Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2010-10-06

Iława bez koszy na śmieci


Na sesji iławskiej rady jak zawsze gorąco. Burmistrz tradycyjnie został zasypany pytaniami. Naszych reprezentantów interesował m.in. postęp budowy basenu, brak śmietników na alei nad Jeziorakiem i przejście dla pieszych na ulicy Ostródzkiej.


OPÓŹNIENIE NA BASENIE

Radny Waldemar Musialik: – W jakim stadium znajduje się budowa basenu i czy będzie on oddany w terminie?

Burmistrz Włodzimierz Ptasznik: – Mam dylemat. Nie wiem, czy pozwolić wykonawcy na przedłużenie budowy. Gdybym się nie zgodził, wykonawca musiałby zapłacić karę w wysokości 15 tysięcy złotych i roboty prawdopodobnie przedłużyłyby się jeszcze bardziej. Skłaniam się ku temu, by pozwolić im przedłużyć budowę, ale jeszcze w tym roku do tego basenu wejść.

Marszałek województwa, który zarządza unijną dotacją na tę inwestycję, zgodził się na przedłużenie budowy do końca stycznia przyszłego roku.

Jednocześnie inwestor postanowił wydać kolejne 1,2 mln zł na przesunięcie stacji transformatorowej pod budowanym obiektem oraz zmianę niektórych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych na nowocześniejsze.


EKSMISJA LOKATORKI

Radna Anna Zakrzewska: – Zgłosił się do mnie mieszkaniec bloku z ulicy Andersa. Prosił mnie o interwencję w sprawie niewykonania eksmisji jednej lokatorki. Zakłócanie spokoju mieszkańcom trwa od kilku lat. Nakładane przez policję mandaty nie przynoszą skutku. Mieszkańcy pisali także do urzędu. Otrzymali następującą odpowiedź: „Gmina nie dysponuje żadnym lokalem, do którego możliwe byłoby wyeksmitowanie uciążliwej lokatorki. W najbliższym czasie nie jesteśmy w stanie rozwiązać zaistniałej sytuacji.” Jak pan burmistrz widzi rozwiązanie tej i podobnych sytuacji w naszym mieście?

Burmistrz Ptasznik: – Proszę o skierowanie pisemnego wniosku, który pani ma do mnie. Problemy patologii trzeba rozwiązywać i eliminować.

Problem z lokatorką urządzającą głośne libacje nie jest jednak prosty do rozwiązania. Jak bowiem w przerwie sesji powiedział nam Ryszard Ławrynowicz, prezes Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, obecnie w Iławie na orzeczoną sądownie eksmisję czeka 116 lokatorów, z czego około połowa swoim zachowaniem sprawia problemy sąsiadom.

– Przeniesienie takiej patologicznej rodziny innym lokatorom pod nos to nie rozwiązanie. Nie jest nim także tworzenie w mieście gett, gdzie całe budynki zasiedlane byłyby ludźmi z podobnego środowiska – komentuje Ławrynowicz. – Z kolei obecnie prawo nie zezwala na tak zwaną „eksmisję na bruk”.


BĘDĄ DYMY

Radna Zakrzewska odczytała też petycję 19 osób mieszkających na osiedlu Gajerek: „Na osiedlu budowane są bloki. Większość mieszkańców domków jednorodzinnych pali w piecach centralnego ogrzewania, co w okresie jesienno-zimowym może powodować konflikt z powodu zadymienia bloków. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o podłączenie nas do elektrociepłowni oraz o dofinansowanie tej inwestycji”.

Burmistrz: – Sami państwo doskonale wiecie, że nasze dążenia są takie, by Energetykę Cieplną (na dziś spółkę miasta i osób prywatnych – red.) sprzedać. Mamy już cztery oferty kupna. Chcielibyśmy, by były złożone jeszcze dwie. Wtedy z sześciu wybralibyśmy najbardziej dla nas korzystną. Wiecie, jak wygląda budżet, ze względu na wykonywanie dużych inwestycji w naszym mieście.


POWOLI, ALE PLANOWO

Radny Edward Bojko: – Wielu mieszkańców Iławy niepokoi tempo remontu ulicy Narutowicza. Moim zdaniem postęp robót jest znikomy.

Burmistrz: – Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.


NA DRUGĄ STRONĘ

Radny Eugeniusz Dembek: – Przy natężonym ruchu na ulicy Ostródzkiej mieszkańcy nie mogą spokojnie przejść z przystanku autobusowego na drugą stronę ulicy. Chciałbym prosić o wyjście, jakie zastosowano na nowej obwodnicy, czyli przejście dla pieszych z sygnalizacja świetlną na żądanie. To nie jest mój pomysł, tylko mieszkańców osiedla.

