Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Więcej...

INFORMACJE

2013-02-06

Nie będzie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej?


Radni Iławy prawdopodobnie po raz drugi odrzucą wniosek mieszkańców miasta o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Tym razem z powodu jednego uchybienia formalnego. Inicjatorzy referendum odgrażają się, że kolejne referendum dotyczyć będzie odwołania burmistrza.


Ostateczna decyzja o odrzuceniu wniosku o organizację referendum ma zapaść na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w środę 6 lutego (przyp. red.: radni, głosami koalicji popierającej burmistrza Włodzimierza Ptasznika, wbrew opinii komisji przegłosowali organizację referendum; wojewoda w ciągu miesiąca może uchylić tę uchwałę, jeśli stwierdzi, że jest nielegalna).

Specjalna komisja (składająca się z radnych), którą powołano w celu weryfikacji pod względem formalnym wniosku o referendum, kierowana przez Andrzeja Pankowskiego, stwierdziła w dokumentach jedno uchybienie, którego nie da się naprawić.

Chodzi o to, że w popieranym podpisami pytaniu referendalnym „Czy jesteś za likwidacją straży miejskiej w styczniu 2013 roku jako jednostki budżetowej gminy miejskiej?” sprecyzowano termin, kiedy ma dojść do likwidacji komendy straży i termin ten... już minął!

– Najwcześniejszym możliwym terminem do przeprowadzenia referendum byłby 24 marca – mówiła Anna Empel, sekretarz miasta, co potwierdził Dariusz Obara, radca prawny ratusza.

Według komisji przepisy zabraniają ingerowania w treść referendalnego pytania, a ponadto to samo pytanie było prezentowane mieszkańcom na każdej ze 145 list, na których podpisało się 3.025 osób popierających przeprowadzenie referendum.

Obecni na obradach komisji inicjatorzy referendum Dariusz Rozborski i Marian Cemka oraz radni nie będący członkami komisji – Eugeniusz Dembek i Roman Przybyła – na odrzucenie wniosku zareagowali bardzo nerwowo.

– Powiem krótko: ludzie nie popuszczą! Jeżeli do referendum nie dojdzie, to będą burmistrza odwoływać! – zagroził na koniec obrad Rozborski. Według niego referendum może się odbyć w późniejszym terminie niż podano we wniosku, a samo uchybienie można naprawić. Zapowiedział, że jeżeli radni odrzucą w środę jego wniosek, to skieruje sprawę do sądu administracyjnego.

Przypomnimy, że jest to już druga próba przeprowadzenia referendum. W ubiegłym roku pierwszy wniosek odrzucono, bo nie została zebrana odpowiednia liczba głosów poparcia (tym razem ten wymóg został spełniony) oraz nie ogłoszono w mediach chęci zwołania referendum.

KRYSTIAN KNOBELZDORFKomisja radnych Iławy negatywnie zaopiniowała
wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum
w sprawie likwidacji straży miejskiej

  2013-02-06  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103177750REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.