Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Więcej...

INFORMACJE

2015-01-07

Parkowanie. Kultura się kłania


Pani Magda skarży się na ciągłe zajmowanie miejsc parkingowych dla rodzin z dziećmi przed marketami przez osoby nieupoważnione. Jak się okazuje, nie ma dla nich kary. Inaczej sprawa ma się z zajmowaniem miejsc dla inwalidów.


Pani Magda z Iławy zwróciła uwagę na nagminne zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla rodzin z dziećmi przez osoby nieupoważnione.

– Z tego, co zauważyłam, dla iławian jest to nowość i nie wiedzą, że nie jest to miejsce dla wszystkich kierowców – pisze czytelniczka. – Ile razy jestem w markecie, widzę, jak stają bądź odjeżdżają ludzie, którzy są bez dzieci. A naprawdę ciężko jest na zwykłym miejscu parkingowym poradzić sobie z zakupami i jeszcze z dzieckiem w foteliku, które trzeba wyciągnąć i wsadzić. Gdy jest ze mną mąż, to wiadomo, że pomoże, ale często sama robię zakupy i są one udręką.

Miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi pojawiły się niedawno na parkingach przy Lidlu i Kauflandzie w Iławie. Są one szersze, aby rodzice mogli bez problemu otworzyć drzwi i np. umieścić wygodnie dziecko w foteliku. Znajdują się blisko wejścia do sklepów. Informuje o nich znak – dwie lub jedna dorosła postać i wózek.

Rzecznik prasowy sieci Kaufland mówi, że znaki te zostały postawione, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Wyraża też nadzieję, że z tych miejsc będą korzystały jedynie osoby uprawnione.

Czy klienci przestrzegają zasad? Z naszych obserwacji wynika, że nie zawsze.

Zapytaliśmy straż miejską i naczelnika wydziału ruchu drogowego iławskiej policji, czy zajmowanie wyznaczonych rodzinnych miejsc przez nieupoważnionych jest podstawą do ich ukarania. Okazuje się, że nie.

– W rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie ma takiego znaku – mówi Sławomir Kołpacki z iławskiej drogówki. – Zaparkowanie tam nie wiąże się dla kierowców z żadnymi konsekwencjami karnymi. Apelujemy jednak, aby znaku przestrzegać. To oznaka kultury osobistej.

Identycznego zdania są miejscy strażnicy.


A DLA INWALIDÓW?

Inaczej ma się sprawa kar za nieprawne parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnego – tu możemy dostać od strażników lub policjantów nawet 500 zł mandatu, a nasz pojazd może zostać odholowany, co będzie skutkowało dodatkowymi kosztami.

Warunek jest jeden: oznakowanie musi być zgodne z przepisami. I tak – miejsce dla inwalidy może być oznaczone jedynie znakami poziomymi (wydzielone białymi liniami miejsce lub namalowany znak wózka inwalidzkiego), jednak zaleca się stosowanie również tych pionowych (litera P na niebieskim tle i biała tabliczka z wizerunkiem wózka). Czemu? Gdy znak poziomy zostanie przysypany śniegiem i nie będzie dodatkowego znaku pionowego – mundurowi nie będą mieli podstaw do ukarania kierowcy.

Identycznie sprawa się ma z karaniem za to, gdy zaparkujemy samochód zajmując dwa miejsca. W tym przypadku powinny być one wydzielone liniami namalowanymi białą farbą. Sam odmienny kolor kostki brukowej (oddzielający miejsca) nie wystarczy.


KARNA NAKLEJKA

Co ciekawe, w Irlandii to ochroniarze supermarketów przestrzegają prawidłowego parkowania wśród klientów. W jaki sposób? Przyklejają na szybę samochodu naklejkę z napisem „ta osoba parkuje na miejscu dla niepełnosprawnych” (schodzi bardzo ciężko).

Z kolei tym, którzy bez dzieci parkują na miejscach dla rodzin z dziećmi, zwracają uwagę ustnie.

W Polsce była krótkotrwała moda na karne naklejki. Kierowcy przylepiali je tym, którzy parkowali w niedozwolonych miejscach lub krzywo, uniemożliwiając zaparkowanie obok. Jednak po pewnym czasie forma ta przekształciła się w zabawę. Cóż, pozostaje liczyć na kulturę kierowców.

OLA KROTOWSKA

Miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi
markecie Kaufland w Iławie (w oddali prawidłowo
oznaczone miejsce dla inwalidy).

Przy Lidlu brakuje białych linii wyznaczających
granice miejsca dla niepełnosprawnego – tylko tego brakuje
do jego „legalizacji”, bo symbol osoby niepełnosprawnej
(wózek) już jest namalowany

Prawidłowo oznaczone miejsce parkingowe na inwalidy  2015-01-07  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98718543REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.