Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Więcej...

INFORMACJE

2015-12-16

Jesteś w domu? Zamknij drzwi na klucz!


Okazja czyni złodzieja. Niezamykanie drzwi na klucz, gdy jest się w domu (nawet w bloku), to duży błąd. Przekonały się o tym osoby okradzione przez 60-letniego mężczyznę, który specjalizuje się w tego typu przestępstwach.

Kiedy policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu uzyskali informację o dziwnie zachowującym się mężczyźnie, który chodzi po Iławie od domu do domu i „chyba coś chce ukraść”, postanowili go sprawdzić.

– Wskazaną osobę zauważyli idącą ulicą na osiedlu domków jednorodzinnych – informuje Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji. – Funkcjonariusze ustalili, że jest to 60-letni Stanisław P., mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego. W trakcie dalszych czynności okazało się, że mężczyzna ten, wykorzystując otwarte drzwi, wchodził do mieszkań i kradł pieniądze oraz inne wartościowe przedmioty. Wykorzystywał on nieuwagę domowników i kradł nawet wtedy, kiedy ci byli w domu. Tak właśnie przywłaszczył sobie złotą biżuterię oraz alkohol.

Stanisław P. został zatrzymany, a znalezione przy nim pieniądze i inne przedmioty zabezpieczone.

60-latek usłyszał zarzuty kradzieży. Grozi mu jednak nie 5, a nawet 7,5 roku więzienia, bo okazało się, że w przeszłości był wielokrotnie karany za podobne przestępstwa popełniane na terenie naszego województwa i teraz będzie odpowiadał w warunkach recydywy. (kk)


Policja radzi


Opisana wyżej historia spowodowała, że iławscy policjanci zaapelowali do ludzi, by pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zabezpieczyli drogocenne przedmioty, które mogą zostać ukradzione.

Aby czuć się bezpiecznie we własnym domu: pozamykajcie dokładnie wszystkie zamki w drzwiach i oknach, stosując różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne dostępne na rynku (alarmy, rolety antywłamaniowe, atestowane zamki do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą); mając alarm domowy, nie zapomnijcie go uruchomić; sprawdźcie, czy wszystkie urządzenia w domu są wyłączone; nie informujcie wszystkich, że wyjeżdżacie do rodziny czy na wypoczynek i prędko nie wrócicie; przed wyjazdem wyciągnijcie korespondencję ze skrzynki oraz poproście, aby sąsiedzi robili to systematycznie do waszego powrotu; jeśli sąsiedzi pozostają w domu, poproście, aby zwrócili uwagę na wasze mieszkanie, zostawcie im adres lub telefon miejsca, dokąd się udajecie; jeśli możecie, dajcie im klucze od mieszkania, by mogli wejść i zapalić czasem światła, udając waszą obecność w domu.

Rady dla zapominalskich, roztargnionych lub zbyt ufnych: w miarę możliwości zdeponujcie w skrytkach bankowych kosztowności lub inne cenne rzeczy; warto porobić zdjęcia, zapisać markę i numer indywidualny, a nawet oznakować cenne przedmioty, aby po kradzieży czy włamaniu dokładniej określić, co zginęło; niebezpieczne są także przygodne znajomości szczególnie pod wpływem alkoholu, tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapraszać do domu; porozmawiajmy z naszymi dziećmi, aby również nie opowiadały innym osobom (np. na podwórku), co rodzice mają w domu, a już w żadnym przypadku nie wpuszczały ich do domu, gdy są same.

Zwracajmy także uwagę na osoby, których nie znamy, a kręcące się bez wyraźnego powodu po naszej klatce schodowej czy osiedlu. Podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebują pomocy. Często spłoszy to potencjalnego złodzieja, ale także mamy wtedy okazję, aby dokładnie przyjrzeć się tej osobie i zapamiętać jej rysopis. Pamiętajmy, że przestępca zawsze dąży do utrzymania anonimowości. Jeżeli podejrzewamy, że jest to złodziej, poinformujmy o tym policję.  2015-12-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97116166REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.