Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Więcej...

INFORMACJE

2005-10-05

„Heca” pozytywnie rozkręcona


Na początku żonglowali cytrynami, teraz mają własne, profesjonalne akcesoria cyrkowe. Są znani w Polsce i różnych zakątkach świata. Kochają to, co robią, a swojej pasji oddają się bez reszty. Często bywają gośćmi programów telewizyjnych. Na co dzień spotkasz ich w Lipinkach, małej wsi pod Biskupcem.

Lipinki to nieduża wieś w gminie Biskupiec. Aż 5% jej społeczności to cyrkowcy występujący w zespole „Heca” i choć nazwa ich grupy jest trochę „dla jaj”, swoją artystyczną pasję traktują bardzo poważnie. Stąd też tak spektakularne sukcesy, jakie odnoszą w Polce i na świecie. A jak to się wszystko zaczęło?

DUŻY UCZY MAŁEGO

Grupa cyrkowa „Heca” prężnie działa już 9 rok. Założyła ją Ewa Dembek, nauczycielka muzyki, a do niedawna także dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinkach.

Pani Ewa, która uczyła już w tej szkole tańca i do dziś prowadzi grupę teatralną (jej aktorzy podobnie jak cyrkowcy występują w różnych zakątkach świata), w 1996 roku postanowiła bliżej poznać tajniki sztuki cyrkowej. Zapisała się na kurs z pedagogiki cyrku dziecięcego i jeszcze w tym samym roku założyła własną grupę.

– Na początku przychodziła niecała dwudziestka dzieci, a teraz jest nas dwa razy więcej – mówi pani Ewa. – Zanim dorobiliśmy się piłek, obręczy i maczug, żonglowaliśmy cytrynami!

„Heca” to jednak nie tylko żonglerka, ale także akrobatyka, klownada, iluzja i pokazy ogniowe. Grupa zbiera się raz w tygodniu i ćwiczy na sali gimnastycznej szkoły w Lipinkach.

– Wszystko, czego uczyłam się na kursie, ćwiczyłam na moich małych artystach – śmieje się instruktorka. – Teraz ci pierwsi uczniowie mają po 20 lat. Są liderami cyrku, zajmują się doskonaleniem technik, przygotowują programy i uczą początkujących. Nasza najmłodsza artystka ma 6 lat, ale występuje już od dwóch.

JEŻDŻĄ PO ŚWIECIE,
ŁAGODZĄ OBYCZAJE

Mali i duzi artyści są bardzo zżyci z panią Ewą. Dopadają ją nawet na przerwach w szkole i pytają o próby.

– Cyrk odgrywa bardzo dużą rolę w ich życiu – uważa nauczycielka. – Leczy z nieśmiałości i zwiększa samoocenę. Dzieci spełniają się, odnoszą sukcesy, poznają nowych ludzi i zwiedzają świat.

Dzięki nawiązaniu przez Ewę Dembek kontaktów zagranicznych w ramach programu „Sokrates”, cyrkowcy jeżdżą po całym świecie. Kilkakrotnie już byli na Litwie, Ukrainie, a także w Holandii, Niemczech, Portugalii, Irlandii, Rumunii, Rosji i Kaliningradzie.

– Chyba najlepiej wspominają Rumunię, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym wystawiliśmy sztukę pantomimiczną z cyrkiem w roli głównej i zajęliśmy pierwsze miejsce. Dzieciaki po raz pierwszy rozdawały autografy! – dodaje pani Ewa.

Wszystkie podróże finansowane są w ramach wspomnianego programu „Sokrates”.

– Przyjaźnimy się z grupą cyrkową z Berlina i co roku jeździmy do siebie na warsztaty. Raz jesteśmy gospodarzami, a raz gośćmi – kontynuuje rozmowę instruktorka. – Niemieccy pedagodzy są pod wrażeniem naszej umiejętności rozbudzania zainteresowań cyrkiem u innych, zwłaszcza u trudnej młodzieży.

Pełnoletni artyści z „Hecy” robią nie tylko karierę, ale i pieniądze. W wakacje i ferie występują w Dubaju albo na Katarze.

POZYTYWNE GWIAZDY

Zdaniem pani Ewy, która założyła ostatnio Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Kładka”, szkoły powinny pełnić nie tylko rolę edukacyjną, ale także, szczególnie te wiejskie, krzewić kulturę i rozwijać zainteresowania.

Fakt wybicia się z tak małej miejscowości nie pozostał niezauważony przez ogólnopolskie media. „Hecę” można już było oglądać w tak popularnych programach telewizyjnych jak: „5-10-15”, „Talent za talent”, „Ja tylko pytam”, a nawet w „Magazynie reporterów”, gdzie – obok patologicznych skłonności dzisiejszej młodzieży – przedstawiono jedyny pozytywny materiał, dotyczący właśnie artystów z Lipinek i ich sposobu na spędzanie wolnego czasu.

MAGDA MAJEWSKAEwa Dembek założyła grupę cyrkową 9 lat temu. Zajęcia prowadzi raz w tygodniu, ale dzieciaki oblegają ją także na przerwach w szkole, gdzie uczy muzyki. Wspólne wyjazdy w różne zakątki Polski i świata sprawiły, że są bardzo zżyte ze swoją nauczycielką.„Heca” jeździ po całym świecie, ale występuje też w Polsce. Ostatnio dali popis w Brodnicy podczas VI Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkań Cyrkowych, których organizatorką jest sama Ewa Dembek. W najbliższym czasie artyści wyjeżdżają na Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy do Berlina.


  2005-10-05  

 TWOJE ZDANIE
[...]
[OCENZUROWANO]
~[...]
2006-10-07
Heca jest super
Byłam na obozie i tam było dwóch członków hecy, którzy prowadzili zajęcia, w jednym z nich się...
~zakochana
2006-11-15

Wróć   Góra strony
95930332REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.