Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Więcej...

INFORMACJE

2010-07-07

Dyrektor szpitala w ogniu pytań radnych


Iwona Orkiszewska, dyrektor Powiatowego Szpitala w Iławie, na sesji iławskiej rady przedstawiła stan i perspektywy opieki medycznej oraz rozwoju placówki. Po prezentacji odpowiadała na pytania radnych.


Iwona Orkiszewska, dyrektor iławskiego szpitala, przedstawiła na sesji rady pracę poszczególnych oddziałów. W swojej prezentacji szczegółowo opowiedziała o personelu pracującym w placówce oraz wymaganych remontach.

– Około pięciu tysięcy metrów kwadratowych w szpitalu musi być zmodernizowanych do 2012 roku – poinformowała. – Planowane wydatki z zakresu remontu i modernizacji na ten rok sięgają ponad 3 milionów złotych.

Po prezentacji radni zasypali ją pytaniami.


PRANIE I GOTOWANIE ZLECAMY

Radny Włodzimierz Harmaciński: – Przedstawiła pani, że w szpitalu jest siedemnaście poradni specjalistycznych. Czy to sprawa nomenklatury? Kiedyś była poradnia specjalistyczna i gabinety. To tak poważnie brzmi, że mamy aż tyle poradni.

Orkiszewska: – Poradnie to w tym momencie gabinety specjalistyczne. Wynika to z nomenklatury, która funkcjonuje w naszych usługach medycznych i tak to jest zakontraktowane.

Harmaciński: – Czy jest możliwe wykonanie w szpitalnym laboratorium badań mikrobiologicznych?

Orkiszewska: – Myślę, że tak. Do tej pory nie było takich sygnałów ze strony społeczeństwa, ale nie ma przeszkód, by takie rzeczy uruchomić.

Harmaciński: – Ostatnio w prasie dosyć głośno opisana była sprawa żywienia. Z tego, co słyszałem, wiele szpitali w Polsce powraca do własnego żywienia i pralni. Okazuje się, że jest to tańsze i bezpieczniejsze. Nasze doświadczenia, jak widać, są nienajlepsze. Jak ocenia to pani dyrektor?

Orkiszewska: – Jeśli chodzi o usługi zewnętrzne, to w przypadku pralni są one bardziej opłacalne. Od lipca zeszłego roku zaoszczędziliśmy na tym około trzydziestu procent. Jakość też jest zadowalająca. Jeżeli chodzi o kuchnię, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ta szpitalna funkcjonowała w budynku przeznaczonym dziś do rehabilitacji. Nie spełniał on wymogów ministerstwa zdrowia. Modernizacja kuchni pochłonęłaby ogromne pieniądze. Nie byłoby to racjonalne. Rachunek ekonomiczny wskazuje, że dostarczanie posiłków z zewnątrz jest oszczędniejsze. Nie byłoby możliwości utworzenia kuchni w zasobach naszych budynków. W przetargach zaś trudno ocenić, jaka będzie jakość dostarczanych posiłków.

Radna Elżbieta Prasek: – Jaką sumą wygrał dostawca jedzenia z Brodnicy, że iławskie firmy nie są w stanie dostarczać jedzenia na miejscu. Dla mnie to absurd przywozić jedzenie z tak daleka. Wiem, że tutaj wchodzą w grę kwestie biznesowe, ale z tego, co słyszałam, chorzy opowiadają nieciekawe rzeczy o stanie jedzenia.

Orkiszewska: – W pierwszym przetargu żadna firma z Iławy nie wystąpiła. Brodnicki Caritas wygrał stawką 16,70 zł przy normalnym żywieniu. Przy dietach zaś kwota ta wzrasta do 21 zł. 10 czerwca zostało złożone wypowiedzenie tej firmie. Jesteśmy w trakcie wyłonienia nowego dostawcy. Zgłosiło się pięć firm. Dwie są z Iławy. Byłabym zadowolona, gdyby to jedna z nich z nami współpracowała. Transport byłby tańszy i łatwiejszy.


PORADNIA DLA SPORTOWCÓW

Radny Marcin Woźniak: – W Iławie funkcjonuje sporo klubów i stowarzyszeń sportowych. Jaka jest szansa, by w szpitalu ponownie utworzyć poradnię medycyny sportowej?

Orkiszewska: – Z tego, co mi wiadomo, szpital nie ma możliwości pozyskania lekarza z uprawnieniami do badań sportowych. Był taki okres, że taka poradnia funkcjonowała. To był lekarz pracujący na naszym terenie, ale nie był przez nas zatrudniany. To kwestia rozmów z nim.

Woźniak: – Które oddziały w szpitalu generują straty z wyjątkiem psychiatrii i tzw. odwykowego?

Orkiszewska: – Szpitalny oddział ratunkowy, oddział wewnętrzny, chirurgii ogólnej i pediatryczny. Wynika to z niedoszacowania wysokości kontraktu, a nie z organizacji tych oddziałów.


MNIEJ ŁÓŻEK

Radna Prasek: – Z tego, co pamiętam, oddział wewnętrzny miał zawsze wielkie oblężenie. Tam było minimum pięćdziesiąt łóżek. W danych statystycznych, które dyrektor przedstawiła, widzę, że pozostały dwadzieścia cztery. Czy to wystarczająca liczba?

Orkiszewska: – Pozostały dwadzieścia dwa łóżka. To drastyczna zmiana, ale ilość jest wystarczająca. Chcemy uruchomić oddział kardiologiczny, który przejmie też przypadki sercowe. Na stan dzisiejszy nie widzimy drastycznych problemów związanych z brakiem łóżek na tym oddziale.