Burmistrz: – Trafna uwaga. Drogę tę remontuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Myślę, że można z nimi to ustalić i dojść do porozumienia.


PLACE ZABAW NIE TYLKO DLA DZIECI

Radny Eugeniusz Chomik: – W Polskich miastach coraz więcej placów zabaw jest wyposażonych nie tylko w sprzęt dla dzieci, ale również urządzenia dla rodziców i osób starszych. Jaka jest możliwość, by w przyszłym roku jeden plac zabaw wzbogacić o takie mechanizmy?

Radna Elżbieta Prasek: – W Iławie w ogóle brak placu zabaw dla dzieci z prawdziwego zdarzenia. Chodzę z moim wnukiem i mam teraz ten problem. Wizja, którą przedstawił kolega jest ciekawa.

Burmistrz: – Uważam, że przynajmniej dwa takie miejsca powinny powstać. Poczyniliśmy starania, by pomysł z urządzeniami dla dorosłych na placach zabaw wprowadzić w życie.


SPOTKANIE Z WASIAKIEM JESIENIĄ

Radny Włodzimierz Harmaciński: – Czy udało się burmistrzowi spotkać z panem Wasiakiem, który miał zainwestować w duży zakład części samochodowych? Czy on unika spotkania i nic na ten temat nie wiemy?

Burmistrz: – Nie rozmawiałem, ale myślę, że do takiej rozmowy dojdzie. Potwierdzę tylko, że pan Wasiak utrzymał dofinansowanie na uruchomienie innowacyjnego zakład produkcji części samochodowych. Umówiliśmy się, że jesienią da mi znać.


PSIE PAKIETY ZNÓW ZMORĄ MIESZKAŃCÓW

Radna Prasek: – Proszę albo o likwidację psich pakietów, albo to, by służby, które za to odpowiadają dopilnowały swoich obowiązków. To nie są psie pakiety, tylko śmietniki, które służą ludziom do wrzucania odpadów. Dużo spaceruję i jeszcze nie zdarzyło mi się widzieć, by ktoś z psiego pakietu korzystał zgodnie z jego przeznaczeniem.

Burmistrz: – Przekażę tę sprawę do pani Bogusławy Bandelewskiej (kierownik referatu ochrony środowiska w ratuszu – red.).


ZAŚMIECONA ALEJA

Przewodniczący rady Zbigniew Rychlik: – Wiele osób jeździ na rowerach i spaceruje aleją Jana Pawła II. Proszą, by postawić tam pojemniki na śmieci.

Burmistrz: – Przekażę tę sprawę do wydziału bieżącego utrzymania miasta.

Wiceburmistrz Bernadeta Hordejuk: – Wystąpimy do starostwa, by z funduszów ochrony środowiska pomogli nam kupić nowe kosze na śmieci.


PODZIĘKOWANIE ZA ROZBIÓRKĘ

Bojko: – Chciałbym podziękować za to, że wizja budowy ronda na ulicy Skłodowskiej, 1 Maja i Wiejskiej staje się realna. Dziękuję, że w związku z budową zostanie zlikwidowany budynek numer 1 Maja 33, o co kiedyś interpelowałem.

NATALIA ŻURALSKA
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Ryszard Ławrynowicz, prezes Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego: – Na orzeczoną przez sąd eksmisję czeka 116 lokatorów, z czego połowa swoim zachowaniem sprawia problemy sąsiadomNa remontowanym odcinku ulicy Ostródzkiej na wysokości przystanku ZKM brak przejścia dla pieszych…… dlatego radny Eugeniusz Dembek zaproponował…… by zrobić tam sygnalizację świetlną na żądanie pieszego – niczym na nowej obwodnicy północnej, łączącej ulicę Ostródzką z DąbrowskiegoBudynek numer 33 na ulicy 1 Maja (tzw. „stara poczta”) zostanie zburzony w związku z budową ronda w sąsiedztwieRadna Elżbieta Prasek zauważyła, że psie pakiety
nie spełniają swojej funkcjiRadna uważa, że ludzie traktują psie pakiety
jak zwykłe śmietnikiRadny Edward Bojko (po lewej) pytał, dlaczego remont ulicy Narutowicza tak się wlecze, Włodzimierza Harmacińskiego
(w środku) interesowało spotkanie burmistrza z panem Wasiakiem w sprawie budowy fabryki, zaś Eugeniusz Chomik (z prawej) chciałby, żeby w Iławie powstały innowacyjne
place zabaw – nie tylko dla dzieciPrzewodniczący rady Zbigniew Rychlik zauważył, że papiery
na alei Jana Pawła II (tzw. „obwodnicy wschodniej”) leżą,
a śmietników brak

  2010-10-06  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100444372REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.