Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2019-03-27

Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!


Reumatologia pomaga w każdym wieku. Reumatolog diagnozuje i leczy dolegliwości często mylone przez innych lekarzy z chorobą zwyrodnieniową stawów lub chorobami wprost ortopedycznymi. Nieleczone schorzenia reumatologiczne mogą prowadzić do degradacji funkcji ruchowych, co w konsekwencji znacząco ogranicza lub eliminuje chorego z aktywności zawodowej, społecznej i rodzinnej. Centrum Medyczne MEDEN jest jedyną w Iławie i okolicy placówką, w której możemy zgłosić się do lekarza reumatologa.– Kim jest reumatolog przyjmujący w placówce MEDEN?

– Nazywam się dr Barbara Bazela, jestem specjalistą reumatologii z 25-letnim doświadczeniem. Dodatkowo specjalizuję się w rehabilitacji medycznej i internie. Doświadczenie nabywałam w oddziałach reumatologicznych w Elblągu i Sztumie oraz jako lekarz orzecznik ZUS i ordynator oddziału Szpitala Wojskowego w Elblągu. Każdego roku uczestniczę w kilkunastu konferencjach reumatologicznych w kraju i za granicą. Pełnię funkcję Koordynatora Krajowego wielu programów klinicznych na terenie całej Polski.

– Skąd pomysł aby zacząć działalność na terenie Iławy?

– Otwarcie gabinetu reumatologicznego w Iławie jest odpowiedzią na prośby pacjentów z Iławy, Ostródy, Zalewa i innych okolicznych miejscowości, którzy z uwagi na brak specjalisty reumatologa w swoim miejscu zamieszkania zmuszeni są podróżować do reumatologicznych poradni specjalistycznych daleko poza region. Koszt podróży własnym środkiem transportu do np. Elbląga jest porównywalny do prywatnej wizyty w gabinecie w Iławie i wielu pacjentów zgłaszało, iż woli przyjść na wizytę odpłatnie niż podróżować wiele kilometrów. Część chorych nie posiada własnego samochodu i musi prosić członków rodziny o pomoc lub podróżuje pociągiem lub autobusem. Z 20-minutowej wizyty w poradni specjalistycznej np. w Elblągu robi się całodniowa wyprawa z zaangażowaniem do transportu mężów, synów, córek, znajomych, sąsiadów. Dla pacjenta ze schorzeniami narządu ruchu wielogodzinna podróż często jest barierą trudną do pokonania.

– Jakie są wskazania do wizyty w gabinecie reumatologicznym?

– Chorobom reumatologicznym towarzyszą często niespecyficzne objawy pod postacią zmęczenia i ogólnego osłabienia, chudnięcie, stany podgorączkowe, zapalenie spojówek lub zapalenie błony naczyniowej oka oraz symptomy bardziej typowe jak zmiany łuszczycowe na skórze, w tym często na skórze głowy i dużych stawach, zmiany na płytkach paznokci np. plamy olejowe i naparstkowanie, zapalenie przyczepów ścięgnistych czy np. zapalenie tkanek okołostawowych i stawów palca tzw. palec „kiełbaskowaty”. Objawami, które wskazują na chorobę reumatologiczną jest także ograniczenie ruchomości stawów, sztywność poranna trwająca czasami nawet do kilku godzin, bóle, obrzęki stawowe. Choroby reumatyczne są drugą co do częstości, po chorobach układu krążenia, przyczyną rent inwalidzkich. Statystyki pokazują, że pacjent reumatologiczny w przeważającym procencie to pacjent również kardiologiczny i na odwrót, stąd gabinet ściśle współpracuje z lekarzami kardiologami. Niestety z powodu ograniczeń powodowanych chorobami reumatologicznymi pacjenci często cierpią na depresje.

– Jak należy przygotować się do wizyty?

– Pacjent powinien w ramach swoich możliwości wykonać i dostarczyć na pierwszą wizytę następujące oznaczenia z krwi: CRP, morfologia, jonogram, AST, ALT, GGTP, RF, anty-CCP, poziom witaminy D. W późniejszym etapie leczenia czasami jest konieczna diagnostyka rozszerzona np. oznaczenie HLA-B27, anty-dsDNA, anty-SS-A/Ro, wykonanie kapilaroskopii, USG stawów drobnych rąk, densytometrii. Chory, o ile to tylko możliwe, powinien przynieść na pierwszą wizytę swoją historię dokumentacji medycznej, czyli karty pobytu szpitalnego, wyniki badań radiologicznych.

– Jakie usługi są świadczone w Pani gabinecie? Jaka jest odpłatność i termin oczekiwania?

– W gabinecie reumatologicznym i leczenia osteoporozy wizyty są odpłatne. Koszt samej wizyty to 130 zł. O ile zajdzie taka potrzeba, to lekarz na wizycie dokonuje wlewu dożylnego lub podaje leki dostawowo (domięśniowo) za dodatkową odpłatnością 50 zł. Gabinet posiada umowę z NFZ na wystawianie recept refundowanych. Standardowo wystawiane są skierowania na badania diagnostyczne, zwolnienia lekarskie L4, zaświadczenia o stanie zdrowia, wnioski o rentę jak i skierowania do szpitala. Aktualnie terminy oczekiwania na wizytę zazwyczaj nie przekraczają od kilku do maksymalnie 14 dni, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie czas oczekiwania może chwilowo ulec wydłużeniu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W przypadku gdyby okazało się, że czas oczekiwania będzie zbyt długi, to w placówce MEDEN zacznie przyjmować większa ilość specjalistów reumatologii. Zachęcam do skorzystania z informacji telefonicznej pod numerem 608-202-021. Panie recepcjonistki z chęcią udzielą wszelkich niezbędnych wskazówek.

– Czy prowadzicie badania lub specjalne programy kliniczne?

– Tak. Pacjenci mają u nas unikalną szansę na udział w nowoczesnym prekursorskim leczeniu, istnieje bowiem możliwość zakwalifikowania się do jednego z prowadzonych programów klinicznych. Wybrany pacjent, spełniający kryteria i pomyślnie zakwalifikowany do programu, może uzyskać nieodpłatnie leczenie biologiczne, którego normalny rynkowy koszt waha się nawet do kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Jednak w ramach takiego programu nie zapłaci za wizyty w gabinecie, jak też nie zapłaci za leki, a koszty przejazdu będą mu zwracane.

MARIKA ZENOWICZ


Centrum Medyczne MEDEN
Iława, ul. Sendlerowej 8
rejestracja: kom. 608-202-021


Bóle stawów, mięśni, kości?
Potrzebujesz reumatologa!

  2019-03-27  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102172273REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.