Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Znowu gromy nad szpitalem
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Piraci złapani na drona
Udana akcja łowców pedofilów
Radny Sławiński zwolniony za karę?
Trzeci oddział szpitala też do zamknięcia?
EKRAN (s)PADŁ
Energetyka Cieplna nie zna litości
Hordejuk i Młotek znowu obiecują koniec szlabanu
Szpital zawiesza porodówkę!
Tajemniczy topielec
Kuriozalny wypadek
Kłódka niezgody
Napadali na stacje paliw aż wpadli
Żegnaj dyrektorze szkoły „budowlanki”
Komisarz przejął gminę
Rezygnacja konsula
Dwaj kuzyni stracili życie
Zobacz schron od środka
Więcej...

INFORMACJE

2014-02-26

Kolej sprzedaje, wojewoda ma problem


Wiceprzewodniczący Wojciech Kłosowski zapytał na sesji burmistrza nowomiejskiego Józefa Blanka o teren, przez który w przyszłości ma przebiegać droga wojewódzka. Okazało się, że został on sprzedany przez PKP prywatnemu przedsiębiorcy sąsiadującemu z ogrodzonym od jakiegoś czasu placem.


Plac znajduje się po lewej stronie ul. Jagiellońskiej w Nowym Mieście Lubawskim, jadąc w kierunku Kurzętnika. Mieszkańcy miasta przekonują, że zagrodzony teren należy do PKP, na co wskazują charakterystyczne budynki. Blokada budowy drogi, jak twierdzą świadkowie, zaczęła się pod koniec grudnia ogrodzeniem terenu przez właściciela sąsiedniej firmy zajmującej się usługami transportowymi. Budynki należące do tego zakładu sąsiadują z placem.


TEREN POD DROGĘ

Co ciekawe, w przyszłości przez wyżej opisany teren przechodzić ma droga wojewódzka. Na ostatniej sesji rady w Nowym Mieście wiceprzewodniczący pytał o przyczynę ogrodzenia wcześniej ogólnodostępnego miejsca.

– Jak to jest, że wbrew miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego teren, który jest w części przeznaczony na budowę drogi, w tej chwili jest zagrodzony? – mówił Wojciech Kłosowski – Czy rzeczywiście zostało wydane na to zezwolenie? Prosiłbym o sprawdzenie tego tematu w porozumieniu ze starostwem.

Burmistrz Józef Blank wyjaśnił, że gdy miasto dowiedziało się, że następuje wykup gruntów przez prywatnego przedsiębiorcę, podjęło działania sprawdzające zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Urząd miał do PKP wystąpić z pismem, które wskazywało zapisy w planie. Włodarz sprawę obiecał dokładniej sprawdzić w starostwie.

Już po sesji rady skontaktowaliśmy się z burmistrzem, który przyznał, że prywatny właściciel legalnie kupił działkę, która w rzeczywistości była dzikim skrótem dla okolicznych mieszkańców. Dodał, że miasto nie ma wpływu na dalszy rozwój sytuacji.


POZOSTAJE WYWŁASZCZENIE

Po dokładniejsze informacje udaliśmy się do Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście.

– Właściciel firmy sąsiadującej z wolnym placem kupił go w przetargu od PKP – informuje Andrzej Samsel, naczelnik wydziału architektury, budownictwa i gospodarki mieniem. – Mógł ją sobie ogrodzić, ponieważ jest na swoim terenie. Nie potrzebował dodatkowych pozwoleń, bo na gruntach innych niż publiczne ich nie potrzeba. Można powiedzieć, że wykupując teren przedsiębiorca zrobił drogę wewnętrzną między swoimi budynkami. Z tego, co wiem, ziemia została sprzedana za dużą kwotę i miasta nie było stać na taki wydatek.

Samsel jednak uspokaja, że jeżeli wojewoda będzie chciał zacząć budowę drogi wojewódzkiej, to w przyszłości zawsze może skorzystać z ustawy, która pozwala wywłaszczać właścicieli nieruchomości, jeśli ziemia przeznaczona będzie na cel społeczny. Wówczas wywłaszczonemu należy się odszkodowanie. Zgodnie z informacją podaną na stronie PKP cena wywoławcza tego gruntu wynosiła 169 tys. zł.

ALEKSANDRA MALINOWSKA
Wiceprzewodniczący nowomiejskiej rady
Wojciech Kłosowski pytał na sesji o teren kupiony po PKP,
przez który przechodzić miała droga wojewódzka.
Po prawej widać kolejowy budynek
Teren utwardził nowy właściciel.
Dziś działka jest już ogrodzonaAndrzej Samsel ze starostwa pociesza, że teren pod drogę zawsze można uzyskać w drodze wywłaszczenia...


  2014-02-26  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
92132902


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.