Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2008-05-21

Problem w starostwie z zarejestrowaniem terenówki


Jedno słowo wpisane w belgijskim dowodzie rejestracyjnym jeepa spowodowało lawinę problemów z zarejestrowaniem auta w iławskim wydziale komunikacji. Badania diagnostyczne, opinia rzeczoznawcy i dziesiątki innych dokumentów kontra urzędnicy. Walka zakończyła się na korzyść właściciela pojazdu.


– Kupiłem jeepa grand cherokee w Belgii – mówi nam pan Paweł z Iławy. – Samochód zgodnie z przepisami musi przejść u nas badanie diagnostyczne, gdzie potwierdza się kategorię pojazdu, w tym wypadku osobowego. Urząd celny pobrał także opłatę akcyzową za zakup osobówki. Z tymi dokumentami i wymaganym tłumaczeniem dokumentów udałem się do wydziału komunikacji w starostwie, by zarejestrować samochód. I tu zaczęły się schody.

W wydziale komunikacji panu Pawłowi powiedziano, że jego świeżo zakupiony jeep jest samochodem… ciężarowym!

– Nie uznano przeglądu wykonanego w stacji diagnostycznej i opinii diagnosty. Jako powód podano: „pomyłka diagnosty” – opowiada właściciel auta. – Zalecono mi przeprowadzenie badania diagnostycznego w innej stacji, wyznaczonej przez panią z wydziału komunikacji. Dodatkowo zmuszono mnie do powołania rzeczoznawcy, który to miał ostatecznie rozstrzygnąć, czy jeep jest ciężarowy czy osobowy. Narażono mnie z tego tytułu na dodatkowe koszta.


DRUGI DIAGNOSTA ZA PIERWSZYM

Pan Paweł pojechał do wskazanej przez urzędniczkę stacji diagnostycznej. Miał ze sobą już opinię rzeczoznawcy.

– Diagnosta powiedział, że nie podważy poprzedniej opinii diagnosty. Potwierdził tym samym, że jest to samochód osobowy i tak powinien być zarejestrowany – zaznacza właściciel jeepa.

W belgijskim dowodzie rejestracyjnym był zapis „lekki samochód ciężarowy” i to on spowodował całe zamieszanie.

– Samochód nie miał kratki z tyłu ani niczego, co by potwierdzało, że jest ciężarówką – wyjaśnia dalej pan Paweł. – W Polsce nie figuruje takie określenie jak „lekki samochód ciężarowy”, jest tylko osobowy lub ciężarowy.


WYDZIAŁ TŁUMACZY

– Urząd celny wystawia dokumenty akcyzowe na podstawie złożonej przez klienta deklaracji i badań diagnostycznych. Nie ogląda samochodu – mówi Jadwiga Syguła, szefowa wydziału komunikacji w iławskim starostwie. – Wątpliwość co do rejestracji auta wzięła się z niezgodności w dokumentach. W belgijskim dowodzie auto miało miano „lekkiego samochodu ciężarowego”, a diagnosta przeprowadzający w Polsce pierwsze badanie techniczne wpisał „samochód osobowy”. Trzeba było tę niezgodność wyjaśnić.

Urzędniczka nie uwierzyła wyspecjalizowanemu diagnoście i zażądała dodatkowych badań.

– Zażądaliśmy od diagnosty dodatkowego opisu samochodu – mówi dalej Syguła. – Chcieliśmy wiedzieć, czy auto ma z tyłu kratkę i jak rozmieszczone są w nim siedzenia. Ta dodatkowa opinia miała nam pozwolić podjąć ostateczną decyzję.

Jeep nie ma kartki, a siedzenia rozmieszczone są tak, jak w samochodzie osobowym. W rezultacie wydział komunikacji uwzględnił wreszcie też opinię rzeczoznawcy.

– Jego ocena i dodatkowy opis diagnosty pozwoliły nam na jednoznaczne określenie samochodu – dodaje Syguła.

Jeep pana Pawła został zarejestrowany jako osobówka.


W NOWYM MIEŚCIE BEZ PROBLEMU

Do redakcji Kuriera docierały już wcześniej informacje, że w ościennym powiecie – nowomiejskim, o wiele łatwiej jest zarejestrować samochód.

– Gdy zaczęły się schody, znajomi mówili, bym pojechał do Nowego Miasta, bo tam nie robią takich problemów jak w Iławie – mówi pan Paweł. – Nie zrobiłem tego, bo wiedziałem, że mam rację i urzędnik nie będzie podważał opinii specjalistów z dziedziny mechaniki pojazdowej.

Jak się okazuje, mieszkańcy powiatu iławskiego nie tylko wolą rodzić w Nowym Mieście (coraz częściej właśnie tam jeżdżą rodzące kobiety), ale i rejestrować auta. Jakiś czas temu jeden z mieszkańców Iławy sprowadził do Polski limuzynę. Podobnie jak pan Paweł walczył z iławskim wydziałem komunikacji. Problem leżał w kierownicy auta.

Urzędnicy iławscy uparli się, że jeśli auto było wyprodukowane w Anglii, to kierownicę musiało mieć po prawej stronie. Nie brano pod uwagę tego, że limuzynę wyprodukowano dla USA. Nie liczyły się też opinie rzeczoznawców i diagnostów, którzy chórem potwierdzali, że limuzyna nie miała przenoszonej kierownicy ze strony prawej na lewą.

Nabywca limuzyny co chwila donosił dokumenty i różnego rodzaju tłumaczenia, nawet od producenta auta. Nie pomogło.

Ostatecznie, tylko na podstawie badania diagnostycznego i dokumentów pojazdu, zarejestrował samochód w Nowym Mieście Lubawskim – bez zbędnych problemów!

– Nie przypominam sobie takiego samochodu, limuzyny, której nowy właściciel miałby problemy z jego rejestracją w naszym wydziale – mówi Syguła. – A tego, że w Nowym Mieście łatwiej zarejestrować pojazdy, nie będę komentować i nie będę wnikać w czyjeś kompetencje.

JOANNA MAJEWSKA
Wydział komunikacji w iławskim starostwie. Czasem, zanim zarejestruje się swój wymarzony samochód, to miejsce trzeba odwiedzić kilkanaście razy
Pan Paweł w swoim osobowym jeepie grand cherokee

  2008-05-21  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97213193REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.