Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2009-04-15

Oszuści na raty


Policja tylko w tym roku wykryła kilkanaście oszustw dotyczących wyłudzeń zakupów na kredyt na podstawie fałszywych oświadczeń i zaświadczeń o wysokości dochodów. Jedno z wyłudzeń dotyczyło ubezpieczenia OC na podstawie wypadku, którego nie było. Oszustom potencjalnie grozi do 8 lat więzienia.


Więzienie grozi wszystkim 20 oszustom zatrzymanym w tym roku przez iławską policję, którym postawiono już zarzuty, a którzy przyznali się do popełnionego czynu.


KŁAMSTWO ZAWSZE WYPŁYNIE

– Jedna z osób wyłudziła ubezpieczenie OC za wypadek, który nie miał w ogóle miejsca – mówi Sławomir Nojman, oficer prasowy iławskiej policji. – Reszta na podstawie fałszywych dokumentów i oświadczeń dotyczących wysokości zarobków oraz miejsca pracy, wprowadzając w błąd sprzedawcę i bank, kupiła na raty sprzęt RTV i AGD.

Jeden z oszustów „kupił” towar za prawie 14 tys. zł!

– Ich oszustwa wyszły na jaw dopiero po kilku miesiącach, gdy banki, które udzielały kredytów na zakup, zgłosiły nam sprawę niespłaconych należności – dodaje Nojman.


PASERZY TEŻ POD SĄD

Oszuści gustują w laptopach, telewizorach plazmowych, komputerach, grach telewizyjnych i luksusowych telefonach komórkowych. Towar był „kupowany” na zamówienie innej osoby – pasera.

– Kupowali czasem pod konkretne zamówienia dla konkretnej osoby – dodaje Nojman.

Sposób był prosty. Uboższa osoba, czasem też rencista lub emeryt, nawet bezdomny, kupowała sprzęt na raty, a potem odsprzedawała go za połowę ceny klientowi.

Ściągalność przez banki należności była znikoma, bo dochód dłużnika był zbyt niski albo kredytobiorca w ogóle nie miał meldunku.

– Każdy, kto kupił towar od oszusta, będzie ukarany – podkreśla oficer prasowy. – Mamy już kilka osób, które odpowiedzą przed sądem za paserstwo.

Tu jednak trzeba wyróżnić dwa rodzaje paserstwa: umyślne (do 5 lat więzienia) i nieumyślne (do 2 lat więzienia). W tym drugim przypadku nabywca zdaniem wymiaru prawa powinien podejrzewać, że towar może pochodzić z nielegalnego źródła, bo ma zbyt niską cenę.


W KRYZYSIE MNIEJ

Obecnie banki wstrzymały udzielanie kredytów na podstawie samego dowodu osobistego. Wymagana jest większa ilość dokumentów: zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, drugi dokument ze zdjęciem. W przypadku osób prowadzących własną firmę zaświadczenie o wysokości dochodu wystawia odpowiedni urząd skarbowy. Potrzebny jest także dokument potwierdzający opłacenie składki ZUS za ostatnie 3 miesiące.

– W przypadku emerytów i rencistów wymagana jest karta ZUS (zielona, podobna do bankomatowej ze wszelkimi danymi petenta – red.) oraz decyzja o przyznaniu świadczeń – mówi Dorota Kubańska z punktu obsługi kredytowej klienta jednego z iławskich marketów ze sprzętem RTV i AGD. – Ustalone są już teraz minimalne dochody kredytobiorcy i nie każdy może dokonać zakupu na raty.

JOANNA MAJEWSKAPolicja tylko w tym roku wykryła kilkanaście oszustw dotyczących wyłudzeń zakupów na raty na podstawie fałszywych zaświadczeń o dochodach

  2009-04-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98540967REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.