Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Więcej...

INFORMACJE

2011-10-05

Kasprowicz nie ma kaca moralnego


W szkołach – iławskim „mechaniku” i kisielickim „rolniku” – przetargi na roboty budowlane wygrała firma, której pełnomocnikiem jest Zygmunt Kasprowicz. Ten sam, który w poprzedniej kadencji był wicestarostą odpowiedzialnym za... powiatową oświatę.


Zespół Szkół Rolniczych w Kisielicach ogłosił 1 lipca przetarg na przebudowę części parteru internatu na potrzeby ośrodka szkolno-wychowawczego. Termin realizacji robót, których zakres obejmował między innymi wymianę wszystkich instalacji elektrycznych i sanitarnych, w pierwszym ogłoszeniu wyznaczono już na 31 sierpnia. Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma i przetarg unieważniono.

Po dwóch tygodniach (15 lipca) szkoła ogłosiła drugi przetarg – z tym samym terminem realizacji zamówienia. Po dwóch dniach (17 lipca) zmieniono ogłoszenie, przesuwając termin realizacji robót z 31 sierpnia na 28 października.

W przetargu wystartowało jedynie konsorcjum firm Cezar z Ostródy oraz Roboty Inżynieryjne Andrzeja Kasprowicza z Iławy. Ich pełnomocnikiem w procedurze przetargowej był ex-wicestarosta Zygmunt Kasprowicz – brat Andrzeja. Konsorcjum przetarg wygrało.


WYKOSZENIE KONKURENCJI?

O sprawie poinformował nas lokalny przedsiębiorca branży budowlanej. Twierdzi, że krótki, nierealny do zrealizowania termin realizacji robót w pierwszym ogłoszeniu o przetargu został podany tylko po to, by odstraszyć innych oferentów.

– Sam nie przystąpiłem do przetargu z tego powodu – mówi właściciel firmy budowlanej z Kisielic, który prosi o anonimowość. – Jako budowlaniec z doświadczeniem orientuję się, ile można zrobić w miesiąc.

Przetarg ogłosił Piotr Piątkowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach. Nie ma sobie nic do zarzucenia – nawet pomimo tego, że wydłużenia terminu budowy nie naniesiono w ogłoszeniu we wszystkich dostępnych źródłach informacji!

– Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia z 17 lipca zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej naszej szkoły, iławskiego starostwa oraz tablicach ogłoszeniowych Urzędu Miasta i Gminy w Kisielicach oraz starostwa – informuje dyrektor.

Zmian natomiast nie wprowadzono w portalu internetowym e-gospodarka.pl, gdzie przetarg był również ogłoszony.

– Ten portal nie ma żadnej mocy wiążącej – uważa Piątkowski. – Nikt z moich pracowników nie zamieszczał na tym portalu informacji o przetargu.

Surowiej sytuację ocenia starosta iławski Maciej Rygielski, który o sprawie dowiedział się od nas.

– To sytuacja niedopuszczalna – mówi.

Dyrektora „uniewinnia” za to wicestarosta Wiesław Olszewski, odpowiedzialny w tej kadencji za prawy oświaty: – Szkoła nie zamieszczała informacji o terminach przetargu na tym portalu. Znajdujące się tam informacje nie są wiążące i nie należy tu winić dyrektora, tylko administratora strony internetowej – stwierdził.


PÓŹNA UCHWAŁA

Zapytaliśmy dyrektora Piątkowskiego, dlaczego tak późno ogłosił przetarg, skoro zakres robót budowlanych był tak obszerny.

– Zależało mi, by z dniem 1 września ośrodek szkolno-wychowawczy zaczął funkcjonować – odpowiedział Piątkowski. – Uważałem, że porządna firma, dysponująca odpowiednią siłą roboczą, podejmie się tego zadania i spokojnie zdąży zrealizować je w terminie wyznaczonym w pierwszym przetargu.

Wicestarosta Olszewski poinformował nas natomiast, że wcześniej nie można było rozpisać tego przetargu dlatego, że dopiero 16 czerwca rada powiatu przyjęła uchwałę o zmianach w budżecie, przeznaczając pieniądze na inwestycję.

– Dopiero po podjęciu uchwały przekazaliśmy środki dyrektorowi Piątkowskiemu, który mógł ogłosić przetarg – dodaje Wiesław Olszewski.


