Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2007-10-24

Podejrzani o zabicie niedźwiadka


Atak czy samoobrona? – to główne pytanie, jakie w tej chwili stawia sobie zakopiańska policja. Czwórka turystów z Lubawy jest zamieszana w bestialski mord półtorarocznego niedźwiadka. Niektóre media wydały już wyrok na turystów.


Do zdarzenia doszło w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Czwórka turystów z Lubawy (prawdopodobnie jedno małżeństwo z terenu miasta, drugie z gminy wiejskiej) wybrała się w góry. Drogę przeciął im niedźwiedź, który – jak mówią świadkowie – ich zaatakował. Z pomocą tej czwórce przyszło prawdopodobnie dwóch innych turystów, którzy po odstraszeniu zwierzęcia poszli dalej w góry.


ZGŁOSILI SIĘ DO SZPITALA

– Wciąż badamy okoliczności zabójstwa niedźwiedzia w Tatrzańskim Parku Narodowym – mówi Monika Broś, rzecznik prasowy policji w Zakopanem. – Czwórka osób w wieku 24-31 lat nie jest podejrzana jak na razie o zabójstwo zwierzęcia. Są traktowani jako świadkowie zdarzenia. Poszukiwaliśmy dwójki turystów, którzy widzieli całe zajście. Wczoraj, po usłyszeniu komunikatów w TV, zgłosili się na komendę. Potwierdzają częściowo zeznania osób z Lubawy.

Czwórka turystów o całym zajściu z niedźwiadkiem opowiedziała potem w pogotowiu ratunkowym w Zakopanem, gdzie zgłosili się na opatrzenie ran.

– Twierdzili, że zaatakował ich niedźwiedź, ale obrażenia wcale nie wskazywały, by bronili się przed groźnym napastnikiem. Nie mieli na ciele śladów zębów czy pazurów – mówi dla „Gazety Wyborczej” Sylweriusz Kosiński, wicedyrektor zakopiańskiego szpitala.

Jedna z kobiet miała jedynie otarte opuszki palców u dłoni.


NIE KARMIĆ, NIE UCIEKAĆ

– Nigdy nie częstuje się dzikiego zwierzęcia jedzeniem – mówi nam Marek Korzonek, rzecznik policji w Krakowie. – Gdy nie dostanie tyle, ile by go zaspokoiło, staje się rozdrażniony. Zapewne zareagował tak, jak zawsze reaguje w chwili rozdrażnienia i stanął na dwie łapy, by pokazać swą siłę. Jednak półtoraroczny niedźwiedź nie jest dużych rozmiarów. Ktoś z tej czteroosobowej grupy zaczął uciekać. Być może niedźwiedź rzucił się w pogoń za nim tym bardziej, że dostał wcześniej od niego jedzenie.

Koledzy prawdopodobnie ruszyli na pomoc, rzucając w zwierzę kamieniami. Potem skatowanego niedźwiedzia mieli utopić w górskim strumyku.

– Sprawa jest prowadzona pod nadzorem prokuratury – dodaje Broś. – Zabezpieczono ślady i resztki jedzenia, którym karmiono zwierzę. Zostanie przeprowadzona sekcja zwłok niedźwiedzia.

JOANNA MAJEWSKA


Z ostatniej chwili

Czwórce mieszkańców Lubawy i okolic oraz pozostałej dwójce z rejonu Nowego Sącza i Tarnowa prokuratura postawiła zarzut „spowodowania zniszczenia w świecie zwierzęcym lub roślinnym w znacznych rozmiarach". Prokuratura powołała się także na przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Łącznie sąd może wymierzyć turystom karę do 2 lat pozbawienia wolności.


  2007-10-24  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98553560REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.