Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2011-10-05

Kasprowicz nie ma kaca moralnego


W szkołach – iławskim „mechaniku” i kisielickim „rolniku” – przetargi na roboty budowlane wygrała firma, której pełnomocnikiem jest Zygmunt Kasprowicz. Ten sam, który w poprzedniej kadencji był wicestarostą odpowiedzialnym za... powiatową oświatę.


Zespół Szkół Rolniczych w Kisielicach ogłosił 1 lipca przetarg na przebudowę części parteru internatu na potrzeby ośrodka szkolno-wychowawczego. Termin realizacji robót, których zakres obejmował między innymi wymianę wszystkich instalacji elektrycznych i sanitarnych, w pierwszym ogłoszeniu wyznaczono już na 31 sierpnia. Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma i przetarg unieważniono.

Po dwóch tygodniach (15 lipca) szkoła ogłosiła drugi przetarg – z tym samym terminem realizacji zamówienia. Po dwóch dniach (17 lipca) zmieniono ogłoszenie, przesuwając termin realizacji robót z 31 sierpnia na 28 października.

W przetargu wystartowało jedynie konsorcjum firm Cezar z Ostródy oraz Roboty Inżynieryjne Andrzeja Kasprowicza z Iławy. Ich pełnomocnikiem w procedurze przetargowej był ex-wicestarosta Zygmunt Kasprowicz – brat Andrzeja. Konsorcjum przetarg wygrało.


WYKOSZENIE KONKURENCJI?

O sprawie poinformował nas lokalny przedsiębiorca branży budowlanej. Twierdzi, że krótki, nierealny do zrealizowania termin realizacji robót w pierwszym ogłoszeniu o przetargu został podany tylko po to, by odstraszyć innych oferentów.

– Sam nie przystąpiłem do przetargu z tego powodu – mówi właściciel firmy budowlanej z Kisielic, który prosi o anonimowość. – Jako budowlaniec z doświadczeniem orientuję się, ile można zrobić w miesiąc.

Przetarg ogłosił Piotr Piątkowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach. Nie ma sobie nic do zarzucenia – nawet pomimo tego, że wydłużenia terminu budowy nie naniesiono w ogłoszeniu we wszystkich dostępnych źródłach informacji!

– Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia z 17 lipca zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej naszej szkoły, iławskiego starostwa oraz tablicach ogłoszeniowych Urzędu Miasta i Gminy w Kisielicach oraz starostwa – informuje dyrektor.

Zmian natomiast nie wprowadzono w portalu internetowym e-gospodarka.pl, gdzie przetarg był również ogłoszony.

– Ten portal nie ma żadnej mocy wiążącej – uważa Piątkowski. – Nikt z moich pracowników nie zamieszczał na tym portalu informacji o przetargu.

Surowiej sytuację ocenia starosta iławski Maciej Rygielski, który o sprawie dowiedział się od nas.

– To sytuacja niedopuszczalna – mówi.

Dyrektora „uniewinnia” za to wicestarosta Wiesław Olszewski, odpowiedzialny w tej kadencji za prawy oświaty: – Szkoła nie zamieszczała informacji o terminach przetargu na tym portalu. Znajdujące się tam informacje nie są wiążące i nie należy tu winić dyrektora, tylko administratora strony internetowej – stwierdził.


PÓŹNA UCHWAŁA

Zapytaliśmy dyrektora Piątkowskiego, dlaczego tak późno ogłosił przetarg, skoro zakres robót budowlanych był tak obszerny.

– Zależało mi, by z dniem 1 września ośrodek szkolno-wychowawczy zaczął funkcjonować – odpowiedział Piątkowski. – Uważałem, że porządna firma, dysponująca odpowiednią siłą roboczą, podejmie się tego zadania i spokojnie zdąży zrealizować je w terminie wyznaczonym w pierwszym przetargu.

Wicestarosta Olszewski poinformował nas natomiast, że wcześniej nie można było rozpisać tego przetargu dlatego, że dopiero 16 czerwca rada powiatu przyjęła uchwałę o zmianach w budżecie, przeznaczając pieniądze na inwestycję.

– Dopiero po podjęciu uchwały przekazaliśmy środki dyrektorowi Piątkowskiemu, który mógł ogłosić przetarg – dodaje Wiesław Olszewski.


