Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Więcej...

INFORMACJE

2013-10-09

Od stycznia ratusz znów podnosi podatki


Radni na ostatniej sesji zadecydowali, że od nowego roku wzrosną w Iławie stawki podatku od nieruchomości. Burmistrz chce stopniowo zbliżyć się do maksymalnych stawek, na jakie w Polsce pozwala prawo. Jak jednak sprawdziliśmy – maksymalne stawki już obowiązują w większości przypadków.


Na ostatniej sesji miejskiej rady, nasi reprezentanci zadecydowali, że od stycznia znów wzrosną stawki podatku od nieruchomości.

Podjęcie uchwały było związane z faktem, że jak co roku Ministerstwo Finansów opublikowało górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2014 r., które oblicza się według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za okres pierwszego półrocza roku poprzedniego. Ceny te wzrosły w pierwszym półroczu tego roku o 0,9%. Na skutek tego przeliczono maksymalnych stawki podatków i opłat lokalnych na 2014 rok.


BURMISTRZ CHCE MAKSYMALIZOWAĆ

– Małymi krokami chcemy dojść do stawek maksymalnych, które określa ministerstwo finansów – powiedział burmistrz Włodziemierz Ptasznik. – Dzięki niewielkiej podwyżce, w 2014 roku pozyskamy ponad 163 tys. zł. Gdybyśmy od razu podnieśli podatki do stawek maksymalnych, korzyści dla budżetu wynosiłyby ponad 1,1 mln. zł.

Nie wszyscy radni byli zachwyceni tym pomysłem.

– W dobie kryzysu moglibyśmy pokazać naszym przedsiębiorcom, że szanujemy ich ciężka pracę i nie będziemy im podnosić podatków – proponowała radna Anna Zakrzewska. – Dla budżetu ta podwyżka niewiele wnosi, a w stosunku do mieszkańców byłby to taki ładny gest.

Burmistrz powiedział, że radnej brakuje konsekwencji.

– Kiedy umorzyłem podatki niektórym przedsiębiorcom, to pani była temu przeciwna – odparł Ptasznik.

Radny Jerzy Ewertowski był przeciwny podwyżce podatku po to, by osiągnąć określone wskaźniki budżetowe.

– Miasto powinno stworzyć swojej wspólnocie godziwe warunki – mówił Ewertowski. – Iława choć niewielka, jest bardzo droga i nieprzyjazna swoim mieszkańcom.


WCALE SIĘ NIE ZBLIŻAMY

Jak się okazuje, w pięciu przypadkach osiągnęliśmy już stawki maksymalne w tym roku i będą one także najwyższe w przyszłym. Jeżeli chodzi o stawki podatku od budynków mieszkalnych oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, pozostaniemy w przyszłym roku w takim samym stosunku procentowym do stawek maksymalnych, jak i w bieżącym.

W przyszłym roku, tylko w jednym przypadku – gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego – minimalnie, bo o 0,02% zbliżamy się do stawki maksymalnej.

Podczas głosowania 14 radnych było za podwyżką podatków: przewodniczący Roman Groszkowski, dwóch wiceprzewodniczących Edward Bojko i Andrzej Pankowski, Roman Waruszewski, Wojciech Szymański, Wiesław Burdyński, Robert Zbysław, Włodzimierz Harmaciński, Gerhard Drapiewski, Jerzy Sochacki, Elżbieta Lewandowska, Jolanta Michalewska, Elżbieta Prasek i Zdzisław Wielgos.

4 radnych było przeciw: Anna Zakrzewska, Eugeniusz Dembek, Jerzy Ewertowski i Roman Przybyła. Od głosu wstrzymał się radny Lech Żendarski. Nieobecni radni to: Ryszard Kabat i Eugeniusz Chomik.


NOWE PODATKI
OD NIERUCHOMOŚCI

W 2014 r. w niewielkim stopniu ulegną zmianie roczne stawki podatku od nieruchomości.

BUDYNKI: (za m2. powierzchni)

 • mieszkalne – 0,73 zł (obecnie 0,72)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 22,30 zł (22,10), z wyjątkiem domków kempingowych, obiektów sanitarnych znajdujących się na polach namiotowych oraz budynków letniskowych – w tym wypadku stawka wynosić będzie 8 zł (6); zaś od budynków na terenie wysypisk odpadów komunalnych opłata będzie wynosiła 15,00 zł (13)
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,68 zł (4,63)
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,75 zł (10,65)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 6,10 zł (6)
 • od budowli – 2% ich wartości (bez zmian, ogólnopolska stawka ustawowa), z wyjątkiem budynków na terenie wysypisk odpadów – 1% (bez zmian)

  GRUNTY:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,89 zł za m2 powierzchni (0,88), z wyjątkiem gruntu przeznaczonego na pole namiotowe lub wysypisko odpadów komunalnych – 0,75 zł (0,70)
 • pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych od 1 ha powierzchni – 4,56 zł (4,51)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,32 zł za m kw. powierzchni (0,31).

  Nowe stawki będą obowiązywały od 1 stycznia 2014 roku.

  NATALIA ŻURALSKA


  Radna Anna Zakrzewska:
  – W dobie kryzysu moglibyśmy pokazać naszym przedsiębiorcom, że szanujemy ich ciężka pracę i nie będziemy im podnosić podatków

  Burmistrz Włodziemierz Ptasznik:
  – Małymi krokami chcemy dojść do stawek maksymalnych,
  które określa Ministerstwo Finansów
  Radny Jerzy Ewertowski:
  – Iława choć niewielka, jest bardzo droga i nieprzyjazna swoim mieszkańcom


 •   2013-10-09  

  Z komentarzami zapraszamy na forum
  Wróć   Góra strony
  102206887  REDAKCJA:
  redakcja@kurier-ilawski.pl


  Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
  informator@kurier-ilawski.pl


  Biuro Ogłoszeń Drobnych:
  drobne@kurier-ilawski.pl


  Biuro Reklamy:
  reklama@kurier-ilawski.pl


  Kronika Towarzyska:
  kronika@kurier-ilawski.pl


  Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
  Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
  E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
  Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.