Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Więcej...

INFORMACJE

2003-08-05

GLINIARZE „POMOGLI” MU WSTAĆ


Policjanci podczas zatrzymania
złamali rękę podejrzanemu o pobicie.

Jarosław Laskowski został zatrzymany przez policję za rzekome pobicie kolegi. Jednak to on dziś czuje się pokrzywdzony. Jak nam powiedział, policjanci podczas zatrzymania złamali mu rękę. Lekarze odwiedzający zatrzymanego na komendzie leczyli jego złamaną rękę... okładami z altacetu. Teraz pan Jarosław jest na zwolnieniu lekarskim. Sprawę zgłosił do prokuratury.

Niedziela, 6 lipca. W Wikielcu, wsi oddalonej kilka kilometrów od Iławy, odbywał się wiejski festyn. Sporo ludzi i jeszcze więcej kufli piwa. Można by rzec: o nieszczęście nietrudno.

PCHNĄŁ NA GLEBĘ

Jest około godziny 19:00. Do Jarosława Laskowskiego, mieszkańca Wikielca, podszedł Adam K., także mieszkaniec tej wsi. Mężczyzna twardo twierdził, że Laskowski pobił jego brata.

– Podszedł do mnie Adam K., i zapytał mnie, dlaczego pobiłem jego brata – wspomina Jarosław Laskowski. – Byłem zdziwiony. Zaprzeczyłem, bo przecież nikogo nie pobiłem. On odwrócił się na pięcie i dodał, że wzywa policję. Powiedziałem, że dobrze, bo wszystko się spokojnie wyjaśni.

Na miejsce, gdzie odbywał się festyn, bardzo szybko przyjechał radiowóz z dwójką policjantów. Pan Jarosław siedział przy stoliku razem z żoną, dziećmi i rodziną żony.

– Policjanci podeszli do Adama, który z daleka wskazał na mnie palcem – opowiada dalej Laskowski. – Podszedł do mnie jeden z policjantów z pytaniem, czy nazywam się Jarosław Laskowski. Potwierdziłem i wstałem od stolika. Policjant chwycił mnie za lewą rękę. Odwinął ją do tyłu. Drugi chwycił dosyć silnie za prawą. Ten, który trzymał mnie za lewą rękę, w pewnym momencie mnie pchnął. Wysunąłem się policjantowi i upadłem na ziemię, na prawą rękę. Nie miałem zamiaru uciekać.

WEZWANI LEKARZE
NIE STWIERDZILI ZŁAMANIA

Funkcjonariusze skuli Laskowskiego i zabrali do radiowozu. Przewieźli do iławskiej komendy i osadzili w Policyjnej Izbie Zatrzymań.

– Narzekałem cały czas na ból ręki – opowiada Laskowski. – Wezwano do mnie lekarza. Około godziny 21:00 przyjechało pogotowie. Lekarka stwierdziła tylko potłuczenie ręki i zrobiła okład z altacetu. Następnego dnia rano, w poniedziałek, ręka bolała mnie jeszcze mocniej i była bardzo spuchnięta. Znów poprosiłem o lekarza.

Do izby zatrzymań przybył ponownie lekarz: – Nie znałem lekarza, nie znam jego nazwiska – tłumaczy zdenerwowany Laskowski. – Kazał mi tylko poruszać palcami u ręki. Zrobiłem to z bólem. Postawił diagnozę: ręka jest zbita, trzeba zrobić okład z rywanolu. Sanitariusz zrobił mi ten okład i pojechali.

WCHODZI PROKURATOR,
RĘKA JEDNAK ZŁAMANA

Laskowski został przesłuchany przez policję. Jak twierdzi, powiedział prawdę.

– Na policji złożyłem zeznanie, że nie pobiłem Krzysztofa K., brata Adama. Mam na to świadków – objaśnia. – Powiedziałem, że widziałem go na festynie, nawet z daleka powiedzieliśmy sobie cześć. Nie widziałem też żadnej bójki podczas trwania festynu. Podpisałem swoje zeznanie i około godziny 16:00 w poniedziałek wypuszczono mnie z komendy. Przyznam, że większość z ludzi na festynie była po kilku piwkach. Nie ukrywam, że sam też wypiłem.

W ubiegłą środę, 9 lipca, Laskowski złożył u prokuratora ustne powiadomienie. Następnego dnia w tej samej prokuraturze złożył pisemne doniesienie, że podczas zatrzymania policjanci użyli wobec niego zbyt dużej siły fizycznej, czego następstwem jest złamana ręka. Zostało to potwierdzone przez lekarza chirurga, który przyjął go we wtorek w przychodni i jako pierwszy skierował domniemanego sprawcę na badania rentgenowskie.

– W poniedziałek, jak mnie wypuszczono, było już niemożliwe skorzystać z porady chirurga w przychodni – wyjaśnia Jarosław. – We wtorek poszedłem do lekarza rodzinnego po skierowanie do chirurga. Zrobiono mi prześwietlenie. Okazało się, że to złamanie piątej kości dłoni z przemieszczeniem. Mam 30 dni zwolnienia lekarskiego.

NIE WYLEGITYMOWALI SIĘ

Jak opowiada Laskowski policjanci, którzy złamali mu rękę, widzieli go w prokuraturze, gdy był tam z doniesieniem. Wykonali gest w jego stronę, wytykając palcem. Co miało to oznaczać? Można się tylko domyślać.

– Żaden z nich w czasie, gdy mnie zatrzymywali, nie wylegitymował się – mówi Laskowski. – Nie powiedzieli też, za co mnie zatrzymują i jakie mam prawa. Domyślałem się, że chodzi o Krzysztofa K., ale oni powinni byli mnie uświadomić.

Od tamtej nieszczęsnej niedzieli pan Jarosław nie rozmawiał z Adamem K. Rzekomo pobity Krzysztof K., jak twierdzi Laskowski, w trzy dni po całym zdarzeniu spokojnie pracował na budowie, jak gdyby nigdy nic. Podobno obrażenia, jakich się nabawił na festynie, to tylko nieznaczący krwotok z nosa.

W zgodzie z przepisami policja ma prawo zatrzymać każdego do wyjaśnienia na 48 godzin w Policyjnej Izbie Zatrzymań. W kilku przypadkach dopuszcza się takowe zatrzymania nawet do 72 godzin.

JOANNA MAJEWSKA

  2003-08-05  

 TWOJE ZDANIE
przesada
znam Laskowskiego osobiście, to pijak awanturnik i debil. a policjanci zachowali się ok. Byłem i...
~były czytelnik NKI
2003-08-22
To też bzdura !!!
Nie wyrzucono mnie, tylko sama odeszłam! I kto tu mówi o taniej sensacji?! Jak się wie zero, to...
~JoMay
2003-08-28
popłoczyny
Ja do tego wpisu wyżej. Nie ma to jak „obiektywny” obserwator, który osobiście...
~Bolo
2003-08-23
Iławska do klopa
Bolo ma rację. "Gazeta Iławska" nawet do klopa się nie nadaje, nie mówiąc o czytaniu. A Majewska to...
~Heniek, Olsztyn
2003-08-25
To fakt...
Do klopa kompletnie się nie nadaje, bo ma ciulową farbę i tyłek brudzi... do niczego, ani to czytać...
~Alojz
2003-08-25
Iławska policja bezkarna
Iławska policja nie po raz pierwszy używa zbyt duzej siły fizycznej wobec zatrzymanych. Sam byłem...
~hACCP
2004-08-16

Wróć   Góra strony
95930770REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.