Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2013-02-06

Nie będzie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej?


Radni Iławy prawdopodobnie po raz drugi odrzucą wniosek mieszkańców miasta o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Tym razem z powodu jednego uchybienia formalnego. Inicjatorzy referendum odgrażają się, że kolejne referendum dotyczyć będzie odwołania burmistrza.


Ostateczna decyzja o odrzuceniu wniosku o organizację referendum ma zapaść na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w środę 6 lutego (przyp. red.: radni, głosami koalicji popierającej burmistrza Włodzimierza Ptasznika, wbrew opinii komisji przegłosowali organizację referendum; wojewoda w ciągu miesiąca może uchylić tę uchwałę, jeśli stwierdzi, że jest nielegalna).

Specjalna komisja (składająca się z radnych), którą powołano w celu weryfikacji pod względem formalnym wniosku o referendum, kierowana przez Andrzeja Pankowskiego, stwierdziła w dokumentach jedno uchybienie, którego nie da się naprawić.

Chodzi o to, że w popieranym podpisami pytaniu referendalnym „Czy jesteś za likwidacją straży miejskiej w styczniu 2013 roku jako jednostki budżetowej gminy miejskiej?” sprecyzowano termin, kiedy ma dojść do likwidacji komendy straży i termin ten... już minął!

– Najwcześniejszym możliwym terminem do przeprowadzenia referendum byłby 24 marca – mówiła Anna Empel, sekretarz miasta, co potwierdził Dariusz Obara, radca prawny ratusza.

Według komisji przepisy zabraniają ingerowania w treść referendalnego pytania, a ponadto to samo pytanie było prezentowane mieszkańcom na każdej ze 145 list, na których podpisało się 3.025 osób popierających przeprowadzenie referendum.

Obecni na obradach komisji inicjatorzy referendum Dariusz Rozborski i Marian Cemka oraz radni nie będący członkami komisji – Eugeniusz Dembek i Roman Przybyła – na odrzucenie wniosku zareagowali bardzo nerwowo.

– Powiem krótko: ludzie nie popuszczą! Jeżeli do referendum nie dojdzie, to będą burmistrza odwoływać! – zagroził na koniec obrad Rozborski. Według niego referendum może się odbyć w późniejszym terminie niż podano we wniosku, a samo uchybienie można naprawić. Zapowiedział, że jeżeli radni odrzucą w środę jego wniosek, to skieruje sprawę do sądu administracyjnego.

Przypomnimy, że jest to już druga próba przeprowadzenia referendum. W ubiegłym roku pierwszy wniosek odrzucono, bo nie została zebrana odpowiednia liczba głosów poparcia (tym razem ten wymóg został spełniony) oraz nie ogłoszono w mediach chęci zwołania referendum.

KRYSTIAN KNOBELZDORFKomisja radnych Iławy negatywnie zaopiniowała
wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum
w sprawie likwidacji straży miejskiej

  2013-02-06  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98667192REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.