W MECHANIKU PODOBNIE,
ALE PORZĄDNIEJ

Podobna sytuacja miała wcześniej miejsce w przetargu na rewitalizację i poprawę estetyki przestrzeni publicznej przy Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja oraz Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie.

Zakres prac, podobnie jak w Kisielicach, był bardzo duży. Dokładnie 18 kwietnia dyrektor iławskiego „mechanika” ogłosił przetarg, który zakładał zakończenie robót związanych z rewitalizacją terenu wokół szkoły na 23 września.

W pierwszym terminie nie zgłosił się żaden wykonawca. Ogłoszono więc 6 maja drugi przetarg z tym samym terminem, który po kilkunastu dniach wydłużono do 21 listopada. W tym przypadku zmianę ogłoszono rzetelnie we wszystkich kanałach informacyjnych. W przetargu tym nie został jednak wyłoniony wykonawca, bo jedyna oferta okazała się droższa, niż pieniądze zabezpieczone na inwestycję.

Dyrektor szkoły Stanisław Kusznieruk 26 maja ogłosił trzeci już przetarg, z listopadowym terminem zakończenia robót. Wygrało go opisywane konsorcjum, reprezentowane przez byłego wicestarostę Kasprowicza.


SPOSÓB NA ŻYCIE

Pomijając sam tryb ogłaszania przetargów przez szkoły, zainteresowaliśmy się samym zwycięskim konsorcjum.

Zwróciliśmy się z pytaniem do właściciela firmy Cezar, dlaczego zarówno w Kisielicach, jak i Iławie konsorcjum nie stanął w pierwszym terminie do przetargu. Na prośbę właściciela pytania wysłaliśmy drogą mailową. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Próbowaliśmy również nawiązać kontakt z Andrzejem Kasprowiczem, który tworzy z Cezarem tworzy konsorcjum. W siedzibie firmy przy ul. Dąbrowskiego w Iławie zostawiliśmy mu informację z prośbą o kontakt telefoniczny. Do dziś nikt do nas się nie odezwał.

Udało nam się natomiast porozmawiać z samym Zygmuntem Kasprowiczem, byłym wicestarostą. Spotkaliśmy go, gdy nadzorował budowę w „mechaniku”.

– Konsorcjum, które reprezentuję, nie przystąpiło do przetargu w Kisielicach dlatego, że w pierwszym terminie przetargu był zbyt krótki termin wykonania prac – poinformował nas były wicestarosta. – Jeśli chodzi o rewitalizację terenu przy „mechaniku”, to wcześniej nie wiedziałem o tej robocie. O drugim terminie dowiedziałem się z Internetu.

Zygmunt Kasprowicz obecnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na doradztwie inwestycyjnym. Jak przyznaje, swoją uwagę skupia na inwestycjach finansowanych z budżetów gmin i powiatów, bo to płatnicy godni zaufania.

– Wyszukuję w internecie ogłoszenia o przetargach, następnie kojarzę ze sobą dwie małe firmy i w ich imieniu przystępuję do przetargu – wyjaśnia nam Kasprowicz. – Kiedy uda się przetarg wygrać, nadzoruję pracę na budowie, za co wystawiam konsorcjum fakturę. To obecnie mój sposób na życie.

Jednak były wicestarosta Kasprowicz nie widzi nic niestosownego w braniu zleceń od placówek, których prowadzenie jeszcze niedawno nadzorował. Jego konsorcjum za roboty w Iławie i Kisielicach weźmie w sumie około półtora miliona złotych.

– Jako wicestarosta nie uczestniczyłem we wcześniejszych koncepcjach dotyczących planowanych remontów w tych placówkach oświatowych – twierdzi Zygmunt Kasprowicz. – Nie mam żadnego kaca moralnego.

TOMASZ SŁAWIŃSKIPrace wokół iławskiego „mechanika”
to głównie roboty ziemneW Zespole Szkół Rolniczych w Kisielicach,
na parterze rozwalono stare ścianki, instalacje oraz posadzki

W ramach inwestycji w Kisielicach
ocieplono również cały internatZygmunt Kasprowicz (po lewej) i Maciej Rygielski
rządzili razem powiatem do grudnia zeszłego roku.
Dziś ten pierwszy wygrywa przetargi na powiatowe inwestycje,
ten drugi pozostaje starostą


Piotr Piątkowski,
dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach


Stanisław Kusznieruk,
dyrektor iławskiego „mechanika”

  2011-10-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100396462REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.