Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Więcej...

INFORMACJE

2006-08-16

Ludzie chcą lepszego burmistrza


Zanim rozpoczęcie kampanii wyborczej zostanie ogłoszone przez premiera, zanim w Iławie powstanie (według słów kandydatów) „basen olimpijski, fabryka na 5 tysięcy zatrudnionych, 5 tysięcy tanich mieszkań oraz 5-pasmowa obwodnica” – spytaliśmy iławian, jak oceniają ostatnią kadencję burmistrza.


W dniach 11-12 sierpnia br. spytaliśmy 186 mieszkańców Iławy, jak przy końcu 4-letniej kadencji (2002-2006) oceniają obecnego burmistrza Jarosława Maśkiewicza i jego pracę. Wyniki poniżej. Jednak, na początek, to nie władzom, a obywatelom należy się żółta kartka.

Na nasze pytanie, czy mogliby odpowiedzieć na krótkie pytania, przeszło 50% odpowiadało, że się na tym nie zna, nie ma zdania lub się tym nie interesuje. Może to wróżyć tylko jedno: znów władze, tym razem lokalne, wybierze mniej niż połowa społeczeństwa.


WYCHOWANI NA BŁĘDACH?

Stanowisko burmistrza Iławy jest najbardziej prestiżowym i pożądanym przez wszystkich lokalnych polityków. Sprawowanie w Iławie władzy najwyższego szczebla może być odskocznią do niezłej kariery (np. poprzedni przypadek burmistrza Adama Żylińskiego, który był jednocześnie i burmistrzem Iławy, i posłem). Czy obecny burmistrz może również na to liczyć?

Patrząc na wyniki badań, bardzo w to wątpimy. Wątpliwe jest również, aby utrzymał burmistrzowski fotel, gdyby powtórnie zechciał się o niego ubiegać. Duży wpływ będzie zapewne miała na to tzw. „grupa rozczarowanych” – wyborców, którzy 4 lata temu poparli obecnego burmistrza, a dziś nie chcą nawet słyszeć, aby na niego powtórnie głosować.

Niewiele lepiej prezentuje się obecny burmistrz w pozyskiwaniu nowych wyborców. Gdy 4 lata temu Iławianie dosyć wyraźnie podzieli się na dwa obozy, to podział ten utrzymał się do dziś. Z ankietowanych nikt, kto nie głosował na Jarosława Maśkiewicza w 2002 roku, nie zmienił swojego zdania i nie zamierza na niego głosować po jego ewentualnej decyzji o powtórnym ubieganiu się o fotel burmistrza.

Jednak przy poważnym rozbiciu głosów w pierwszej turze i ewentualnej decyzji o kandydowaniu Jarosław Maśkiewicz może liczyć nawet na około 1,5 tysiąca głosów, rekrutujących się spośród tych, którzy głosowali na niego 4 lata temu (tzw. „żelazny elektorat”). To z kolei może sprawić, że niektórzy murowani faworyci obudzą się z ręką w nocniku, a II tura spowoduje, że wyborcy stwierdzą: „Po co nam szukać nowego wroga, jak tu pod bokiem mamy starego…”.


SKĄD TO SIĘ BIERZE?

Jarosław Maśkiewicz w II turze wyborów w 2002 roku uzyskał 64% poparcia (przy 50-procentowej frekwencji). Obecnie 52% ankietowanych ocenia jego pracę jako „złą” lub „bardzo złą”. Niewiele lepszym wynikiem dla obecnego burmistrza jest 28% ocen „ani dobrze, ani źle”. Ludzki wymiar takiej oceny to „ot, jest sobie”, czyli nie zachwycająco.

Przyczyną tak złych ocen są z pewnością problemy, jakie wskazują ankietowani, z którymi obecny burmistrz i jego ludzie nie poradzili sobie.

A problemy miasta i jego mieszkańców są wciąż takie same. Na pierwszym miejscu we wskazaniach króluje bezrobocie, potem niedoinwestowana turystyka i brak miejsca dla rozwoju młodzieży. Kolejne to poprawa bezpieczeństwa i obwodnica. Czyli nic nowego. Jednakże spora grupa naszych ankietowanych odpowiedziała, że Iława nie ma większych problemów, a te, które istnieją, nie są istotne, gdyż i tak nie ma się na to wpływu (przeważnie były to osoby starsze, które bezrobocie i wychowanie dzieci mają już za sobą).

Oprócz wszystkich pytań dotyczących problemów miasta i mieszkańców, ocen i wyliczeń pytaliśmy naszych ankietowanych dosyć filozoficznie – o to, czy jest możliwe, aby lepiej sprawować funkcję burmistrza. 100% odpowiedzi na „tak” pokazuje, że mieszkańcy czekają na kogoś lepszego.

Wybór 12 listopada należeć będzie do Państwa. A potem? Znowu patrzenie władzy na ręce...

zebrał i opracował:
KAROL SAWICKI

  2006-08-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97321368REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.