Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2006-11-15

Iława wróciła do centrum


Decyzją mieszkańców przez najbliższe 4 lata Iławą rządzić będzie niepodzielnie Platforma Obywatelska, a tak naprawdę formacja byłego burmistrza Adama Żylińskiego. Z kolei kandydaci pseudo-lewicowego komitetu Jarosława Maśkiewicza nie dostali nawet jednego mandatu w miejskiej radzie!


W spektakularny sposób, już po pierwszej turze, burmistrzem Iławy został Włodzimierz Ptasznik, 59-letni kandydat PO.

– Nie spodziewałem się aż takiego sukcesu, tak naprawdę jeszcze to do mnie nie dociera – powiedział nam Ptasznik następnego dnia po wyborach. – Miałem nieźle zrobioną kampanię, której przewodziła Bernadeta Hordejuk. Za nami stał dobry, zaangażowany zespół.

Jak to się udało, skoro głośniejszą i bardziej ekspansywną kampanię na burmistrza prowadziła Aleksandra Skubij?

– Bo ulica mówiła co innego – uważa Seweryn Szczepański, tzw. „młody z PO” (28 lat). Kandydował do rady, ale z 59 głosami nie dostał się do ratusza. – U nas była praca zespołowa i rzeczywiste zaangażowanie na rzecz lidera. Ja sam do głosowania na Ptasznika przekonałem kilkadziesiąt osób.


KOMPROMITACJA

Dla porównania ze Szczepańskim – obecny wiceburmistrz Iławy Henryk Lisaj też kandydował do miejskiej rady i dostał ledwie... 43 głosy. Jak na drugą osobę w mieście – kompromitująca porażka.

Lisaj startował z lokalnego komitetu Wspólnota Terytorialna, który na burmistrza popierał dotychczas panującego Jarosława Maśkiewicza (wykreślonego z listy kandydatów z racji prawomocnego wyroku sądowego). Komitet ten jest jedynym w Iławie, który nie wprowadził do iławskiej rady żadnego swojego człowieka!

Nie dostał się do ratusza nawet niemal etatowy, wieloletni radny Stanisław Żygadło. Postawił nie na tego konia?...


SKUBIJ GRATULUJE PLATFORMIE

– Gratuluję Włodkowi Ptasznikowi i wszystkim radnym PO, którzy objęli władzę w mieście i powiecie – powiedziała za pośrednictwem „Kuriera” przedwyborcza faworytka, Aleksandra Skubij. – W całym kraju głosowano na PO i ja z tym wyborem nie polemizuję. Szanuję go. Mój komitet był lokalny, dlatego cieszę się i z tych prawie 3 tysięcy głosów oddanych na moją osobę.

– To nieprawda, że ludzie „polecieli” na Platformę! – zaprzecza Maciej Rygielski, szef PO w powiecie iławskim. Startując na radnego dostał ponad 400 głosów. – Po prostu chcieli kogoś innego do rządzenia miastem. Na Ptasznika głosowali ludzie z lewa i z prawa. Podobnie do sejmiku na Adama Żylińskiego, który w samej Iławie dostał ponad 5 tysięcy głosów!


OBSADA W RATUSZU

PO ma w iławskiej radzie 11 na 21 mandatów, czyli bezwzględną większość. Do tego burmistrz z PO. Oznacza to, że wszystkie decyzje dotyczące Iławy przez najbliższe 4 lata zależeć będą od ludzi z Platformy.

– Jesteśmy jednak otwarci na współpracę ze wszystkimi ugrupowaniami w radzie, dla dobra Iławy – deklaruje Maciej Rygielski.

Kto będzie zastępcą burmistrza? Kto sekretarzem miasta? Czy skarbnik Janina Okołowska, żelazna dama iławskich finansów, utrzyma posadę? O tym również zadecyduje PO.

Póki co zarówno Ptasznik, jak i Rygielski uspokajają, że rozmowy o stanowiskach dopiero są w toku. Podkreślają, że zatrudnieni zostaną fachowcy „do roboty”, pozyskiwania pieniędzy z Unii, a nie politykierzy.

Na plotkarskiej giełdzie jednak krążą już nazwiska. Niemal pewne jest, że wiceburmistrzem zostanie człowiek, który już pełnił tę funkcję, a obecnie jest w nowej radzie – Stanisław Kieruzel. To spec od samorządowych inwestycji.

Z kolei sekretarzem ma zostać zaufana kobieta Platformy... Bernadeta Hordejuk.

A kto zajmie nie tyle dobrze płatny, co prestiżowy fotel przewodniczącego Rady Miejskiej w Iławie? Zbigniew Rychlik? Niewykluczone, że sam Rygielski. Ten, zapytany przez nas, nie zaprzecza, że obejmie jakąś funkcję, ale wyłącznie w radzie, bo zawodowo pozostanie nauczycielem.


TERAZ CHWILKĘ ODPOCZNIE

Rodzina Włodzimierza Ptasznika przyjęła jego sukces bez nadzwyczajnej euforii, ale bardzo ciepło. Gratulacje napływają zresztą z każdej strony.

– Ludzie gratulują zarówno mnie, jak i mojej żonie, która jest nauczycielką w iławskim liceum – mówił w poniedziałek nowy burmistrz Iławy. – Aż ucho boli mnie od komórki. Jestem już zmęczony... Musze nieco odpocząć i wykurować gardło, bo trochę się przeziębiłem.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Karty już rozdane? Po prawej – Maciej Rygielski, szef PO
w powiecie. Czyżby nowy przewodniczący rady w Iławie?
Obok Zbigniew Rychlik, radny PO, który zapewne podzieli
z Rygielskim miejsce w prezydium rady. On również może
zostać przewodniczącym...


Co z powiatem?

W Radzie Powiatu Iławskiego jak zwykle rządzi polityka
oderwana od rzeczywistości. Ludzie zagłosowali, a nadal
nie wiadomo, kto będzie rządził powiatem.

  2006-11-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97235600REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.