Radny Jerzy Starczewski: – Czemu w naszym szpitalu nie ma bakteriologii?

Orkiszewska: – Niestety laboratorium bakteriologii zostało przekazane firmie na zewnątrz. Te badania wyjeżdżają do Olsztyna. Powodem był brak kadry.

Starczewski: – Oddział położniczo-ginekologiczny ma 1332 metry kwadratowe. Są tam 32 łóżka. Z czego wynika to, że jest tak mało łóżek na takiej dużej powierzchni?

Orkiszewska: – Można powiedzieć, że na tym oddziale znajdują się cztery pododdziały: ginekologiczny, położniczy, trakt porodowy i oddział neonatologiczny, czyli noworodkowy. Wymagane są do nich dodatkowe pomieszczenia uregulowane przepisami.

Radny Henryk Witkowski: – Czy potrzeby, które pani omawiała, dla każdego oddziału są związane z wymogami unijnymi?

Orkiszewska: – Głównie, ale nie tylko. Wynikają też z potrzeb lekarzy do świadczenia usług medycznych w coraz wyższym standardzie.

Witkowski: – Czy mogłaby pani przedstawić jakąś kwotę w przybliżeniu, która jest potrzebna na ich realizację?

Orkiszewska: – Niestety, są to tak ogromne kwoty, że nie jestem w stanie teraz tego obliczyć.

Witkowski: – Jaki jest ostateczny termin realizacji tych potrzeb?

Orkiszewska: – Rozporządzenie ministra zdrowia mówi o programie dostosowawczym, w którym wyznaczony jest termin 31 grudnia 2012 roku.


PARKINGOWE KLEPISKO

Radna Anna Dufrat: – Szpital nie ma parkingu. Taksówki często zatrzymują się przy SOR. Za szpitalem jest tylko klepisko. To wielkie uniedogodnienie nie tylko dla pacjentów, ale i pracowników.

Orkiszewska: – Na dzień dzisiejszy priorytetem są oddziały, które trzeba wyremontować.

Starczewski: – W Iławie, żeby się zarejestrować do okulisty czy neurologa w ramach NFZ, trzeba bardzo długo czekać.

Orkiszewska: – Jestem po spotkaniu z dyrektorem NFZ. Jest tendencja, by zwiększyć dostępność do poradni specjalistycznych. Zobaczymy, na ile przełoży się to na stan faktyczny. Fundusz przelicza nam określoną liczbę pacjentów na pewien czas.

Starczewski: – Pod łącznikiem szpitalnym w zimę można dosłownie skuwać lód. To wina dziurawych rynien.

Orkiszewska: – Zima dała wszystkim w kość. Będziemy brali to pod uwagę.


REJESTRACJA I KOLEJKI

Starczewski: – By dostać się na oddział neurologii czy rehabilitacji, trzeba czekać nawet osiem miesięcy. Dla mnie jest to wyjątkowo długi czas. Czym to jest spowodowane?

Orkiszewska: – Jeśli chodzi o rehabilitację, to jest to uzasadnione ilością kontraktów. Jeżeli nie ma potrzeby nagłego ratowania zdrowia, obowiązuje kolejka oczekujących. Natomiast pierwsze słyszę o dużych kolejkach do oddziału neurologicznego, tym bardziej, że przyjmujemy również pacjentów z powiatów ościennych.

Radny Jerzy Ewertowski: – Ostatnio byłem świadkiem, że pacjentka ze złamaną nogą nie mogła się dodzwonić do rejestracji telefonicznej. Okazuje się, że są dwa numery telefonów, a jeden z nich nie działa. Można było się o tym dowiedzieć dopiero dzwoniąc na numer alarmowy.

Orkiszewska: – Na pewno weźmiemy to pod uwagę. Przewidujemy też internetową możliwość rejestrowania naszych pacjentów.


KADRA SIĘ STARZEJE

Radny Eugeniusz Dembek: – Zauważyłem, że średnia wieku kadry wśród lekarzy jest dosyć wysoka. Czy dyrekcja nie myśli jej odmłodzić? Żeby przypadkiem nie zabrakło lekarzy.

Orkiszewska: – Personel lekarski i pielęgniarski starzeje się. Jest coraz bardziej doświadczony. Chcielibyśmy, by młodzi lekarze rozpoczęli swoje specjalizacje w naszym szpitalu. Młoda kadra miałaby możliwość pracy z doświadczonymi specjalistami.

Dembek: – Cholernie dużo pracuje w szpitalu administracji. Ponad 70 osób. Czy to nie jest przesyt?

Orkiszewska: – W tym są również sekretarki medyczne, rejestratorki i administratorzy, którzy znajdują się na oddziałach. To nie jest tylko załoga administracyjna, ale też personel na oddziałach.

NATALIA ŻURALSKA
Iwona Orkiszewska, dyrektor Powiatowego Szpitala w Iławie, odpowiedziała na sesji na pytania radnych
Dziurawe klepisko za szpitalem, to jedyne miejsce, gdzie mogą parkować pacjenci„Smakosz” będzie karmić pacjentów

„Smakosz” z Iławy wygrał przetarg na dostawę posiłków do iławskiego szpitala. Do negocjacji w sprawie całodziennego kompleksowego żywienia pacjentów stanęło 5 firm: Disco-Bar z Przysierska, Aspen Res z Krakowa, PSS „Społem” i Smakosz z Iławy oraz ZOZ w Ostródzie. Szpital wybrał najtańszą ofertę „Smakosza”, który za 1,23 mln zł będzie karmić pacjentów przez 2 lata. Notabene Alicja Demska, właścicielka firmy, pracuje w szpitalu jako położna. (jj)

  2010-07-07  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101359314REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.