Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2015-04-22

Porządek w ogrodzie musi być


Wiosna to czas, gdy natura najwyraźniej zmienia swoje oblicze. Wszystko wokół nas się zazielenia, rośliny raczą nas całą paletą barw, a w nas rodzi się nowa siłą i chęć do uprawy choćby małego skrawka własnego ogrodu. Dlatego warto dowiedzieć się jak zająć się ogrodem na wiosnę, gdzie najlepiej szukać odpowiedniego sprzętu oraz dobrze wybrać rośliny. Opowie o tym Magdalena Michalewska-Wenta, właścicielka centrum ogrodniczego „Zielona Aleja” z Nowej Wsi pod Iławą.

PIERWSZE KROKI

Dobór odpowiednich roślin to pierwszy krok do stworzenia wiosennego ogrodu. Dzięki wielkiemu wyborowi najróżniejszych kwiatów czy krzewów możemy spełniać swoje ogrodowe fantazje właściwie bez ograniczeń.

– W czasie wiosennym największym zainteresowaniem cieszą się magnolie, różaneczniki, azalie, forsycje, różne odmiany wiśni oraz drzewa i krzewy owocowe – opowiada Magdalena Michalewska-Wenta, właścicielka centrum ogrodniczego „Zielona Aleja”. – Oczywiście asortyment proponowany naszym klientom jest znacznie szerszy i bogatszy, jednak te właśnie rośliny znajdują się na pierwszych miejscach wiosennych, ogrodowych zakupów.

Również prace porządkowe wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz dobrze dobranego sprzętu. Do ważniejszych zajęć przygotowujących ogród do wiosny należy przycinanie krzewów.

– Cięcie wiosennych krzewów, które kwitną na zeszłorocznych pędach zmusi rośliny do wypuszczenia nowych pędów, na których w tym roku zawiążą się pąki kwiatowe – mówi Magdalena Michalewska-Wenta.

Kolejnym zadaniem jest sprzątniecie ogrodu, czyli wygrabienie opadłych liści oraz usuniecie przekwitniętych i martwych części bylin i innych roślin zielnych. W ten sposób zrobimy miejsce na nowe rośliny i ułatwimy im dostęp do powietrza i promieni słonecznych.

Kolejnym ważnym elementem przygotowania ogrodu są opryski. Opryskujemy rośliny zanim pękną pąki liściowe oraz kwiatowe. Dzięki preparatom o działaniu kontaktowym tworzymy barierę ochronną, uniemożliwiając zarodnikom grzyba infekcję.

Opryskujemy rośliny w ramach terapii zapobiegawczej. Najwyższą skuteczność zwalczania chorób osiągniemy, stosując środki ochrony roślin jeszcze przed wystąpieniem infekcji. Oczywiście wybór środków jest bardzo szeroki i dostosowany do potrzeb danej rośliny.

Warto pamiętać, że świeże młode listki przyciągają już pierwsze szkodniki takie jak mszyce. Pasożyty należy zwalczać, aby potem cieszyć się ładnym wyglądem roślin.

ROŚLINY TO NIE WSZYSTKO

W czasie wiosennym możemy zaaranżować nasz ogród według własnego uznania i ogranicza nas jedynie fantazja. Różnego rodzaju ozdoby ogrodowe to często prawdziwe dzieła sztuki i można je dostać w rozsądnych cenach.

Dziś w najpiękniejszych ogrodach spotkać można nie tylko rośliny, ale również różnego rodzaju figury ogrodowe, pięknie zdobione donice czy ozdobne płotki.

Nawet niektóre meble w starym stylu znalazły zastosowanie w ogrodach i cieszą oko pośród różnorodności kwiatów i krzewów. W centrum ogrodniczym Zielona Aleja można znaleźć najróżniejsze ozdoby ogrodowe, które na pewno dodadzą stylu i indywidualnego charakteru naszemu ogrodowi.

Warto również powiesić budki lęgowe dla ptaków. Nie trzeba jednak budować już samemu takiej konstrukcji, teraz można kupić takie ptasie mieszkania gotowe do przywitania nowych lokatorów. Przyciągnie ptaków do naszego ogrodu daje nam nieliczone korzyści, między innymi mniej problemów ze szkodnikami. Sama obecność i śpiew ptaków wiosennym popołudniem wspaniale umili nam pobyt wśród ogrodowej zieleni, dlatego budki lęgowe cieszą coraz większą popularnością.

NIE TYLKO W OGRODZIE

Jeżeli nie posiadamy ogrodu czy ogródka działkowego i nie mamy możliwości cieszyć się wiosennymi darami na większej przestrzeni, możemy zaprosić wiosnę do własnego domu. Pięknie kolorowy i kwitnący balkon czy taras to niezastąpiona ozdoba każdego domu.

Dlatego warto sięgnąć po rośliny kwitnące i postarać się, by kwiecień był kolorowy nie tylko w ogrodzie, ale również właśnie na balkonach i tarasach. Dlatego Zielona Aleja ma w sprzedaży bratki, stokrotki, żagwiny, ubiorki i wiele innych roślin w tym wieloletnich bylin, które spełnią wymagania balkonowych aranżacji.

Rośliny wieloletnie pięknie prezentują się w donicach i można układać je w fantazyjne kompozycje. Idealnie będą wyglądać jako ozdoba balkonu i cudownie będą prezentować się w ogrodzie. Pierwszy sezon powinny rozwijać się w donicach, dlatego powinny być pielęgnowane w domu, za to w następnym roku będą już kwitły na rabatach zdobiąc ogród.

Najpiękniejsze ogrody to takie, w które wkłada się serce i wysiłek. Jeżeli zadbamy o naszą zieloną przestrzeń odpowiednio, będzie się nam odwdzięczać wiosną i latem. Da chwilę wytchnienia po ciężkim dniu pracy, nakarmi świeżymi owocami i będzie cieszyć oko wspaniałym wyglądem. Dlatego warto poświęcić ogrodowi więcej czasu i z pomocą specjalistów z centrum ogrodniczego Zielona Aleja stworzyć wspaniały ogród swoich marzeń.

ANNA MUCZYŃSKACentrum Ogrodnicze
ZIELONA ALEJA
Nowa Wieś koło Iławy
tel. 600-940-142

Warto poświęcić wysiłek i czas dla wspaniałych efektów
w pięknym ogrodzie marzeń.
  2015-04-22  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102169924REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.