Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2012-01-18

Kolejki do lekarzy rodzinnych


Pacjenci przychodni „Zdrowie” w Iławie alarmują, że od stycznia nie są w stanie dostać się do lekarza. Długie kolejki do rejestracji ustawiają się od wczesnych godzin rannych. Przychodnia tłumaczy, że wszystkiemu winne są nowe procedury.


Dostaliśmy wiadomość od Anny C., że chorzy pojawiają się przed przychodnią „Zdrowie” przy ul. Skłodowskiej już od 4 rano! Rejestracja zaś jest czynna od 7. W grupie czekających jest codziennie tylko po 10-20 szczęśliwców, którzy zostaną zarejestrowani do lekarza rodzinnego. Reszta odchodzi z kwitkiem.

– Dziś stałam już trzeci dzień – mówi nam pani Czesława, która w poniedziałek rano od godziny 4 czekała pod przychodnią wraz z kilkunastoma innymi pacjentami. – Potrzebuję recepty od lekarza...


AKCJA PRZESIEWOWA

Okazuje się, że są dwie podstawowe przyczyny takiej sytuacji. Pierwsza to zakaz wypisywania recept przez pielęgniarki środowiskowe. Druga – rejestracja pacjentów na zeszyt.

– Pielęgniarki nie mogą nam już pomagać – mówi lekarz z niepublicznej przychodni „Zdrowie” przy ul. Mierosławskiego na Starym Mieście w Iławie. – Do tej pory wypisywały recepty dla pacjentów przewlekle chorych, a w określonych sytuacjach kierowały na badania lub do mnie.

Od stycznia wprowadzono nowe procedury. Wcześniej recepty dla przewlekle chorych pacjentów wystawiały pielęgniarki, a do lekarzy chodzili pozostali chorzy. Teraz wszyscy muszą meldować się u lekarza – nawet ci chorzy, którzy przykładowo od 20 lat biorą te same leki na astmę.

– Z powodu nowych wymogów trzeba przebadać wszystkich pacjentów i skierować dalej do specjalistów, jeśli tego wymaga ich schorzenie – mówi lekarz. – W zależności od uszczerbku na zdrowiu, chorzy są przydzielani do grup lekowych.


10 CZY 50 PACJENTÓW?

Sprawdziliśmy, ilu pacjentów jest przyjmowanych do lekarzy rodzinnych. W przychodni na Starym Mieście średnio do każdego lekarza trafia 50 osób dziennie.

– Kolejki, owszem, są spore – mówi lekarz z tego ośrodka. – Ma to związek z wypisywaniem recept. Dlatego przyjmuję 2 godziny dłużej, żeby przyjąć więcej pacjentów.

Sprawdziliśmy – to prawda. Lekarz przyjmujący w dni robocze od godz. 8 do 12 wyszedł z gabinetu o 14.


ZA 3 DNI... ZACHORUJĘ

Gorzej sytuacja przedstawia się w drugim ośrodku „Zdrowia”, tym przy ul. Skłodowskiej. Choć liczba przyjmowanych pacjentów jest podobna, z kolejki załapuje się tylko kilkanaście osób. Reszta pacjentów rejestrowana jest z wcześniejszych zapisów „na zeszyt”.

– Dziś każdy z lekarzy rodzinnych przyjął po około 40 osób. Ja niedługo zacznę dopiero przyjmować, a już mam 20 na liście – mówi kierownik przychodni Elżbieta Szlesinger. – Niektórzy pacjenci rejestrują się u nas nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Jednak na zeszyt zapisujemy 5 osób dziennie. Reszta numerków rozdzielana jest podczas porannej rejestracji.

W nieciekawej sytuacji są ci, którzy nagle potrzebują dostać się do lekarza rodzinnego. Nie sposób przecież zaplanować chorobę. Co robić w takiej nagłej sytuacji?

– Ostre stany i zachorowania nie są lekceważone – mówi kierownik. – Po ustnej konsultacji decyduję, czy dana osoba ma się dorejestrować lub wejść poza kolejką.

Kiedy sytuacja wróci do normy? Lekarze nie sami nie wiedzą...

OLA KROTOWSKAO godzinie 6 przed bramą przychodni
czekało ponad 20 osób. Większość potrzebowała
wizyty lekarskiej wyłącznie do wypisania recepty
na chorobę przewlekłąPani Czesława to szczęściara: zarejestrowała się do lekarza rodzinnego jako trzecia! W kolejkę stanęła o 4 nad ranemPani Urszula od tygodnia stawała w kolejkę do rejestracji, bo nie mogła dostać się do lekarzaPrzychodnia „Zdrowie” przy ul. Skłodowskiej w IławieKierownik przychodni Elżbieta Szlesinger
nie potrafi na dziś powiedzieć, kiedy sytuacja
z rejestracją wróci do normy

  2012-01-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100397466REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.