Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2015-11-04

Jasna odpowiedź na ciemne gusła


„Bal Wszystkich Świętych”, katolicką alternatywę dla pogańskiego Halloween, poprzedził przemarsz ulicami Iławy z „białego” do kościoła „Alberta”, gdzie odbyła się wesoła impreza pod hasłem „Wybierz Boga”. Zainteresowanie balem było tak duże, że księża zapowiadają organizację przyszłorocznej edycji w hali miejskiej.

Niemal 200 osób, dzieci, rodziców i opiekunów wzięło udział w Balu Wszystkich Świętych, który po raz pierwszy zorganizowano w Iławie.

Impreza była katolicką odpowiedzią na amerykańskie halloween. Podczas balu dzieci były przebrane za postaci świętych i uczestniczyły w zabawach, które zorganizowano w salkach kościoła na os. Podleśnym.

Młodzi parafianie z „białego” kościoła przemaszerowali do „Alberta” przez miasto. Wzbudziło to duże zainteresowanie i życzliwość przechodniów, którzy byli obdarowywani cukierkami, obrazkami świętych oraz karteczkami z cytatami.

Jak mówi organizator, parafialne salki u „Alberta” ledwo pomieściły wszystkich gości.

BARTOSZ GONZALEZ

Iława. Dzieci i dorośli
wzięli udział w procesji z „białego kościoła”
do parafii „Brata Alberta” na Osiedlu Podleśnym.
Tam wszyscy wzięli udział w mszy i zabawie.


Zabawę prowadziła Dorota Olzacka,
na co dzień pracownik centrum kultury.
Salki parafialne pękały w szwach.


Uczestnik balu przebrany za św. Grzegorza


Głos duchownego

Oto komentarz
księdza
KAROLA WAGI
z parafii
św. Brata Alberta
w Iławie,
organizatora
„Balu Wszystkich
Świętych”:


Muszę szczerze powiedzieć, że frekwencja dzieci i rodziców przerosła moje oczekiwania. Liczyłem na około 50-cioro dzieci oraz ich rodziców. Gdy wyszedłem do ołtarza, aby rozpocząć nabożeństwo poprzedzające bal, bardzo mocno się zdziwiłem liczbą dzieci i rodziców. Już wtedy było około 100 dzieci oraz kilkunastu rodziców. Ogarnęło mnie swego rodzaju przerażenie ponieważ wiedziałem, że mają do nas dołączyć jeszcze dzieci z innych parafii i tak się stało. Około 60-cioro dzieci doszło z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Wiele już było z parafii Przemienienia Pańskiego oraz pozostałych parafii w Iławie. Podsumowując liczbę wszystkich dzieci myślę, że było ich około 200.

Największe podziękowania kieruje wobec Pana Boga, bo Jego błogosławieństwo było bardzo mocno odczuwalne zarówno w przygotowaniu, jak i w czasie trwania balu. Jest to wielka zasługa wielu ludzi między innymi mojego księdza proboszcza oraz księży z innych parafii, którzy zachęcali w trakcie ogłoszeń i nie tylko do wzięcia udziału w balu jak również z tymi dziećmi i ich rodzicami na ten bal przyszli. Chciałbym podziękować serdecznie katechetom, z którymi współpracuję, a którzy ze mną ten bal przygotowywali: paniom Beacie Jastrzębskiej i Iwonie Grubalskiej, panu Sebastianowi Rynkowskiemu oraz pani dyrektor przedszkola nr 6 i jej przedszkolankom. Dziękuje bardzo serdecznie młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy naszej parafii za ogromną pomoc, wszystkim rodzicom a także dyrektor szkoły podstawowej nr 4 za umożliwienie umieszczenia ogłoszeń o balu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowaniu. Dziękuje również pani Dorocie Olzackiej za przepiękne poprowadzenie zabawy. Bez wszystkich tych osób ten bal by nie wypalił!

Z wypowiedzi dzieci i rodziców można jasno wywnioskować, że zarówno nabożeństwo jak i bal bardzo się podobały. Niektóre dzieci bardzo przeżyły procesję z kościoła do salek w obecności św. Brata Alberta w Jego relikwiach, z kolei niektóre dzieci mówiły, że ten bal był najlepszy, na jakim do tej pory były.

Czy za rok bal się odbędzie? Prawdopodobnie mnie już w Iławie nie będzie, gdyż po trzech latach posługi w pierwszej parafii po święceniach będę już na innej placówce, ale myślę, że mój następca będzie kontynuował to działanie ewangelizacyjne. A jeśli tak, to w jakim miejscu? To już zostawiam Opatrzności Bożej.


  2015-11-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98540522REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.