Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2011-02-09

Porównujemy ceny wody i ścieków w regionie


Specjalnie dla czytelników „Kuriera” zestawiliśmy ceny wody i odprowadzania ścieków w regionie. Najtaniej jest w gminie Biskupcu, zdecydowanie najdrożej – w gminie wiejskiej Iława.


Łączna cena za wodę i ścieki w gminie wiejskiej Iława wynosi prawie 11 złotych od metra sześciennego! Różnica pomiędzy tą stawką, a kosztami zrzutu ścieków i pobierania wody w Biskupcu wynosi ponad 4 złote. Skąd taka różnica?

– Mamy własną oczyszczalnię, a to znacznie obniża koszty – mówi Zbigniew Buzanowski, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Biskupcu. – Taryfę ustalamy na podstawie kosztów, a te są niższe, im więcej jest odbiorów i bardziej są oni skupieni. Jednak cena niedługo wzrośnie – planujemy podwyżkę.

A tak tłumaczy najwyższą cenę w regionie zarządca wodociągów gminy Iława.

– Nie mamy własnej oczyszczalni – mówi Tadeusz Kowalczyk z firmy Hydro, która administruje siecią na zlecenie gminy. – Musimy zrzucać ścieki do miejskiej oczyszczalni w Dziernach, a to kosztuje 4,36 za m3. Czyli płacę tyle, co indywidualny klient, nie ma zniżek. Do tego dochodzi utrzymanie gminnego wodociągu, energii, przepompowywania i transport. Za to pobieramy pozostałe 3,41 z 7,77 złotego.

Kowalczyk podkreśla, że stara się i tak utrzymać ceny na niskim poziomie. Dodaje, że w gminie wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie ludzie za ścieki płaca 8,20 zł.

– Proszę mi wierzyć, nie zarabiam na tym za wiele – zapewnia.

Hydro nie dyktuje cen samodzielnie – firma najpierw przedstawiła swoje kalkulacje wójtowi gminy Iława, a ten projekt uchwały o taryfach skierował pod głosowanie rady, która to ostatecznie zatwierdziła podwyżkę.

– Jeśli chodzi o ceny, to wnioskuje je operator, a rada może je zatwierdzić lub nie – twierdzi Bogusław Wylot, sekretarz gminy. – Rozumiemy, że koszta, jakie ponosi Hydro są spore, właśnie przez ten dowóz do oczyszczalni i utrzymanie rurociągu.

W gminie tej skanalizowanych jest kilka miejscowości, co stanowi ok. 30% mieszkańców: Szałkowo, Wikielec, Radomek, Karaś, Nowa Wieś i Siemiany. Te ostatnie są połączone siecią z oczyszczalnią w Suszu. Jednak mimo tego, że w tamtejszej gminie cena odprowadzania ścieków jest wyższa niż w Iławie, mieszkańcy tej wsi płacą tyle samo, co pozostali w gminie Iława.

Wkrótce nastąpi rozruch nowej kanalizacji w miejscowościach Dół, Dziarny, Dziarnówko, Ławice, Smolniki i Tchórzanka. Zdaniem Wylota rozbudowanie sieci w przyszłości będzie skutkować zmniejszeniem kosztów.

JUSTYNA JASKÓLSKAZbigniew Buzanowski, kierownik zakładu komunalnego w Biskupcu podkreśla, że ceny ustala się na podstawie kosztów, a te w jego gminie znacznie zmniejsza posiadanie własnej oczyszczalni

Ceny wody i odprowadzania ścieków (zł/m³)
dla odbiorców indywidualnych w regionie
– od najdroższych do najtańszych

  2011-02-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97160395REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.