Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2010-07-28

Nauczyciel z Jamielnika skazany za molestowanie uczennic


Paweł Wybult (29 l.), nauczyciel wf z Jamielnika, został skazany na 4 lata więzienia za molestowanie swoich uczennic i posiadanie nielegalnego oprogramowania. Jego przełożone dostały po roku więzienia w zawieszeniu za to, że o przestępstwie nie powiadomiły organów ścigania. Wybult wychodząc z sali nie skomentował wyroku. Dyrektorka szkoły zapowiedziała apelację.


Przypomnijmy: Paweł Wybult, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Jamielniku (w jego skład wchodzi podstawówka i gimnazjum), został w maju 2009 roku oskarżony przez dwie małoletnie uczennice o molestowanie. O tym fakcie donieśli na policję rodzice dziewczyn.

W styczniu tego roku zostało zamknięte śledztwo przeciwko Wybultowi. Postawiono mu cztery zarzuty: dwa pierwsze dotyczyły wielokrotnego doprowadzenia dwóch uczennic poniżej 15. roku życia do innych czynności seksualnych wbrew ich woli, a trzeci wymuszenia na jednej z nich za pośrednictwem portalu społecznościowego oraz e-maili i sms-ów do wysłania własnych zdjęć w całkowitym lub częściowym negliżu (wcześniej nauczyciel przedstawiał swoje zdjęcia podczas czynności seksualnych ze swoim udziałem). Czwarty zarzut dotyczył nielegalnego oprogramowania o wartości 4,5 tys. zł. na laptopie Wybulta, które trafiły w ręce prokuratury podczas czynności śledczych.

Nauczycielowi groziło do 12 lat więzienia.


CAŁA TRÓJKA WINNA

Rozprawa w nowomiejskim sądzie rozpoczęła się 19 marca. Kilka dni temu Wybult usłyszał wyrok: winny wszystkich zarzucanych mu czynów. Kara łączna to 4 lata więzienia, pokrycie kosztów procesu oraz dożywotni zakaz wykonywania zawodów i prowadzenia działalności w zakresie edukacji, wychowania, leczenia i opieki nad małoletnimi. Nauczycielowi zaliczono w ramach kary ponad roczny pobyt w areszcie śledczym.

Wyrok usłyszała również Marzena Weisgerber, była dyrektor szkoły, która zdaniem sądu nie dopełniła swoich obowiązków i nie zgłosiła do organów ścigania podejrzenia popełnienia przestępstwa przez swego podwładnego, choć docierały do niej sygnały o tym, co robi Wybult. Jego ex-przełożona została skazana na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę 5 tys. zł.

Nieobecna na sali wicedyrektor szkoły Danuta Cyglicka dostała podobną karę: 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę 4 tys. zł.

Obu nauczycielkom sąd wydał ponadto zakaz wykonywania zawodu, prowadzenia działalności związanej z edukacją, wychowaniem oraz opieką nad nieletnimi na 5 lat oraz pokrycie kosztów procesowych.

– Czuję się niewinna – powiedziała po usłyszeniu wyroku Weisgerber. – Ten proces był bardzo bolesny. Wierzyłam w sprawiedliwość oraz to, że prawo znajduje się w odpowiednich rękach i jest pielęgnowane. Poczynimy apelację.

Skazany nauczyciel nie chciał z nami rozmawiać. Opuścił sąd w milczeniu. Wyrok, podobnie jak areszt, mężczyzna prawdopodobnie będzie odsiadywać w iławskim więzieniu.


WYROK SATYSFAKCJONUJĄCY

Prokurator Krzysztof Chybicki po zakończeniu rozprawy, skomentował orzeczenie sądu.

– Wyrok jest satysfakcjonujący, sprawiedliwy i słuszny. Wnioskowaliśmy o bardzo zbliżone kary – powiedział. – Z naszej strony nie przewiduję apelacji, choć ostateczna decyzja należeć będzie oczywiście do prokuratora rejonowego.

Sędzia Michał Lasota zezwolił publikacje wizerunku i personaliów skazanych. W ocenie sądu przemawiał za tym interes społeczny, w tym charakter zarzucanych czynów.

Wyrok nie jest prawomocny.

JUSTYNA JASKÓLSKA
Na sali sądowej: były nauczyciel Paweł Wybult
(w eskorcie policjantów z Iławy) i jego była przełożona
Marzena Weisgerber (rozmawia z Henrykiem Ornassem, swoim obrońcą)Prokurator Krzysztof Chybicki
jest usatysfakcjonowany
z orzeczenia sądu
Sędzia Michał Lasota odczytuje wyrok

  2010-07-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98531065REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.