Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2005-05-18

Kochajcie na wiele sposobów


Katarzyna Echt: Psycholog radzi

„Długo zastanawiałam się, czy napisać do pani, bo sprawę musimy sami załatwić, ale nie ma między mną i mężem zgody. I jest coraz gorzej. Od 5 lat jesteśmy małżeństwem i nic. Nie mogę już słuchać ciągłego pytania teściowej czy jestem w ciąży, ukradkowych spojrzeń męża i aluzji teścia: źle wyglądasz, zaokrągliłaś się itp. Zrobiłam już badania i okazało się, że ze mną jest wszystko porządku. Oczywiście można jeszcze zrobić badania bardziej szczegółowe, ale lekarze nie chcą, dopóki mąż nie zrobi badań. A on się uparł, że nie zrobi i koniec. Prosiłam, ale nic z tego, a teściowie go popierają. Teściowa to nawet wprost mówi, że to moja wina. Żyć mi się już nie chce” – pisze Olga.

Nie piszesz wprawdzie, czy mieszkacie z rodzicami męża, ale domyślam się, że kontaktujesz się z nimi często. Taka sytuacja może utrudniać rozwiązywanie nawet dużo bardziej błahych problemów. Dlatego, o ile jest to możliwe, postaraj się rozluźnić nieco kontakty z teściami.

A może znajdziecie dla siebie osobne mieszkanko? Wtedy ty nabrałabyś nieco dystansu do całej sytuacji, a mąż przestałby wysłuchiwać od rodziców, że ONI chcą mieć wnuki i może zacząłby uważniej słuchać tego, co ty mówisz oraz myśleć głową, a nie przesądami. Teraz oboje jesteście tak zestresowani i poddani takiej presji, że nawet całkiem zdrowi ludzie mogliby mieć problemy z poczęciem dziecka. I nie ma w tym żadnej przesady.

Wnioskuję również z listu, że jesteście młodymi ludźmi i wszystko może się jeszcze zdarzyć. Myślę jednak, że nie dziecko w tej chwili jest problemem – tylko to, co się dzieje między wami. Przecież kiedy już będziecie mieli swoje wymarzone dziecko, to powinno się wychowywać w zgodnej rodzinie, prawda?

Tymczasem mąż nie chce zrobić podstawowych badań, które dla mężczyzny są prościutkie i nieinwazyjne. Czy on wie, na czym polegają? Może wystarczy mu powiedzieć? Jeśli jednak wie i nadal nie chce, to rodzi się pytanie: czego się obawia? Mocno podejrzewam, że obawia się oceny rodziców i wyroku o „winie”. A może mąż nie powiedział ci, że chorował na świnkę, a teraz boi się przyznać, że zataił tak ważną informację? Często bowiem powikłania po tej chorobie powodują bezpłodność u mężczyzn. Jakkolwiek by było, żaden lekarz nie będzie męczył kobiety bez badań jej męża. Leczenie bezpłodności u kobiet jest prawdziwą drogą przez mękę w porównaniu z „pobraniem próbki spermy” od mężczyzny w otoczeniu pism pornograficznych.

Wyniki badań męża pozwolą wam na podjęcie dalszej decyzji, co robić. Może na razie wcale jeszcze nie chcecie potomstwa, a całą sprawę nakręcają teściowie? Może, kiedy się oboje odprężycie, sprawa rozwiąże się sama? Może wreszcie pozwolicie sobie na szczerą rozmową o tym, co znaczy dla męża, co znaczy dla ciebie posiadanie dziecka i w jaki inny jeszcze sposób można tę potrzebę zaspokoić?

W prostej wręcz prymitywnej mentalności bezpłodność stanowi „winę” osoby nią dotkniętej. Nic bardziej krzywdzącego. Bezpłodność jest przypadłością medyczną, a nie winą. Może być dla rodziny przekleństwem, ale może też być błogosławieństwem. Człowiek bowiem realizuje swoje posłannictwo, swoją misję na wiele sposobów, z których biologiczne rodzicielstwo nie jest jedynym. Znam wiele rodzin, dla których kolejne ciąże i kolejne dzieci już dawno przestały być radością, a stały się troską i ciężarem.

Myślę o tym: * czego wy oboje oczekujecie od życia i w drugą stronę; * co macie zamiar w ciągu swojego życia dać innym ludziom? Dlatego właśnie proponuję każdemu z was z osobna wypisanie na kartce odpowiedzi na powyższe pytania.

A może któreś z was ma do zrobienia coś bardzo ważnego i to drugie ma go wspierać ze wszystkich sił? Może to coś jest na tyle ważne, że lepiej abyście nie mieli dzieci? Może wreszcie najpierw macie spełnić Boży Zamiar wobec was, a potem zostaniecie obdarzeni dzieckiem?

Potrzeba kochania nadaje życiu sens. Można jednak kochać na wiele sposobów i nie koniecznie własne dzieci. Na świecie jest tyle małych istot, o które nikt się nie troszczy. W całej Polsce jest propagowana akcja przyjmowania społecznych sierot do rodzin zastępczych. Wystarczy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie, gdzie otrzymacie szczegółowe informacje o warunkach koniecznych do zaopiekowania się dziećmi w rodzinie zastępczej. Może dla was to jest jakiś pomysł?

Odsyłam cię Olgo do dziewczęcej literatury pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Przeczytaj tę uroczą książkę raz jeszcze i odszukaj w niej sens opieki nad sierotą. Ta lektura wychowała przecież wiele pokoleń.

Na zakończenie pragnę cię wesprzeć, abyś nie pozwoliła innym ludziom wtrącać się w wasze małżeńskie sprawy. Cokolwiek postanowicie z mężem i jakąkolwiek podejmiecie decyzję, będzie ona dotyczyć waszego życia i na waszą odpowiedzialność. Może warto powiedzieć teściom jak bardzo cię ranią i że oczekujesz od nich akceptacji, a nie podjudzania i wytykania. Cokolwiek się zdarzy w przyszłości, ty i Twój mąż jesteście rodziną, co teściowie jakoś przeoczyli.

Katarzyna Echt
kecht@wp.pl


  2005-05-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102144846REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.