Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2007-06-13

Pijaństwo na terenie szkoły


Zakrapianą imprezę w iławskiej szkole „budowlance” urządzili sobie kolejarze z całej Polski. Kilka lat temu po takim spotkaniu jeden z kolejarzy zmarł w szkolnym internacie. Organizator imprezy nie wierzy swoim oczom, widząc nasze zdjęcia.


– Nie wzniesiemy toastu, ponieważ szkoła to nie restauracja i wedle rozporządzenia ministra edukacji oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie wolno w jej murach spożywać alkoholu, nawet tej lampki szampana – tak w lutym na balu maturalnym mówił Edward Bojko, dyrektor „budowlanki”.

Spożywanie alkoholu na terenie szkoły jest zabronione – także w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Teren szkoły to także internat, świetlica szkolna, stołówka, a nawet boisko.


PILI I ŚPIEWALI

W sobotę 12 maja do „budowlanki” zjechali kolejarze z całej Polski. Wieczorem urządzono spotkanie integracyjne w szkolnej stołówce. Nie obeszło się bez wódki.

Puste butelki po „Sobieskim” ustawiano na parapetach, a kolejarze chwiejnym krokiem paradowali po szkolnych korytarzach.

– Nie było ani kropli alkoholu na spotkaniu w stołówce – mówi jednak o tej imprezie Henryk Kopański, organizator corocznych Mistrzostw Polski Kolejarzy, a zarazem radny powiatu iławskiego. – Na sali obecna była także młodzież, więc nie było mowy o alkoholu. Jednak każdy miał prawo wieczorem wyjść sobie na miasto i wypić choćby piwo. Nie byłem w stanie zapanować nad ponad 200 osobami. Przyszedłem na tę imprezę dopiero po północy.

My zdjęcia zrobiliśmy tuż po 22.


UMOWY NIE DOTRZYMALI

– Ustawa o wychowaniu w trzeźwości obowiązuje każdy zakład pracy, a tym bardziej miejsca, gdzie wychowuje się młodzież – mówi Jadwiga Kolman, szefowa wydziału oświaty w iławskim starostwie. – Zarządcą całego terenu szkoły jest jej dyrektor i to on decyduje o wszelkich sprawach zawiązanych z placówką. Jest za nią odpowiedzialny. Musi mieć na uwadze obowiązujące prawo.

Dyrektor Bojko zawarł z kolejarzami umowę, w której jest zapis: „Na terenie szkoły nie wolno spożywać alkoholu”.

– Umowa jest stanowcza – wyjaśnia Bojko. – Podpisałem ją z osobami dorosłymi i myślałem, że dotrzymają umowy. Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca.

W czasie imprezy dyżurowali nauczyciele szkoły i kierownik internatu. W piciu wódki nie przeszkodzili.


SZKOŁA NIE NA IMPREZY

W poprzednich latach starostwo i samorządowcy bawili się na różnych spotkaniach w szkolnych świetlicach. W tym roku było inaczej.

– Odeszliśmy od noworocznych spotkań samorządowców na terenie szkoły – mówi Maciej Rygielski, starosta iławski. – Placówka szkolna to nie sala bankietowa i nie może być wynajmowana na imprezy alkoholowe. Dyrektor jest odpowiedzialny za to, co dzieje się na terenie jego szkoły. Źle się stało, że alkohol został tam wniesiony i co gorsza spożywany. Sprawę wyjaśnię, a osoba odpowiedzialna poniesie konsekwencje.

Gdyby jednak wyłączono szkolny internat i stołówkę poza obręb szkolny, to imprezy, zdaniem starosty, mogłyby się tam odbywać.

– W moim zamyśle jest przekształcić szkolny internat na publiczną bursę – planuje Rygielski. – Wówczas nie byłoby problemu. Po drugie szkoła nie jest w stanie utrzymać internatu ze środków własnych.

Na wynajęciu kolejarzom internatu i stołówki szkoła zarobiła
7 tys. złotych.


WESELA W STOŁÓWCE

Już 23 czerwca w szkolnej stołówce ma się odbyć pierwsze z zaplanowanych w tym roku wesel. Choć dyrektor Bojko wie, że wynajmowanie sal szkolnych na tego typu uroczystości – bo nikt nie uwierzy w bezalkoholowe wesele – grozi złamaniem prawa, to podpisał już wstępne umowy z nowożeńcami.

– Mam podpisane umowy na wynajęcie stołówki na wesela – potwierdza Bojko. – Jednakże mam też podpisane oświadczenia, w których jest konkretny zapis, iż będą to przyjęcia bezalkoholowe.

JOANNA MAJEWSKA


Komentarz autora

Po co iść w zaparte?!

Radny Henryk Kopański pofatygował się osobiście do naszej redakcji. Nie wierzył mi na słowo, że mam zdjęcia z imprezy w szkole z „Sobieskim” w tle. Patrzył na monitor komputera i dalej nie wierzył. Nawet w to, że powiedziałam, iż sama jestem autorką tych zdjęć. Radny zaczął mnie więc delikatnie „podkupywać”. Zaproponował, że będzie mnie z aparatem zapraszał na wszystkie organizowane przez niego imprezy i będę miała o czym pisać, a tym samym zarobię, jeśli... nie napiszę teraz tego artykułu! – To korupcja – skwitowałam słowa radnego, wypowiedziane przy kolegach w redakcji. Nieładnie panie radny.

Joanna Majewska
Stołówka „budowlanki”, 12 maja. Wieczorne spotkanie kolejarzy. Na parapetach stoją puste butelki po „Sobieskim”.

  2007-06-13  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102143642REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.