W MECHANIKU PODOBNIE,
ALE PORZĄDNIEJ

Podobna sytuacja miała wcześniej miejsce w przetargu na rewitalizację i poprawę estetyki przestrzeni publicznej przy Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja oraz Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie.

Zakres prac, podobnie jak w Kisielicach, był bardzo duży. Dokładnie 18 kwietnia dyrektor iławskiego „mechanika” ogłosił przetarg, który zakładał zakończenie robót związanych z rewitalizacją terenu wokół szkoły na 23 września.

W pierwszym terminie nie zgłosił się żaden wykonawca. Ogłoszono więc 6 maja drugi przetarg z tym samym terminem, który po kilkunastu dniach wydłużono do 21 listopada. W tym przypadku zmianę ogłoszono rzetelnie we wszystkich kanałach informacyjnych. W przetargu tym nie został jednak wyłoniony wykonawca, bo jedyna oferta okazała się droższa, niż pieniądze zabezpieczone na inwestycję.

Dyrektor szkoły Stanisław Kusznieruk 26 maja ogłosił trzeci już przetarg, z listopadowym terminem zakończenia robót. Wygrało go opisywane konsorcjum, reprezentowane przez byłego wicestarostę Kasprowicza.


SPOSÓB NA ŻYCIE

Pomijając sam tryb ogłaszania przetargów przez szkoły, zainteresowaliśmy się samym zwycięskim konsorcjum.

Zwróciliśmy się z pytaniem do właściciela firmy Cezar, dlaczego zarówno w Kisielicach, jak i Iławie konsorcjum nie stanął w pierwszym terminie do przetargu. Na prośbę właściciela pytania wysłaliśmy drogą mailową. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Próbowaliśmy również nawiązać kontakt z Andrzejem Kasprowiczem, który tworzy z Cezarem tworzy konsorcjum. W siedzibie firmy przy ul. Dąbrowskiego w Iławie zostawiliśmy mu informację z prośbą o kontakt telefoniczny. Do dziś nikt do nas się nie odezwał.

Udało nam się natomiast porozmawiać z samym Zygmuntem Kasprowiczem, byłym wicestarostą. Spotkaliśmy go, gdy nadzorował budowę w „mechaniku”.

– Konsorcjum, które reprezentuję, nie przystąpiło do przetargu w Kisielicach dlatego, że w pierwszym terminie przetargu był zbyt krótki termin wykonania prac – poinformował nas były wicestarosta. – Jeśli chodzi o rewitalizację terenu przy „mechaniku”, to wcześniej nie wiedziałem o tej robocie. O drugim terminie dowiedziałem się z Internetu.

Zygmunt Kasprowicz obecnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na doradztwie inwestycyjnym. Jak przyznaje, swoją uwagę skupia na inwestycjach finansowanych z budżetów gmin i powiatów, bo to płatnicy godni zaufania.

– Wyszukuję w internecie ogłoszenia o przetargach, następnie kojarzę ze sobą dwie małe firmy i w ich imieniu przystępuję do przetargu – wyjaśnia nam Kasprowicz. – Kiedy uda się przetarg wygrać, nadzoruję pracę na budowie, za co wystawiam konsorcjum fakturę. To obecnie mój sposób na życie.

Jednak były wicestarosta Kasprowicz nie widzi nic niestosownego w braniu zleceń od placówek, których prowadzenie jeszcze niedawno nadzorował. Jego konsorcjum za roboty w Iławie i Kisielicach weźmie w sumie około półtora miliona złotych.

– Jako wicestarosta nie uczestniczyłem we wcześniejszych koncepcjach dotyczących planowanych remontów w tych placówkach oświatowych – twierdzi Zygmunt Kasprowicz. – Nie mam żadnego kaca moralnego.

TOMASZ SŁAWIŃSKIPrace wokół iławskiego „mechanika”
to głównie roboty ziemneW Zespole Szkół Rolniczych w Kisielicach,
na parterze rozwalono stare ścianki, instalacje oraz posadzki

W ramach inwestycji w Kisielicach
ocieplono również cały internatZygmunt Kasprowicz (po lewej) i Maciej Rygielski
rządzili razem powiatem do grudnia zeszłego roku.
Dziś ten pierwszy wygrywa przetargi na powiatowe inwestycje,
ten drugi pozostaje starostą


Piotr Piątkowski,
dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach


Stanisław Kusznieruk,
dyrektor iławskiego „mechanika”

  2011-10-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104435050REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.