuzynę wyprodukowano dla USA. Nie liczyły się też opinie rzeczoznawców i diagnostów, którzy chórem potwierdzali, że limuzyna nie miała przenoszonej kierownicy ze strony prawej na lewą.

Nabywca limuzyny co chwila donosił dokumenty i różnego rodzaju tłumaczenia, nawet od producenta auta. Nie pomogło.

Ostatecznie, tylko na podstawie badania diagnostycznego i dokumentów pojazdu, zarejestrował samochód w Nowym Mieście Lubawskim – bez zbędnych problemów!

– Nie przypominam sobie takiego samochodu, limuzyny, której nowy właściciel miałby problemy z jego rejestracją w naszym wydziale – mówi Syguła. – A tego, że w Nowym Mieście łatwiej zarejestrować pojazdy, nie będę komentować i nie będę wnikać w czyjeś kompetencje.

JOANNA MAJEWSKA
Wydział komunikacji w iławskim starostwie. Czasem, zanim zarejestruje się swój wymarzony samochód, to miejsce trzeba odwiedzić kilkanaście razy
Pan Paweł w swoim osobowym jeepie grand cherokee

  2008-05-21  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104474914REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.