Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2018-05-16

PRZEM-CAR. Szykuj auto na lato


Samochód jako wakacyjny środek transportu cieszy się coraz większą popularnością. Główną zaletą jest to, że możemy zabrać ze sobą właściwie wszystko. Wymarzone wakacje mogą jednak zamienić się w koszmar jeśli samochód nie będzie w dobrej kondycji. Kilka porad udzieli nam PRZEMYSŁAW GRZYWACZ, właściciel warsztatu PRZEM-CAR w Iławie.

Długa podróż autem. Zadbaj o drobiazgi, oszczędzisz sobie stresu i wydatków.

1.

Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na ogólny stan techniczny pojazdu. Podczas jazdy powinniśmy uważnie obserwować pojazd i nasłuchiwać pracę silnika. Kierowco zwróć uwagę na stan tarczy czy bębnów hamulców, wbrew temu, że zima w tym roku nie była zbyt sroga, na pewno nie jest ich sprzymierzeńcem. Zimą do płyny hamulcowego może dostać się woda przez co zmniejsza się skuteczność hamowania o kilka procent.

2.

Etap drugi to zmiana opon. Jest to ważny krok ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych. Opona zimowa inaczej zachowuje się w dodatnich temperaturach. Tworzywo, z którego została wykonana opona jest przystosowana do temperatur ujemnych, tak aby zapewnić jak najlepszą przyczepność. Poza tym zimowe ogumienie szybciej się zużywa tym bardziej w wysokiej temperaturze. Ogumienie powinniśmy zmieniać kiedy temperatura ustabilizuje się i utrzyma przez kila dni na poziomie 7 stopni Celsjusza w przeciwnym razie może się okazać, że opony będą niezdatne do użytku w kolejnym sezonie.
Nowe czy używane opony? W przypadku możliwości zakupu nowych opon zwracajmy uwagę na naklejki producenta, aby dostosować opony do potrzeb. W przypadku opon używanych zwróćmy uwagę na bieżnik, pamiętajmy, że według przepisów głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm! Guma z czasem się starzeje dlatego opony powinny liczyć nie więcej niż dziesięć lat, a najlepiej gdyby ich wiek nie przekraczał lat pięciu.

3.

Etap trzeci to zadbanie o karoserię. Należy porządnie wyczyścić autko, aby pozbyć się resztek zimowego brudu. Przy okazji zwróćmy uwagę na nadwozie, czy nie pojawiły się ubytki, czy elementy korozji.

4.

Po czwarte pamiętajmy o wymianie płynów. Oprócz płynu do spryskiwaczy, olej silnikowy, podejrzanie duży ubytek to bezwzględne wskazanie do zdiagnozowania jego przyczyny. Następnie płyn chłodniczy, a przy okazji wymiana filtra powietrz czy filtra kabinowego. W tym momencie ważne jest również, aby pomyśleć o wyczyszczeniu i odgrzybieniu klimatyzacji, jeżeli ją posiadasz.
Kierowco! W bagażniku oprócz litra oleju warto mieć pod ręką płyn do spryskiwaczy.

5.

Piórka naszych wycieraczek przedniej i tylniej szyby w ujemnych temperaturach ulegają zniszczeniu. Sprawdź zanim porysują szybę.

6.

Światła w samochodzie musza byś sprawne i świecić jednakowo jasno, pamiętajmy, że w niektórych krajach Europy posiadanie dodatkowego kompletu żarówek jest obowiązkowe. Sprawdź czy bagażniku nie brakuje trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy z aktualną datą ważności.

7.

W porównaniu z resztą Europy obowiązkowe wyposażenie w Polsce jest skromne. Jednak w zależności od kraju przepisy te są różne. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i konfliktów z zagraniczną policją warto zapoznać się z przepisami panującymi na trasie naszej wyprawy i wymagane wyposażenie wrzucić do bagażnika. No i w drogę!

MARIKA ZENOWICZPRZEM-CAR
Iława, ul. Kopernika 4A, za Pepco
tel. (89) 648-68-78, kom. 509-018-012
  2018-05-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98530335REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.