Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

INFORMACJE

2009-04-15

Oszuści na raty


Policja tylko w tym roku wykryła kilkanaście oszustw dotyczących wyłudzeń zakupów na kredyt na podstawie fałszywych oświadczeń i zaświadczeń o wysokości dochodów. Jedno z wyłudzeń dotyczyło ubezpieczenia OC na podstawie wypadku, którego nie było. Oszustom potencjalnie grozi do 8 lat więzienia.


Więzienie grozi wszystkim 20 oszustom zatrzymanym w tym roku przez iławską policję, którym postawiono już zarzuty, a którzy przyznali się do popełnionego czynu.


KŁAMSTWO ZAWSZE WYPŁYNIE

– Jedna z osób wyłudziła ubezpieczenie OC za wypadek, który nie miał w ogóle miejsca – mówi Sławomir Nojman, oficer prasowy iławskiej policji. – Reszta na podstawie fałszywych dokumentów i oświadczeń dotyczących wysokości zarobków oraz miejsca pracy, wprowadzając w błąd sprzedawcę i bank, kupiła na raty sprzęt RTV i AGD.

Jeden z oszustów „kupił” towar za prawie 14 tys. zł!

– Ich oszustwa wyszły na jaw dopiero po kilku miesiącach, gdy banki, które udzielały kredytów na zakup, zgłosiły nam sprawę niespłaconych należności – dodaje Nojman.


PASERZY TEŻ POD SĄD

Oszuści gustują w laptopach, telewizorach plazmowych, komputerach, grach telewizyjnych i luksusowych telefonach komórkowych. Towar był „kupowany” na zamówienie innej osoby – pasera.

– Kupowali czasem pod konkretne zamówienia dla konkretnej osoby – dodaje Nojman.

Sposób był prosty. Uboższa osoba, czasem też rencista lub emeryt, nawet bezdomny, kupowała sprzęt na raty, a potem odsprzedawała go za połowę ceny klientowi.

Ściągalność przez banki należności była znikoma, bo dochód dłużnika był zbyt niski albo kredytobiorca w ogóle nie miał meldunku.

– Każdy, kto kupił towar od oszusta, będzie ukarany – podkreśla oficer prasowy. – Mamy już kilka osób, które odpowiedzą przed sądem za paserstwo.

Tu jednak trzeba wyróżnić dwa rodzaje paserstwa: umyślne (do 5 lat więzienia) i nieumyślne (do 2 lat więzienia). W tym drugim przypadku nabywca zdaniem wymiaru prawa powinien podejrzewać, że towar może pochodzić z nielegalnego źródła, bo ma zbyt niską cenę.


W KRYZYSIE MNIEJ

Obecnie banki wstrzymały udzielanie kredytów na podstawie samego dowodu osobistego. Wymagana jest większa ilość dokumentów: zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, drugi dokument ze zdjęciem. W przypadku osób prowadzących własną firmę zaświadczenie o wysokości dochodu wystawia odpowiedni urząd skarbowy. Potrzebny jest także dokument potwierdzający opłacenie składki ZUS za ostatnie 3 miesiące.

– W przypadku emerytów i rencistów wymagana jest karta ZUS (zielona, podobna do bankomatowej ze wszelkimi danymi petenta – red.) oraz decyzja o przyznaniu świadczeń – mówi Dorota Kubańska z punktu obsługi kredytowej klienta jednego z iławskich marketów ze sprzętem RTV i AGD. – Ustalone są już teraz minimalne dochody kredytobiorcy i nie każdy może dokonać zakupu na raty.

JOANNA MAJEWSKAPolicja tylko w tym roku wykryła kilkanaście oszustw dotyczących wyłudzeń zakupów na raty na podstawie fałszywych zaświadczeń o dochodach

  2009-04-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103726873REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.