Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2014-10-29

„Iława schudła już 500 kilo!”


Otyłość jest jednym z najbardziej widocznych i zbyt często lekceważonych problemów zdrowotnych. Jest stanem, w którym nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w ciele wpływa w niekorzystny sposób na stan zdrowia oraz codzienne funkcjonowanie w aspekcie fizycznym, psychicznym i społecznym. Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, to najpoważniejsza choroba żywieniowa na świecie.


Dużo mówi się o nadwadze. Reklamy proponują nam łatwe i szybkie odchudzanie bez wysiłku i konieczności ograniczenia jedzenia.


SZYBKO NIE ZNACZY MĄDRZE

W Internecie można znaleźć coraz to nowe specyfiki, dzięki którym, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, mamy cudowne ciało i sylwetkę w kilka dni. Szybko, łatwo i przyjemnie, ale w odchudzaniu to tak nie działa, waga wraca jak bumerang. Niemal każdy zna efekt jo-jo.

Z drugiej strony słychać głosy, że należy akceptować siebie takim jakim się jest, ale do jakiego momentu i ile siebie można zaakceptować? Czy w myśl zasady „kochanego ciała nigdy za wiele” możemy pozwolić na szkodzenie własnemu zdrowiu?

Niewątpliwie nadwaga i otyłość są problemem dzisiejszych czasów. Co z tym robić? Godzić się, akceptować i uznać, że to rodzinne, bo skoro tak miała babcia, tak ma mama to ja też jestem skazana na dużą wagę? Że tak już musi być?

Nie musi, nadwagi należy się pozbywać. Prowadzi ona do otyłości, a otyłość to podstawa tak poważnych chorób jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory złośliwe – zwłaszcza jelita grubego, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa czy zespół bezdechu sennego.

To choroby, które przez wiele lat bardzo upośledzają jakość życia i często kończą się przedwczesną śmiercią.


SKĄD OTYŁOŚĆ?

Dzisiaj życie to ogromne tempo, stresy, różne zanieczyszczenia środowiska w którym żyjemy, taśmowa produkcja żywności, chemia we wszystkim czego dotkniemy. Ciągle nie mamy czasu – zwłaszcza dla siebie.

Zdobycze cywilizacji umożliwiają nam wygodne życie, nieograniczony dostęp do żywności. Chętnie korzystamy z tego „dobrodziejstwa”, często w sposób nieumiejętny i w nadmiarze. Płacimy wysoką cenę za postęp cywilizacyjny a jest to cena zdrowia.

Ze świata niedożywionego do niezdrowo przejedzonego przeszliśmy w 20 lat. Nie jest już żadną tajemnicą, że istnieje bezpośrednia zależność między jedzeniem i stylem życia a naszym zdrowiem. „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…” – mówił Kochanowski.

Doświadczamy tego psucia, zastanawiając się „dlaczego ja”? Odsuwamy od siebie fakt, iż pracujemy na to sami z dużą konsekwencją i uporem, przez całe lata. Dzisiaj statystycznie żyjemy dłużej, lecz nie zawsze jest to dłuższe życie w zdrowiu.
Mamy jednak wybór i w dużej mierze to od nas zależy czy tak musi być.

MODA CZY KONIECZNOŚĆ?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o epidemii otyłości na świecie. Znacznie więcej ludzi umiera obecnie z powodu otyłości niż z niedożywienia.

W przypadku dorosłych o otyłości mówimy, gdy wskaźnik masy ciała, czyli BMI (kg/m2) przekracza 30. Jednak sam BMI nie mówi wszystkiego, bo nie zawsze waga jest problemem, ważniejsze jest co stanowi tę wagę – ile tkanki tłuszczowej i jak jest ona rozmieszczona.

Dość popularne jest myślenie, że im większy brzuch, tym wyższa stopa życiowa. Nic bardziej mylnego. Bo właśnie otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna. Występuje nie tylko u mężczyzn, ale zwłaszcza przez nich jest bagatelizowana.

W zdrowym odchudzaniu nie chodzi o to by każdy miał rozmiar 36, 38, ale już rozmiar 46, 48 i więcej to zdecydowanie za dużo. Obwód w pasie ponad 80 cm u pań i 90 cm u panów to zwiększenie ryzyka wystąpienia Alzheimera oraz realne zagrożenie dla życia.

Wiele osób podejmuje różne formy aktywności fizycznej by schudnąć – bo sport to zdrowie, ale osoby z dużą nadwagą mogą sobie czasem bardziej tym zaszkodzić niż pomóc, a utrata wagi będzie znikoma. Sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych i dodatkowo wzmocnienie tego dowolną aktywnością fizyczną.


CENTRUM ODCHUDZANIA I ODŻYWIANIA

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie – „czy odchudzanie to moda czy konieczność?” – nie powinna być trudna. Można i należy schudnąć, ale zdrowo i rozsądnie, dając sobie szansę na utrzymanie wagi i kondycji. Zatem co robić?

Od marca 2013 roku działa w Iławie Poradnia Centrum Odchudzania i Odżywiania. Jej celem jest budowanie świadomości prozdrowotnej oraz rozwijanie i utrwalanie kompetencji w zakresie zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków żywieniowych.

W Iławie już sporo osób zdecydowało się na zmiany, schudli, odmłodzili się biologicznie i korzystają z życia w zdrowiu i pełnej energii.

W Centrum Odchudzania i Odżywiania Badanie Analizy Składu Ciała zrobiło już około 1000 mieszkańców Iławy i okolic.

Odbyło się kilka edycji Kursów Odchudzania i Zdrowego Odżywiania, Oferta Poradni COiO skierowana jest do każdego, kto chciałby poznać lepiej potrzeby swojego ciała i trwale zmienić złe nawyki żywieniowe.

Otyłość jest chorobą. To problem XXI wieku, ze stałą tendencją wzrostową, także wśród dzieci i młodzieży. Według GUS z 2009r w Polsce 61% mężczyzn i 45% kobiet miało nadmierną masę ciała. Dzisiaj jest ich znacznie więcej.

Czy jesteś wśród nich? Jeżeli tak, to nie czekaj dłużej i już teraz zadbaj o kondycję swojego ciała, bo nigdy nie jest za późno aby zacząć! Zrób pierwszy krok, skorzystaj z oferty Poradni Centrum Odchudzania i Odżywiania w Iławie.

NINA J-RÓŻYCKA
promotor zdrowiaCENTRUM ODCHUDZANIA I ODŻYWIANIA
Iława, ul. 1 Maja 3b, koło „budowlanki”
tel. kom. 606-204-480

To, jak chcemy wyglądać zależy tylko od na samych.Regularna kontrola masy ciała pomoże nam
osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zdrowie.
Dzięki odpowiedniemu nastawieniu będziemy mogli
cieszyć się wspaniałą kondycją przez długie lata.  2014-10-29  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100452683REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.