Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2017-05-17

PRZEM-CAR. Jadąc na urlop uniknij przykrości


Podróż samochodem może być ciekawym przeżyciem, zupełnie innym od lotu samolotem z jednym bagażem. Jadąc autem możemy spakować co nam się żywnie podoba. Sprzęt do nurkowania, grill, rowery, a nawet łódkę. Wymarzone wakacje mogą jednak szybko zamienić się w koszmar gdy samochód odmówi posłuszeństwa.

Warto zadbać o drobiazgi, a oszczędzimy sobie stresu i wydatków. Nawet drobna usterka na trasie może kosztować dodatkowe kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Defekt samochodu daleko od domu może być naprawdę nieprzyjemny, a wystarczy tylko 60 minut przygotowania, by wyruszyć w podróż bezpieczną i bezstresową.

Na przegląd pojazdu należy zgłosić się najpóźniej na dwa tygodnie przed wyjazdem, bo natłok wyjazdowych obowiązków oraz możliwy tłok na warsztacie nie ułatwiają sprawy, jednak nie należy lekceważyć koniecznych oględzin poszczególnych elementów.

Kilka podstawowych wskazówek jakie elementy należy obowiązkowo sprawdzić udzieli nam Przemysław Grzywacz, właściciel serwisu PRZEM-CAR w Iławie przy ulicy Kopernika.

1. HAMULCE

Sprawny układ to większe bezpieczeństwo. Kapryśna letnia pogoda wciąż płata figle, a walka słońca z czarnymi chmurami często kończy się obfitymi opadami. Zmienne warunki klimatyczne zmuszają nad do zmiany stylu jazdy. Męcząca trasa niekorzystnie wpływa na koncentrację i czujność.

Koniecznie należy sprawdzić stan klocków, tarcz, szczęk hamulcowych i poziomu płynów.

Warto też wiedzieć, że zanieczyszczony układ hamulcowy oznacza większe zużycie paliwa, co zwiększa koszty wakacji!

2. AMORTYZATORY

Sprawne amortyzatory odpowiedzialne są nie tylko za komfort jazdy, tłumiąc dyskomfort wszelkich nierówności i dziur ale i za krótszą drogę hamowania. W profesjonalnym warsztacie zaraz po układzie hamulcowym testuje się sprawność amortyzatorów.

W kryzysowych sytuacjach sprawne amortyzatory mogą nie tylko uratować wakacje ale przede wszystkim nasze życie.

3. ZAWIESZENIE

Polskie drogi nas nie rozpieszczają. Kontrola zawieszenia, od którego zależy utrzymanie właściwego toru jazdy, szczególnie z obciążeniem jakim jest nasz wakacyjny bagaż może być szczególnie trudna.

Przegląd obejmuje także osłony silnika, gumowe elementy chroniące newralgiczne punkty zawieszenia, osłony termiczne oraz mocowania układu wydechowego.

4. OPONY

Stan bieżnika i ciśnienie w oponach wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie paliwa. Zbyt niski bieżnik- poniżej 1.6 mm to wskazanie do wymiany opon w danej osi samochodu. Jeżeli tego nie zrobimy przy mokrej nawierzchni wada będzie oddzielać oponę od jezdni (zjawisko aquaplaningu), co grozi utratą przyczepności, a w rezultacie – poślizgiem.

Niebezpieczne są też poprzeczne uszkodzenia na bokach opony, których powodem mogą być zarówno zbyt dynamiczne pokonywanie krawężników i dziur jezdni. Każde uszkodzenie boczne dyskwalifikuje oponę, należy wówczas niezwłocznie ją wymienić.

5. UKŁAD CHŁODZENIA

Zaniedbane układy chłodzące pojazdów często prowadzą do poważnych awarii. Oprócz kontroli płynu chłodzącego, wentylatora czy pompy wody, niezbędne jest dla komfortu podróżnych i koncentracji kierowcy również sprawdzenie klimatyzacji. Serwisant zbada napełnienie układu, jej szczelność i stan filtrów. W razie potrzeby zaproponuje dezynfekcję.

Ważne jest również odgrzybienie układu. Nieszczęściem byłoby dostrzec na miejsce przeziębionym i zamiast cieszyć się urlopem i piękną pogodą, spędzić ten czas w łóżku.

6. PŁYNY I FILTR POWIETRZA

Obok sprawdzenia poziomu płynów hamulcowego i chłodniczego, kwestią podstawową jest kontrola stanu oleju silnikowego. Podejrzanie duży ubytek to bezwzględne wskazanie do zdiagnozowania jego przyczyny.

W serwisie PRZEMCAR kierowcy otrzymają niezbędne informacje jakich płynów eksploatacyjnych powinien używać kierowca i które należy zabrać ze sobą w trasę.

Warto mieć w bagażniku, oprócz litra oleju, także płyn do spryskiwaczy. Wielu kierowców omija ten drobiazg tłumacząc, że na trasie jest wiele stacji benzynowych. Życie jednak weryfikuje, że nawet przysłowiowe 100 metrów może zabraknąć... do uniknięcia kłopotów, a „pod ręką” to... pod ręką.

7. ŚWIATŁA

Wszystkie światła w samochodzie muszą być sprawne, a parzyste powinny świecić jednakowo jasno. Oględziny obejmują kontrolę świateł mijania drogowych, pozycyjnych i cofania. Do podstawowych elementów należy również sprawdzenie oświetlenie tablic rejestracyjnych i wnętrza pojazdu oraz sprawdzenie klaksonu.

Warto również zaopatrzyć się w dodatkowy komplet żarówek. W niektórych krajach Europy posiadanie takiego zestawu jest obowiązkowe!

8. WYPOSAŻENIE

Specjalista Przemysław Grzywacz przypomina również o sprawdzeniu czy w naszym bagażniku nie brakuje trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy z aktualną datą ważności.

W porównaniu z resztą Europy obowiązkowe wyposażenie w Polsce jest skromne. Jednak w zależności od kraju przepisy te są różne. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i konfliktów z zagraniczną policją warto zapoznać się z przepisami panującymi na trasie naszej wyprawy i wymagane wyposażenie wrzucić do bagażnika. No i w drogę!

MARIKA ZENOWICZ


Przemysław Grzywacz


Iława. Biuro serwisu samochodowego PRZEM-CARPRZEM-CAR
Iława, ul. Kopernika 4A, za Pepco
tel. (89) 648-68-78, kom. 509-018-012
  2017-05-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97214409REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.